İçindekiler

Atopik egzama

Atopik egzama veya atopik dermatit olarak bilinen bu kronik iltihaplı cilt hastalığı kuru cilt, kırmızı iltihaplı lezyonlar ve bazen yoğun kaşıntı ile sonuçlanır. Genellikle erken çocukluk döneminde ortaya çıkar ve yetişkinliğe kadar sürebilir. İçiniz rahat olsun, bu durum hafifletilebilir ve her şeyden önce alevlenmeler önlenebilir.

 

Atopik egzama nedir?

Atopik dermatit birçok faktörün sonucudur. Ancak her şeyden önce kalıtsaldır: her iki ebeveyn de etkilenmişse, bir çocuğun egzama geliştirme "şansı" 10'da 8'dir. Bu atopik bölge, cildin koruyucu bariyer rolünü düzgün bir şekilde yerine getirmesini engeller. Bu durumda polenler veya toz akarları gibi çevrede bulunan alerjenlere karşı daha geçirgen hale gelir. 

Bu saldırılar karşısında ve aynı zamanda çok kuru bir atmosfer, iyi durulanmamış çamaşırlar veya tahriş edici bir yıkama sıvısı nedeniyle bağışıklık sistemi aşırı tepki verir: kızarıklık, kaşıntı, iltihaplanma ve sızma. Bunlar atopik egzamanın alevlenmeleridir. Bu dönemlerin dışında cilt rahatsızdır: nemli kalamaz.

av_peaux-sensibles_schema_eczema-atopique_1x1_v2 472x472 1- Su çok buharlaşır 2- Alerjenler kolayca geçer
av_eczema-psoriasis_femme_fenetre_environnement_1x1_v2 472x472

Atopik egzama: çevrenize uyum sağlayın

Cildinizin veya çocuğunuzun cildinin koruyucu bariyer rolünü daha iyi oynamasına yardımcı olmak için harekete geçebilirsiniz! Örneğin, yaşam ortamınızda, kötü havalandırılan bir ev, atopik dermatiti şiddetlendirebilecek milyonlarca toz akarına ev sahipliği yapar. Bu nedenle evinizi düzenli olarak havalandırın (alerjik rinitten de sorumlu olan polenlerin içeri girmesini önlemek için sabah erken ve akşam geç saatlerde), yatak odalarında halı ve kilimden kaçının, düzenli olarak süpürün, nemli bir süngerle toz alın ve çarşaflarınızı her hafta en az 55°F'de yıkayın. Cilde doğrudan temas eden giysiler için tahriş edici akriliği unutun ve pamuğu tercih edin.

DOST (VE UZMAN) TAVSİYESİ

"Temizlik yaparken, ellerinizi tahriş edici ürünlerden koruduğu için eldiven takmayı unutmamalısınız".
Tatiana

 

Atopik egzamayı nasıl hafifletirsiniz?

Atopik egzama, alevlenmeler sırasında ve arasında tedavi edilebilir.

Alevlenme sırasında

Atopik dermatitin alevlenmesi sırasında, iltihabı azaltmak ve kızarıklık ve kaşıntıyı gidermek için kortizon bazlı merhemler, kremler veya losyonlar uygulanır. Bu en yaygın tedavidir. Bununla birlikte, şiddetli kaşıntıyı hafifletmek için antihistaminikler reçete edilebilir. İmmünomodülatörler (bağışıklık sistemi tepkisini 'modüle eden') de orta ila şiddetli egzama formları için endikedir. Ancak bu ilaç tedavileri nüksleri önlemez.

Atopik egzama - Tedaviler

Alevlenmeler arasında

Cildin bariyer işlevini geri kazanmasına yardımcı olmak için temel bakıma geçelim. Bu, günlük olarak cildin kuruluğuyla mücadele etmek ve alevlenmeleri aralıklı hale getirmek için bir yumuşatıcı uygulamaktan oluşur. Losyon, krem, balm... Size veya çocuğunuza en uygun dokuyu seçmek size kalmaktadır. 

Nemlendirme kuralları - Çocuklar

DOST (VE UZMAN) TAVSİYESİ

Atopik dermatit sadece fiziksel rahatsızlığa neden olmaz. 

Atopik egzamanın psikolojik sağlığınız üzerinde etkileri olabilir: stres, anksiyete, uyku bozuklukları, öz güven kaybı vb. Doktorunuzla veya atopik dermatitinizi günlük olarak nasıl yöneteceğiniz konusunda size değerli tavsiyeler verebilecek bir hasta derneğiyle konuşmaktan çekinmeyin. Yalnız değilsiniz: Fransa'da 15 yaş üstü insanların yaklaşık %4'ünü etkilemektedir.

av_xeracalm_soothing concentrate_social_9_post_3282770114201_hd 472x472

 

Atopik dermatiti yatıştırmak için en iyi uygulamalar

Alevlenmelerin dışında ideal olan, duş veya banyodan hemen sonra düzenli olarak yumuşatıcı bir krem kullanmaktır. Uygulama genellikle hafif nemli cilt üzerinde daha kolaydır. Kremi ellerinizde ısıtın, vücudunuza sürün ve ovalamadan geniş, süpürme hareketleriyle yayın. Bu şekilde epidermiste su tutulur ve bariyer işlevi kademeli olarak geri yüklenir. Esnek, ipeksi yumuşaklıkta bir cilt için bu işlem her gün, hatta günde birkaç kez tekrarlanmalıdır.

Aynı aralıktan

Atopik egzamayı hafifletmek için çözümlerimiz.

Atopik dermatiti yatıştırmak için tasarlanmış Eau Thermale Avène cilt bakım ürünleri.

Eau Thermale Avène Termal Su

Eau Thermale Avène Termal Su

Yatıştırır - Cilt bariyerini geri yükler - Sakinleştirir - Yatıştırıcı etki

XeraCalm A.D Lipid Yenileyici Krem

XeraCalm A.D Lipid Yenileyici Krem

Besler - yatıştırır - hidratlar - Cildi nemlendirici etki - Cildi besleyici etki - Yatıştırıcı etki

XeraCalm A.D Yatıştırıcı Konsantre 50MLT

XeraCalm A.D Yatıştırıcı Konsantre 50MLT

Besler - yatıştırır - onarımlar - Yatıştırıcı etki - Onarmaya yardımcı etki - Cildi besleyici etki - Onarıcı etki

Back to top