Akne için cilt bakımı

Akne için cilt bakımı

Yağlı, parlak cilt, sivilceler ve siyah noktalar, akne her zaman ciddiye alınmalıdır. Akneye eğilimli ciltler özel bakım ürünleri gerektirir.

Ürünleri filtrele
Ürünleri filtrele

13 sonuçlar "Akne için cilt bakımı"

CİLDİNİZ
CİLDİNİZ

Hamilelik sırasında akne oluşabileceğini biliyor muydunuz?

DAHA FAZLASINI BUL
DAHA FAZLASINI BUL

Akne eğilimli cildin nedenleri

Aknenin nedenleri hakkında araştırmacılar arasında hala bazı anlaşmazlıklar söz konusudur, ancak kesin olan bir şey vardır: hormonal ve enflamatuar bir durumdur.  

Ergenlik, adet görme, hamilelik ve menopoz gibi hormonal değişiklikler sebum ve cilt hücrelerinin (korneositler) üretimini artırabilir. Bu fenomenler hipersebore ve hiperkeratoz olarak adlandırılır.

Pilosebase foliküllerin duvarlarında deri hücrelerinin birikmesi, kılların kökünde bulunan yağ bezlerini tıkayarak sebumun düzgün bir şekilde akmasını engeller, gözenekler genişler ve siyah nokta ve beyaz nokta gibi retansiyon lezyonları ortaya çıkar.

Yağ bezleri sebum ile aşırı yüklenir ve bu da cilt yüzeyinde iltihaplanmaya neden olur. Bu iltihaplı bölge bakterileri, özellikle de Cutibacterium acnes için ideal bir üreme alanıdır. İkincisi sebumu parçalar ve enflamasyonu artıran ve çevre dokuya yayan enflamatuar aracıları serbest bırakır.

Diğer faktörler gözenekleri tıkayarak veya yağ bezlerinin aktivitesini artırarak akneye neden olur veya daha da kötüleştirir:

 • Stres yağ bezlerinin davranışını etkileyen kortizol hormonuna neden olur.
 • Cildi çok fazla soyan ürünler ve eylemler sebum üretimini uyarır.
 • Çok yağlı ve komedojenik olmayan kozmetikler ve makyaj ürünleri gözenekleri tıkar.
 • Genetik bir yatkınlık.
 • Sigara içmek.
 • Bazı ilaçlar.

Hormonal akneyi nasıl tanırsınız?

Yetişkinlerde hormonal akne, yüzün alt bölgesindeki lekelerin ortaya çıkmasından sorumlu olan yağ bezlerini uyaran hormonal bir değişiklikten kaynaklanır. Lezyonların çene çevresinde ve boyunda U şeklinde yerleşmesi ile ergenlik sivilcelerinden ayrılır.

Tersine, ergenlik akneleri yüzün her yerinde, özellikle T bölgesinde, aynı zamanda boyun, göğüs, omuzlar ve sırtın üst kısmında da görülebilir.

Yetişkinlerde akneye eğilimli cilt, yara izi bırakabilen iltihaplı aknelere de dönüşebilir. Sebumu az olan ciltlerde kururlar ve uygun olmayan tedavilerle kolayca tahriş olurlar.

Belirtilerin zamanlaması da bir ipucudur: lekeler ayda bir kez, regl döneminizle aynı zamanda ortaya çıkıyorsa, büyük olasılıkla hormona bağlı bir akne salgınıdır. Aknelerin , gözeneklerin önceki sivilceler tarafından genişletildiği aynı yerlerde yeniden ortaya çıkma eğiliminde olduğunu unutmayın.

Aknelerden nasıl kurtulursunuz?

Akneleri azaltmak için, akneler için bir cilt bakım rutini bulun ve buna bağlı kalın, azim rutininizin başarısının anahtarı olacaktır.

Yüzünüzü günde iki kez yağlı ve akneye eğilimli ciltler için özel olarak tasarlanmış bir temizleyici ile temizleyin. Sabah ve/veya akşam, Cleanance Temizleme Jeli cildi arındırır, fazla sebumu azaltır ve daha az parlaklık için cildi matlaştırır. göz ve yüz makyajını temizlemek, kirleri gidermek, fazla sebumu ve parlaklığı azaltmak için mükemmeldir.

Ardından, cilt kusurlarınıza uygun bir ürün uygulayın - parlama durumunda komedojenik olmayan matlaştırıcı nemlendirici, siyah nokta ve akne durumunda kusur önleyici veya kalıntı izleri durumunda pürüzsüzleştirici ve her biri cildinizin ihtiyaçlarına ve yaşınıza uygun.

Cleanance serisi, yetişkin kadınların yağlı ve akneye eğilimli ciltlerine bakım yapmak üzere özel olarak tasarlanmıştır. Diğer şeylerin yanı sıra:

 •  akneleri ve siyah noktaların azalmasına yardımcı olur, cildi eşitler ve cildinizi nemlendirir.
 • siyah nokta görünümünü ve yeni cilt kusurlarının oluşumunu azaltmaya yardımcı olur
 • Cildinize peeling yapmak ve arındırmak için haftada bir veya iki kez tüm yüze uygulanan ile rutini tamamlayın.

Laboratuvarlarımız ayrıca akneye eğilimli ciltler için de cilt bakım ürünleri tasarlamıştır. Cildi rahatlatır, yatıştırır ve ferahlatır. Dermatoloğunuz bu tür cilt bakım ürünlerinireçete ettiyse, o zaman başvurabilirsiniz:

 •  yüz temizliği için.
 • nemlendirici özelliği için.

Güneşe maruz kalma durumunda, Cleanance Solaire SPF 50+gibi uygun, uygulaması kolay, yağlı olmayan, sebum düzenleyici bir ürünle kendinizi korumayı unutmayın.

Son olarak, akneye eğilimli ciltler için makyaj ipuçlarımızı keşfedin.

Aknenin geçmesi ne kadar sürer?

Ergenlerde akne ortalama üç ila dört yıl sürer ve 18 ila 20 yaşlarında kaybolur. Tedavi edilmediği takdirde bu süre daha da uzayabilir.

Özellikle kadınlarda görülen hormonal bozuklukları (hamilelik, menstrüasyon, menopoz) takiben yetişkinlikte de yeniden ortaya çıkabilir.

Back to top