PUR Projet'te deniz ekosistemleri uzmanı olan Emilia d'Avack ile röportaj
PUR Projet ve Eau Thermale Avène: mercan resiflerinin yeniden inşası

PUR Projet ve Eau Thermale Avène: mercan resiflerinin yeniden inşası

PUR Projet'te deniz ekosistemleri uzmanı olan Emilia d'Avack ile röportaj

PUR Projet'te deniz ekosistemleri uzmanı olan Emilia d'Avack, yılda birkaç kez, 2016'da başlatılan PUR Corail programını koordine etmek ve yenilenen mercan resifinin büyüyüp gelişmesini izlemek için kuzeybatı Bali'deki Pejarakan köyüne gidiyor. Sahadaki bir kadının geri bildirimi.

Başından beri Pur Corail projesinin bir parçasısınız, rolünüz nedir?

Uygun bir yer arayarak başladım. Korunması gereken bir mercan resifi ve dahil olmaya hazır yerel bir topluluk olmalıydı. Daha sonra hasarın envanterini çıkararak devam ettim. Ardından en uygun rekonstrüksiyon yöntemlerini seçmeli ve ekipleri yerinde eğitmeliydik. Bugün, iki kişi ve bir yönetici tam zamanlı bakım sağlıyor ve resifi yeniden inşa etmek ve genişletmek için çalışıyor. Her şeyin yolunda gittiğini kontrol etmek için yılda iki kez geri geliyorum.

2019'dan bu yana, her yıl yaklaşık 17 sualtı yapısı kuruyor ve 20 farklı türden 2040 mercan nakli yapıyoruz.

Emilia d'Avack
Emilia d'AvackPUR Projet'te deniz ekosistemleri uzmanı
Mercanı yeniden canlandırmak ve bir mercan resifini yeniden inşa etmek nasıl mümkün olabilir?

Mercanı yeniden canlandırmak ve bir mercan resifini yeniden inşa etmek nasıl mümkün olabilir?

Biorock olarak bilinen son teknoloji bir teknik seçtik. Suya daldırılan bir 3D elektrikli metal yapı gerektiriyor. Su ile temas ettiğinde zayıf akım kimyasal bir reaksiyona neden olur ve mercanın iskeletine benzer bir malzeme oluşturarak metale tutunur. Bu olduğunda bizim görevimiz de gelip hala canlı olan mercan parçalarını aşılamak. Çok etkili ancak pahalı bir yöntem. Bu yüzden başka iki yöntem deniyoruz: Kendimizi kum ve bir yapıştırıcı karışımıyla kapladığımız başka bir metal yapı ve aşılamalara destek görevi gören taşlarla dolu bir kafes.

Ve mercan resifi hayata geri mi dönüyor?

Eau Thermale Avène markasının desteği sayesinde, 2019 yılından bu yana, her yıl 17'ye yakın sualtı yapısı kuruyor ve 20 farklı türden 2040 mercan nakli yapıyoruz. 2016 ve 2021 yılları arasında Avène sayesinde 10.000'den fazla mercan nakli yapmış olacağız. Hayatta kalma oranı iyi. Resif yeniden mimari bir karmaşıklık ve bir sığınak işlevi kazanmaya başlıyor. Deniz salyangozlarının, akrep balıklarının, mavi benekli vatozların, fener balıklarının, ahtapotların, mürekkep balıklarının geri dönüşünü görüyoruz... Tekrar dalış yapmak büyük bir zevk oluyor. 

Bundan sonraki hedefleriniz neler?

Bundan sonraki hedefleriniz neler?

Amacımız, bu resiflerin sağlıklı ve doğalyaşayan bir resifin tüm işlevlerini yeniden kazanması ve biyoçeşitlilik, gıda, kıyıların korunması vb. açısından tüm ekosistem işlevlerini ve hizmetlerini sağlamaktır. Dinamit veya siyanürle avlanmak artık yasak ancak yırtıcı balıkların avlanması bölgede hala çok yaygın. Mercanla rekabet halinde deniz yosununun yayılmasını doğrudan teşvik eder. Hala çok aktif bir baskı. Sorunlar üzerinde topluluklarla çalışmaya ve kirlilik konularını ele almaya devam etmeliyiz.

Mercan resifini korumaya yönelik bu proje nasıl sürdürülebilir?

Programın her aşaması tüm paydaşlarla birlikte tasarlanmıştır: bölge sakinleri, yerel yönetimler ve balıkçılık ile turizm dernekleri. Bir destek rolümüz var, finansman buluyoruz, uzmanlığı paylaşıyoruz, altyapıyı paylaşıyoruz, uzmanlığı aktarıyoruz ancak hepsinden öte, doğal sermayeyi korumaya devam edebilmeleri ve mercan resifini tek başına restore edebilmeleri için yerel topluluğa tüm araçları aktarıyoruz. Sadece köylülerden oluşan eğitimli ekiplerimiz var. Bugün, resiflerde rehberli turlar düzenleyerek bebek mercan evlat edinme sertifikaları ve diğer gelir getirici faaliyetler düzenlemeyi düşünüyoruz.

Amacımız, resifin sağlıklı, doğal yaşayan bir resifin tüm işlevlerini yeniden kazanmasıdır.

Back to top