• 1/1
04/12/2019 - Gözden geçirin!

Atopik Egzama Hakkında Bilmek İstedikleriniz

Egzama Nedir?
Egzama, deride iç ve dış faktörler nedeniyle oluşan iltihabi bir hastalıktır. Egzama, genellikle deriyi kurutur, alerjik kaşıntıya neden olur ve bazen de ufak kabarcıkların oluşmasına yol açar.

Egzama Çeşitleri
Egzamanın, atopik egzama, seboroik egzama ve tahriş egzaması (irritan egzama) olmak üzere üç çeşidi vardır.
 
Atopik Egzama Nedir?
Atopik egzama bir diğer deyişle atopik dermatit; tedavisi henüz bulunamayan, kendini tekrarlayan, kronik bir cilt hastalığıdır. Ciltte kuruluk, kaşıntı ve iltihap şeklinde kendini gösterirken, egzama ataklarının yaşanmasına ayrıca uyku bozukluklarına yol açan bu hastalık; küçük yaştaki çocuklarda daha sık görülür. Ayrıca atopik egzamalı kişilerin çoğunun kendisinde veya ailesinde alerjik astım, saman nezlesi gibi alerjik hastalık öyküleri bulunur.
 
Atopik Egzama Neden Oluşur?
Atopik egzamanın nedeni veya egzama başlangıcı tam olarak bilinmemektedir. Atopik dermatit, çevresel ve duygusal faktörlere derinin bağışıklık sisteminin gösterdiği aşırı bir reaksiyondur. Derinin koruyucu bariyer özelliğinin bozulması ile ciltte yangı artar alerjik bir yanıt oluşur.

Atopik Egzama Bulaşıcı mıdır?
Atopik egzama bulaşıcı bir hastalık değildir.
 
Atopik Egzama Genetik Bir Hastalık mıdır?
Ailesinde atopik egzama, astım ve saman nezlesi bulunan kişilerde atopik egzama daha sık görülür. Atopik dermatitli çocukların 1/3’ünde, ilerleyen zamanlarda astım ve saman nezlesi ortaya çıkabilir.

Atopik Egzama Belirtileri Nelerdir?
Ciltte kuruluk ile yoğun kaşıntı, hastalığın en önemli belirtileri olup; kaşıntı kaynaklı olarak uyku düzeninde bozukluk, yorgunluk okul ve dikkat sorunları oluşabilir. Kuru, kızarık, kepekli ya da sızıntılı iltihaplar seklinde kendini gösteren ve tekrarlayan deri döküntüsü, hastanın yaşına göre farklı bölgelerde ve özelliklerde seyredebilir.

Yaşa Göre Faklı Bölgelerde Atopik Egzama Oluşumu
• Bebeklerde ve küçük çocuklarda genellikle yüzde, dirseklerde veya dizlerin iç kısmında hastalığın belirtileri ortaya çıkar. Ancak belirtiler, vücudun diğer alanlarında da görülebilir.
• Daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde ise genellikle eller, boyun, dirseklerin iç̧ yüzü̈, dizlerin arkası ve ayak bileğinde hastalık görülebilir.
 
Atopik Egzama Hangi Hastalıklarla Birlikte Görülür?
• Astım ve saman nezlesi
• Uçuk virüsü̈ ve bazı bakterilerle oluşan tekrarlayıcı enfeksiyonlar
• Konjonktivite ve katarakt gibi göz problemleri
• Tekrarlayan el egzamaları
 
Atopik Dermatit Tanısı Nasıl Konulur?
Atopik egzamanın tanısı, klinik belirti ve bulgularla konur. Atopik egzama tanısını koymak için herhangi bir laboratuvar incelemesine ihtiyaç̧ yoktur.

Hastalığın Alevlenmesine Neden Olan Faktörler Nelerdir?
Aşağıdaki faktörler, hastalığın alevlenmesine neden olabileceği için hastalara bu durumlardan uzak kalmaları tavsiye edilir.

 • Deri kuruluğunun artması (Uzun süreli ve sıcak banyo gibi nedenler)
 • Kaşıma
 • Bakteri ve virüslerle oluşan enfeksiyonlar
 • Stres
 • Terleme
 • Isı ve iklim değişiklikleri
 • Temizlik malzemeleri, sabunlar, deterjanlar
 • Yünlü̈ kıyafetler, örtüler
 • Toz ve bitki polenleri
 • Sigara
 
Bebek ve çocuklarda etkili olan faktörler:
 • Yumurta
 • Süt
 • Fıstık
 • Soya fasulyesi
 • Balık
 • Buğday alerjileri
 • Hayvan tüyü ile temas

Atopik Egzama Nasıl Yaşanır?
Çok kuru ve kaşıntılı cilt yapısına sahip olan atopik dermatit hastalarına; yaşamlarını kaliteli şekilde sürdürmeleri için cildi besleyen, nemlendiren ve kaşıntıyı yatıştırmaya yardımcı olan krem ve losyonlar kullanmaları önerilir. Avène tarafından özel olarak geliştirilen XeraCalm Serisi, atopik dermatit hastalarının cildinde oluşan rahatsız edici faktörlerin yatışmasını sağlamaya yardımcı olur.
 
Atopik Egzama Tedavisi için Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
Hastalığın kronik ve tekrarlayıcı olması nedeniyle tedavinin en önemli basamağı, hastalığı alevlendirici faktörlerden uzak durmaktır. Maalesef mevcut tedaviler, hastalığın tekrar ortaya çıkmasını engelleyememektedir. Bu nedenle hastalığı kontrol altına alabilmenin en iyi yolu, doktorun kişiye özel olarak düzenlediği tedaviyi iyi bir şekilde uygularken, alevlendirici faktörlerden uzak kalınmasıdır.
 
Atopik dermatitin en önemli belirtilerinden biri olan şiddetli kaşıntı; ciltte tahriş, yara ve uyku bozuklukları gibi problemlere yol açar. Kontrol edilmesi çok güç olan kaşıntı, hassas olan cildi ikincil enfeksiyona karşı açık hale getirir. Bu nedenle kaşıntıya karşı bilinçli olup; rahatlatmaya yardımcı Avène Termal Su ve Avène XeraCalm A.D. gibi ürünlerin düzenli kullanımı, cilt ve yaşam kalitesini olumlu yönde etkiler. Avène Termal Su ve XeraCalm ile yapılan günlük bakımlar, egzamaya çözüm bulma konusunda; cildi nemlendirerek kızarıklıkların ve kaşınma hissinin azalmasında yardımcı olur.

Egzama Nasıl Geçer? Egzama Tedavisi için Hangi İlaç ve Yöntemler Kullanılabilir?
Tedavi, hastalığın yaygınlığı ve şiddetine göre belirlenir. Nemlendiriciler, kortizonlu egzama kremi ilaçları, yangıyı azaltan diğer kremler ile Avène XeraCalm Krem, Xeracalm A.D. Baume, Xeracalm A.D. Balm gibi ürünler kullanılabilir.  
 
Atopik dermatit, alerjik egzama ve sedef nedeniyle ciltte oluşan kuruluk, kızarıklık ve kaşıntı hissini gidermeye destek olan Xeracalm Nemlendirici Krem, atak dönemlerinde cildi yatıştırmaya, tahrişi gidermeye ve anti-enflamatuar etki göstermeye yardımcı olur.
 
Avène Termal Su’yun kaynağı olan, Fransa’nın Avène bölgesindeki Hidroterapi Merkezi de atopik egzama için kamu yararına hizmet sunar. Avène Hidroterapi Merkezi’nde her yıl, dünyanın farklı yerlerinden binlerce kişiyi ağırlar. 250 yılı aşkın bir süredir uyguladığı yöntemler ile cilt hastalıkları alanında uzmanlaşan Avène Hidroterapi Merkezi; atopik dermatit, egzama, cilt kazaları ve yanma sonrası oluşan cilt yaralarına müdahale ederek bakım sunar. Saf ve kendine özel bir bileşime sahip Avène Termal Su’yun kullanıldığı bu bakımlarda kişinin ihtiyacına göre uygulamalar yapılıp, Avène su bazlı kremler kullanılır.

Beslenme Şekli Atopik Dermatit Hastalığını Nasıl Etkiler?
Kişilerin belirli gıdalara karşı toleransı düşük olabilir. Bu gıdaların tüketilmesi, cilt reaksiyonlarının artmasına neden olabilir. Doktorlar alerji testi yapıp, kişiye özel bir diyet öngörerek, dikkat edilmesi gereken yiyecekleri belirtebilir.
 
Atopi Hastaları Nasıl Giyinmelidir?
Yün ve sentetik malzemeler, atopik ciltleri rahatsız edebilir. Bu sebeple pamuklu kıyafetler tercih edilmelidir. Kıyafetler yıkanırken de deterjandan arındığından emin olunmalıdır.
 
Atopik Ciltler Yıkanırken Nelere Dikkat Etmelidir?
Banyo yapmak; cildi temizler, rahatlatır ve cildi kreme hazırlar. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Atopiß hastaları için banyo süresi, 10 dakikayı geçmemelidir. Su ısısı ise 34°C'yi aşmamalıdır. Suyun fazla sıcak olması, cildin kaşınmasını tetikler. Ayrıca duş̧ jeli olarak sabun içermeyen ürünler kullanılmalıdır.

 

Email ile gönder

Arama sürüyor

Login required

You must log into your Avène account to save this information.


Login or create an account

You can't post more than one comment on a product

Fikrinizi söyleyin

* zorunlu alanlar

Kaydım

-Gün
-Ay
-Yıl

Pierre Fabre Group brands:

*zorunlu alanlar

Paylaştığınız için teşekkürler!

Yorumunuz site yöneticileri tarafından incelenmek üzere sıraya alındı ve onaylandıktan sonra yayınlanacak.