Uzman görüşleri

Hiperpigmentasyon

Hiperpigmentasyon

Cilt rengini belirleyen bir kaç eleman vardır ve bunlardan en önemlileri melanin ( özel cilt pigmentleri) ve hemoglobindir(kan pigmenti).

Cilt tipiniz ne olursa olsun, bazı faktörler aşırı hassasiyeti tetikleyebilir. Böyle durumlarda cilt kuvvetle reaksiyon gösterir...

The brand Eau thermale Avène

HİPERPİGMENTASYON

Melaninin kalitesi ve dağılımı cildin üst katmanlarında cilt renginin açık ya da koyu renk olmasını belirler. Genetik olarak belirlenen cildin doğal bir pigment derecesi vardır. Bronzlaşma(güneş maruziyeti dolayısı ile oluşan hiperpigmentasyon) ve pigment bozuklukları (fazlası-hiperpigmentasyon; eksikliği- hipopigmentasyon) gibi yan faktörler de kişinin pigment derecesini etkiler. Pigment bozuklukları yayılma durumlarına göre bölgesel ya da yaygın olarak sınıflandırılır.

Pigment fazlası?

"Hiperpigmentasyon" terimi, birbirine benzemeyen pigmentasyon problemleri için kullanılır. Hiperpigmentasyon, cildin üst tabakalarında melanin sayısının fazlalaşmasından kaynaklanır. Aynı zamanda, melaninin normal olmayan dağılımı da ‘pigmentasyon lekeleri’ olarak bilinen duruma neden olur.
Hiperpigmentasyon, vücutta göründüğü bölgeye bağlı olarak(özellikle yüz bölgesi) sıklıkla bir dermatoloğa danışmanın sebebi olabilir. Tedaviye başlamadan önce, pigmentasyon lekelerinin neden kaynaklandığını anlamak önemlidir. Melazma ve lentigo, hiperpigmentasyonun sıkça görülen iki tipidir.

 
Melazma, sıklıkla görülen bir pigmentasyon bozukluğu

Melazma, aynı zamanda ‘hamilelik maskesi’ olarak da bilinen ve güneşe maruz kalan bölgelerde(daha çok yüzde görülse de kol ve boyunda da görülebilir) simetrik olarak görülen bir hipermelanosis formudur. Güneşe maruziyet bu durumu daha da kötü hale getirebilen tetikleyici bir faktördür. Melazma doğum kontrol hapı kullanımı ya da hamilelik gibi hormonal değişimlerden dolayı meydana gelir ancak bazı durumlarda genetik yatkınlık dolayısı ile de görülebilmektedir. Bazı toplumlarda ya da koyu tenli kişiler (fototip IV ya da daha büyük), açık fototiplere oranla daha çok etkilenirler.

Lentijin: bir yaşlanma işaretidir ve güneşe maruziyet belirtisidir.

Herkes, yaşlıların yüz, el ve boyunlarında meydana gelen küçük siyah lekeleri görmüştür. Bu "yaş işaretleri", lentijin ya da güneş lentijin olarak adlandırılır ve güneşe maruziyetin doğrudan sonucudur, cilt yaşlanmasının ilk belirtilerinden biridir. İlk olarak kişinin kırklarında görülür ve açık tenli kişilerde görülme oranı daha yüksektir. Sağlık için bir tehdit oluşturmamakla beraber bu lekeleri gözlem altında tutarak güneşten korumak kanser lezyonlarına dönüşmesini önleyecektir.
Yaşlanmanın kaçınılmaz işareti olan pigmentasyon lekelerinin renkleri çeşitli dermatolojik teknikler ile açılabilmektedir. Lekelenmeler kişilerin pürüzsüz bir cilt tonu arzusuna ve çeşitli güzellik kaygılarına ters olduğundan bu tarz tedavilere talep yüksektir. 

Questions

Carnets experts

Email ile gönder

Arama sürüyor

Login required

You must log into your Avène account to save this information.


Login or create an account

You can't post more than one comment on a product

Fikrinizi söyleyin

* zorunlu alanlar

Kaydım

-Gün
-Ay
-Yıl

Pierre Fabre Group brands:

*zorunlu alanlar

Paylaştığınız için teşekkürler!

Yorumunuz site yöneticileri tarafından incelenmek üzere sıraya alındı ve onaylandıktan sonra yayınlanacak.