ATOPİ

ATOPİ

Atopik dermatit, sıklıkla ırsi bir eğilimden ileri gelmektedir. Küçük çocuklarda sıklıkla rastlanır, daha sonra hastalığın şiddeti yaşla birlikte hafifler.

Doktor görüşü

Soru / Cevap
 • Genellikle hayır. Bununla birlikte, bazen çocuklarda egzemaları azdıran bazı gıdalar olabilir.
  Bu durum doktorunuzun size belirteceği bir gıda alerjisi testi ile araştırılabilir. Bu testler sonrasında, özel bir rejim tavsiye edilebilir.

 • Atopik dermatit riskini azaltmak için, bu tip problemlerin görüldüğü ailelerde, mümkün olduğu kadar uzatılmış emzirme dönemi tavsiye edilir. Aynı şekilde, ek gıdaları (daha ziyade yumurta, balık) altı aylıkdan sonraya ertelemek gerekmektedir.

 • Gayet tabii. Banyonun birçok avantajı bulunmaktadır: temizlemekte, gevşetmekte ve cildi besleyici kremlerin uygulanmasına hazırlamaktadır. Bununla birlikte bazı tedbirleri almak gerekmektedir: Egzemalar durumunda, çok sıcak olmayan, 30-32 derece civarında bir banyo tavsiye edilir. Çok sıcak su (37 Derece) kaşıntıları artırmaktadır. Temizlik ürünleri veya banyo yağları yumuşak atopik cilde uygun olmalıdır.

 • Termal tedaviler, her zaman atopik çocuklar için tavsiye edilir.
  Bu termal kürler, termal su esaslı (banyolar, duşlar, içecek tedavileri) bakım ürünlerini, dozu belirlenmiş güneş banyolarını ve atopik dermatit tedavilerini daha iyi tanımaları için çocuğa ve ebeveynine imkan sağlar.

 • Hayvan kılları (midilli, köpek, kedi), kuş tüyleri solunum sistemi alerjilerinin nedeni olabilirler. Şayet çocuğun yanında tuttuğu ve sevdiği evcil bir hayvanı varsa ve bu bir problem yaratmıyor ise, onu muhafaza etmekte bir sorun yoktur; hapşırma veya konjonktivit durumunda, hayvanı uzaklaştırmakta fayda vardır.
  Bir evcil hayvan edinmeden önce alerji riski kesinlikle göz önünde tutulmalıdır.

ATOPİ

Atopik dermatit nedir?Atopik dermatit, en sık görülen bebeklik hastalığı olarak yeni doğanların %10 ila 15'ini etkiler.
Gerek küçük çocuk, gerekse aile çevresi için rahatsız edici olan hastalık, sıklıkla çok erken ortaya çıkar, fakat bebeğin normal gelişimini engellemez. Sıklıkla, yaşla birlikte geriler.
Atopi, saman nezlesine, egzamaya, solunum sistemi alerjisine hatta gıda alerjilerine irsi bir eğilimi olan kişilerde bir atopik alan bulur ve bu kişilerde daha sık görülür.

Atopik dermatit ne şekilde ortaya çıkar?


Atopik dermatit, kuvvetli kaşıntılar, akıntılı egzama döküntüleri , atopik kseroz'la ortaya çıkar bu da öncelikli olarak nemlendirme ve fazlaca besleme ihtiyacı duyan kuru cildin varlığını göstermektedir.
Etkilenen bölgeler (yanaklar, alın, gövde, dirsekleri) kişiden kişiye farklılık göstermektedir.Sonuçlar:
Kaşıntılar aynı anda hem çocuk için bir eziyet kaynağı haline gelir, hem de bütün ailenin dengesini bozan ve sıklıkla ebeveyn tarafından paylaşılan uykusuzluklarla devam eder.
Olabilecek komplikasyonlar arasında, stafilokok, streptokok ve diğer herpes virüslerine kapıları açan kaşıma lezyonlarına bağlı olan sık enfeksiyonları not edebiliriz.Atopik kserozla başa çıkma:

Doktorlar, ne mutludur ki bu durumlara karşı çaresiz değildir:


 • Atopik kseroz durumunda, cildi temizlemek, nemlendirmek, iyileştirmek ve böylelikle enfeksiyonları veya süper enfeksiyonları engellemek ve özellikle yatıştırmak için yumuşatıcı, besleyici bakım ürünleri kullanmak gerekir.
 • Besleyici masajlar ve gevşeticiler. Nemlendirici (veya yumuşatıcı) bir kremle masajın çocuk için günün önemli bir anı olduğunu not etmek gerekmektedir.
 • Dermokortikoidler egzamalar için (doktor tarafından uygulamalar, kullanılan tüplerin sayılması, vs.) belirtilen protokole hassasiyetle uyularak kullanılmalıdır.
Email ile gönder
 • Kişiselleştirilmiş cilt bakım tavsiyeleri
 • Özel teklifler & yarışmalar
 • Favori ürünleriniz ile ilgili yazılar

Herkesin cildinin farklı ihtiyaçları vardır,
kendi mükemmel Eau Thermale Avène rutininizi bulun.

Şimdi başla
 • Cilt problemlerinizin çözümü için ürün önerileri
 • favori ürünlerinize ve yazılara ulaşın
 • Sadakat programı kapsamında satın alımlarınızı kaydedin
Hemen kayıt olun.

Arama sürüyor

Login required

You must log into your Avène account to save this information.


Login or create an account