Eau Thermale Avène sorularınızı yanıtlıyor
Cilt ve kanser

Cilt ve kanser

Eau Thermale Avène sorularınızı yanıtlıyor

Cilt onkolojik tedavilerle hassaslaştığında, daha reaktif hale geldiğinde, ona her gün bakmanın en iyi yolu nedir? Cildime nasıl bakabilirim? Benimsenmesi gereken doğru cilt bakımı rutini nedir? Kuru cilt, cilt tahrişi veya ciltte hasar: Kanser tedavilerinin cilt üzerindeki yan etkilerini nasıl azaltır ve hafifletirsiniz?
Eau Thermale Avène markasının dermatoloğu ve Tıbbi Direktörü Dr. Ariadna Ortiz-Brugués'den ve Avène Hidroterapi Merkezi'ndeki cilt sağlığı eğitimi atölyelerinin başkanı Joëlle Nonni'den tavsiyeler.

Sorularınız

Cilt ve kanser

Tedavi cildi hassaslaştırır. Genellikle basit cilt kuruluğuna neden olur: Cilt, kepek gibi dökülen cilt pulları ile dokunulduğunda pürüzlü hale gelir. Bu "kseroz" daha belirgin olduğunda, bacaklardaki deride çatlak bir görünüm oluşur, parmaklar ve topuklar çatlar veya pütürlenir. Bu semptomlara rahatsızlık, kaşıntı ve gerginlik de eşlik edebilir.

Kuru ciltler için cildin bariyer fonksiyonunu geri kazandırabilen ürünleri tercih edin. İdeal olarak, yüze ve vücuda günde en az bir veya iki kez bir emolyen uygulanmalıdır. Emolyenleri, parmak uçlarınızı kullanarak yüzün ortasından kenarlarına doğru yumuşatarak yayın. Elinizin tüm yüzeyini kullanarak hafif bir masajla vücuda uygulayın. Emolyenler, en iyi şekilde hafif nemli cilde ince bir tabaka halinde uygulanır. Örneğin duştan veya banyodan çıktığınızda uygulayın.

Sabun içermeyen dermatolojik barları veya cildi besleyen, cilt pH'ına uyumlu temizleme yağlarını veya jellerini tercih edin. Hassas cildi tahriş edebilecek pazen bez, sünger veya duş süngeri kullanmayın. Vücudunuzu hafif tampon hareketlerle kurulamaya özen gösterin.

Çok sıcak su cilt kuruluğunu artırır ve cilt tahrişine neden olur. Bunun yerine, her gün 32 ile 34°C arasında bir sıcaklıkta 5 dakika duş alın.

Bu, basit kızarıklıktan radyasyona maruz kalmış ciltte meydana gelebilecek ülserli ciddi yanıklara kadar değişen semptomları içerir. Gerçekten de, belirli kemoterapilerle kombine edilen radyoterapi, tedavinin bitiminden birkaç ay ve yıl sonra bile cildi çok kırılgan ve travmaya karşı hassas hale getirir. Radyasyona maruz kalmış cilt bu nedenle sürekli izleme gerektirir.

Seans öncesi dört saat içerisinde herhangi bir yağlı madde uygulamayın. Bununla birlikte, bir çalışma, günde iki kez bir emolyenlerin ilgili bölgeye uygulanmasının, bu tedavinin yan etkilerinin daha iyi tolere edilmesini sağlayacağını göstermiştir*. Bu nedenle radyasyondan sonra ve gün aşırı cildinizi dikkatlice nemlendirin.

El-ayak sendromu, avuç içlerinde ve ayak tabanlarında bazen yoğun kızarıklık, kalınlaşma, çatlaklar, ince yarıklar ve ağrıların ortaya çıkması ile kendini gösterir. Bu nedenle, bu ekstremiteler çok hassas olduğundan, tedavinin başlangıcında ayak tabanlarının ve ellerin avuç içlerinin nemlendirilmesi önemlidir. Uzun yürüyüşlerden kaçının ve pamuklu çorap giyin. Günlük aktiviteler için pamuklu eldivenler ve ev, bahçe işleri ve hobi işleri için uygun olan eldivenler kullanın. Tırnak bakımınızda manikür ve takma tırnak kullanılmaması, aynı zamanda tırnakların kısa tutulması önerilmektedir. Gerekirse bir el ve ayak hastalıkları uzmanına danışın.

Bazı tedaviler, özellikle tedavinin ilk birkaç haftasında lekelere ve kızarıklığa neden olabilir. Bu lezyonlar genellikle yüz, kafa derisi, sırt ortası ve göğüste bulunur. Kaşıntılı olabilirler, ağrılı yanma hislerine yol açabilirler veya enfekte olabilirler. Yara izi oluşumunu önlemek için, lezyonlar üzerinde herhangi bir şekilde işlem yapmaktan kaçının. İlk lekeler ve kızarıklık belirtileri ortaya çıkar çıkmaz bakır-çinko bazlı bir kurutucu bakım kremi veya losyon kullanarak bakteri üreme riskini sınırlamalısınız.

Tıbbi makyaj cilde "sağlıklı bir parlaklık" ve ışıltı verebilir. Kızarıklıkları, yara izlerini, koyu halkaları gizlemek veya kaşları yeniden çizmek için de kullanılabilir. Avène Hidroterapi Merkezi ayrıca birçok tavsiye veren makyaj atölyeleri düzenlemektedir. Tout le Monde Contre le Cancer gibi dernekler de Échappée Rose girişimlerinin bir parçası olarak tedaviler sunar.

Planlanan faaliyetten bağımsız olarak günlük koruma esastır. Bazı tedaviler cildin ışığa duyarlılığını arttırdığından, cildinizi mümkün olduğunca orta derece olsada güneş ışığına maruz bırakmaktan kaçının. Bu, güneş yanığı ve hatta yanık riskini artırır ve kısa süreli maruziyet bile kalıcı koyu lekeler oluşturabilir. Daima koruyucu giysi, şapka ve güneş gözlüğü kullanın. Alerjik reaksiyon riskini en aza indirecek şekilde formüle edilmiş, kokusuz, suya ve terlemeye karşı dayanıklı, yüksek UV SPF'li (50+) bir krem kullanın ve 2 saatte bir yeniden uygulayın.

Back to top