UZMAN BAKIŞI

Cilt kusurları

CİLT KUSURSUZLARINA YAKINDAN BAKIŞ

Yaralar, lekeler, doğum lekeleri ve donuk bir cilt, uygun düzeltici bakımla düzeltilebilecek veya maskelenebilecek cilt kusurlarıdır.

Farklı cilt kusurları

Birçok farklı cilt kusuru ve bu cilt kusurlarının farklı yönleri vardır. Bazıları doğum lekeleri gibi doğuştan gelir. Hafif, depigmente, pigmentli veya kırmızı (anjiyomlar) olabilirler.
Diğerleri sonradan oluşan cilt rahatsızlıklarıdır:

 • Vitiligo beyaz lekeleri (lokal depigmentasyon) zararsızdır ancak göze hoş gelmez ve çoğunlukla koyu ten üzerinde görülür.
 • Koyu lekeler, aşırı güneşe maruz kalmanın bir sonucudur. Hamilelik sırasında daha sık görülürler, bu nedenle "hamilelik maskesi" adı verilir, ancak kadınlarda hamilelik dışında ve hatta bazen erkeklerde de ortaya çıkarlar.
 • Yüzdeki bazı cilt rahatsızlıkları (kuperoz, rozasea vb.) belirli tedavilerle iyileştirilebilir ancak asla tamamen kaybolmaz.
 • Yaygın akneden özel olarak bahsetmek gerekir. Bazı sivilce lekeleri, özellikle büyük, derin veya çok fazla "oynanmışsa" uzun süreli izler bırakabilir.

Yüzdeki tüm estetik ameliyatları veya plastik cerrahi izleri, iyileşmenin henüz tamamlanmadığı "zor" bir dönem takip edebilir. Bu geçici kusurlar da özel bir dikkat gerektirir.

Son olarak, bazı daha ciddi cilt bozuklukları (iktiyozis, şiddetli yanıklar vb.) kapatıcı makyaj gerektirebilir.

av_carnets-experts_imperfections-teint_dermatologue_1x1

Önlemenin temel unsurları

Dermatologlar, tüm bu durumlarda hem koruyucu hem de iyileştirici olarak en iyi bakımdan yararlanmanızı sağlama konusunda çok dikkatlidir. Çünkü, özellikle yüzünüzdeki kusurlar için "önlemek tedavi etmekten iyidir" sözü geçerlidir.
Önlemenin temel unsurları şunlardır:

 • İlk olarak, inflamatuvar dermatitin erken ve etkili tedavisi;
 • Sonra, iyi güneş koruması. Çoğu pigmentasyon lekesi ya güneşten kaynaklanır ya da güneşte daha da kötüleşir. Işığa karşı dikkatli koruma, iyi bir "cilt lekesi önleyici" sigortasıdır. YÜKSEK SPF'LI, GENIŞ SPEKTRUMLU VE CILDE IYI TUTUNMA SAĞLAYIP UZUN ÖMÜRLÜ OLAN ÜRÜNLERI SEÇIN.
 • Travmadan kaçının.

Her zaman kolay değildir ancak en azından cilde yanlışlıkla saldırarak "daha fazlasını yapmayın".
İster kaşırken ister alışkanlıktan olsun, tırnaklarımız cildimize yaklaştığı anda kalıcı iz bırakma riski çok yüksektir.

 

Yara izlerine dikkat!

Bir yaranın dikilmesi veya bir lezyonun çıkarılması gerekiyorsa onarım, dermatolojik cerrahi kurallarına göre yapılmalıdır, böylece genellikle kaçınılmaz olan yara izi mümkün olduğunca göze çarpmaz. Tüm bu önlemlere rağmen, bazı kusurları önleyemeyebiliriz ve elimizdeki mevcut araçlardan herhangi birini kullanarak bunlarla etkili bir şekilde başa çıkamayabiliriz.
Bu durumlarda özellikle kapatıcı makyaj teknikleri harika bir alternatif çözümdür.

av_carnets-experts_imperfections-teint_cicatrice-visage_1x1 473*473

Dermokozmetik ürünlerr

"Yüksek toleranslı" ürünler: Yüksek toleranslı cilt bakım ürünleri kullanmak, belirli bir bileşene karşı intolerans veya alerji durumunda oluşabilecek tahrişi en aza indirmenizi sağlar.

Dermatolojik makyaj:Kapatıcı makyaj, dermatologların elindeki önemli bir silahtır. İster geçici bir durum (dermatolojik cerrahi sonrası) isterse uzun süreli kusurlarla ilgili olsun, tıbbi makyaj iyi kullanıldığında gerçekten şaşırtıcı sonuçlar verir.

"Kamuflaj" önlemleri aşağıdakiler için uygundur:

 • Anjiyomlar, vitiligo, egzama, sedef hastalığı, kuperoz, rozasea, akne ve akne izleri, seboreik dermatit, melazma gibi dermatolojik durumlar;
 • Lazer, dermabrazyon, dolgu enjeksiyonları, peeling gibi dermatolojik prosedürleri takiben;
 • Lifting, blefaroplasti, rinoplasti vb. gibi cerrahi prosedürleri takiben.

Cilt kusurlarını düzeltmek için temel prensipler şunlardır:

Renk çarkında birbirini tamamlayan iki rengin kullanılması cilt kusurlarını nötrleştirir.

 • Yeşil, kırmızıyı (kuperoz, yara izleri, anjiyomlar, vb.) nötrleştirir.
 • Sarı, mor rengi (koyu halkalar, varisli damarlar vb.) nötrleştirir.
 • Kahverengi, beyazı "gizler".

Açık tonlar gerginlik, koyu tonlar ise kontur görünümü verir.

Bu zıtlıklarla oynayarak yüzün şeklini düzeltebilir, yara izlerini veya çökük alanları azaltabilir ve diskromiyi gizleyebiliriz.
Beyaz ton fark edilmeyecek şekilde eşitlenir ve ışığı yakalar.

Uzmanımız sorularınızı yanıtlıyor

Akneye yatkın cilt ile daha iyi bir yaşam

Çok çeşitli doğum lekeleri vardır. Doğum lekelerini azaltmak için lütfen bir uzmana danışarak gerekli bilgileri alın, gerekirse tıbbi muayene olun ve herhangi bir tedavi olup olmadığını öğrenin. Doğum lekelerini gizlemek için kapatıcı makyaj malzemeleri kullanmak harika bir çözümdür.

Yara izine bağlıdır:
- Yara izi çökmüşse (içi boşsa), kompakt fondöten kremimizle düzeltin ve ardından bir kapatıcı kullanın.
- İz pütürlüyse, öncekinden biraz daha koyu bir tonda Compact Foundation kremimizden biraz daha uygulayın (koyu renkler yara izinin daha az belirgin görünmesini sağlar).

Elleriniz genellikle yüzünüze benzer bir renktedir, bu nedenle rengi test etmek için başparmağınızın tabanına yakın (avuç içi ile elinizin arkası arasındaki) alanı kullanın. Fondöteni daha açık renkli alana uygulayın. Karanlık alana en yakın gölge, hatırlamanız gereken tondur. Daha açık veya daha koyu bir ton tercih ediyorsanız bir alt veya bir üst tonu seçin.

Cildinizi iyice temizleyin. Cildinizin hassasiyet düzeyine uygun bir makyaj bazı uygulayın. Uygun kapatıcı ürün ile kusurları giderin. Sıvı bir fondöten veya kompakt bir kremle cildi eşitleyin. Kapatıcı bir fırça ile bölgesel kusurları düzeltin. Mosaic Powder ürünümüzle makyajı sabitleyin. Göz kapakları için Mosaic Powder, gözlerinizi aydınlatmak için kaş kalemi ve gülüşünüzü ortaya çıkarmak için dudak ve kontür ikilisini kullanarak makyajınızı güzelleştirin.

Cilt kusurlarına uygun cilt bakım ürünlerimiz

Cilt kusurlarına uygun cilt bakım ürünlerimiz

Keşfedin

COUVRANCE

Makyaj

Cilt tonunu eşitlemek

 • Altı ton
 • Hafif, doğal bir görünüm için yüksek toleranslı mikro tanecikli sünger sayesinde uygulanması kolay yeni hafif, oluşturulabilir doku.

Açık tende ciddi cilt kusurlarını düzeltir ve cilt tonunu eşitler. PARFÜM IÇERMEZ, KORUYUCU IÇERMEZ, PARABEN içermez.

Makyaj
Back to top