İçindekiler

Deri döküntüleri: açıklamalar

av_votre-peau_cicatrisation_irritations-cutanees_visage_1x1 473x473

Deri döküntüleri: açıklamalar

Deri döküntüleri canlı, yıpranan ve kendini onaran bir cildin parçasıdır. Cildimiz dış dünyaya karşı bizi koruyan ilk kalkanımızdır. Cildimiz, bizi birçok farklı etkene karşı korur. Ancak bazı faktörler cilt bariyerinin bozulmasına ve cildin reaksiyon vermesine neden olur.

Kızarıklık, şişlik, kabuklanmalar, yanma, gerginlik, kaşıntı... Deri döküntüleri farklı şekillerde ortaya çıkar ve özel bölgeler dahil olmak üzere vücudun farklı bölgelerinde meydana gelir. Deri döküntüsünü uygun şekilde tedavi etmek için nedeni belirlemek çok önemlidir. Cildinizin size ihtiyacı var. Cildin Var. Cildin yatıştırmasına ve onarmasına yardımcı olmak için ona gerekli bakımı uygulamanız gerekmektedir.

Deri döküntüsü ve alerji arasındaki fark nasıl anlaşılır?

Yüzde kızarıklık, kollarda kabuklanmalar, parmak aralarında veya göz kenarlarında sivilceler... Cilt yardım için haykırdığında, bir açıklama bulmak istemek doğaldır. Ve bazen şu soru ortaya çıkar: Bu bir alerji mi yoksa "sadece" bir deri döküntüsü mü?

Deri döküntüleri genellikle gerçek deri alerjilerinden çok daha yaygındır. Tahriş edici bir faktörle temas eden bölgedeenflamasyon olarak gözükmektedirler.

 

Alerjiler ise immünolojik bir reaksiyondur (bir alerjene). Cilt üzerinde belirgin bir şekilde ortaya çıkar. Küçük cilt egzama vezikülleri olan kırmızı lekeler, şiddetli kaşıntı ve bazen yoğun kaşıntıya eşlik eden şişme ve sızıntı.
Alerjik reaksiyonlar yaşıyorsanız, doktorunuza danışın. Alerji testi yapmak ve cildinizin tepki vermesine neden olan bileşeni belirlemek için sizi bir dermatolog veya alerji uzmanına yönlendirebilirler.

av_votre-peau_cicatrisation_irritations_allergies_visage_4x5_1 473x473
av_votre-peau_cicatrisation_irritations_allergies_visage_4x5_2 473x473

“Yüzümdeki kızarıklıklar, moralim ve güvenim üzerinde büyük bir etkiye sahipti. Bu nedenle, ben de çok 'sinirli' hissediyordum! Sebebini öğrendiğimde kişisel bakımımı buna göre düzenledim ve artık bunu düşünmüyorum bile!”

Aurélie42 yaş

Temas ile oluşan tahriş (kontakt dermatit): en yaygın deri döküntüsü

En yaygın deri döküntüsü türleri arasında temas tahrişi (kontakt dermatit) bulunur. Bir kıyafetin sürekli çeneye sürtünmesi, bacaklar arasındaki derinin sürtünmesi, spor sırasında terleme olduğunda, kötü tolere edilen bir ürüne (krem, deterjan vb.) tepki, günlük küçük yaralanmalar... Tahriş edici etkenlerle temas etmek için o kadar çok fırsat var ki! Tahriş olmuş cildinizi birkaç basit adımda nasıl yatıştırırsınız? Hepsini anlatacağız!

Deri döküntülerinizi önleyin ve yatıştırın

Bebeğin tahriş olan poposu için bakım

Ah... Bebeğinizin küçük poposunu bu kadar kırmızı ve ağrılı görmek sizin için zordur. Ama paniğe gerek yok. Pişik, doğru adımları atarsanız genellikle birkaç gün içinde geçen hafif bir deri döküntüsüdür.

 Bebeğinizi yatıştırmak için ihtiyacınız olan her şey!

av_votre-peau_cicatrisation_irritations-fesses-bebe_1x1 473x473

Bulaşıcı deri döküntüsü: dikkatli olun

Uçuk, suçiçeği, zona, impetigo... Bazı deri döküntüleri, genellikle genital enfeksiyonlarda olduğu gibi viral, bakteriyel veya fungal bir enfeksiyondan kaynaklanabilir. Bu durumda, bir eczacıya veya doktora başvurduğunuzdan emin olun.

  • <span class="ezstring-field">av_votre-peau_cicatrisation_irritations-infectieuses_varicelle_4x5_367x460</span>
  • <span class="ezstring-field">av_votre-peau_cicatrisation_irritations-infectieuses_herpes_4x5_367x460</span>
  • <span class="ezstring-field">av_votre-peau_cicatrisation_irritations-infectieuses_zona_4x5_367x460</span>

Ya bu bir cilt hastalığıysa?

Lekeler, kızarıklık, kaşıntı... Hayatınızda çok fazla yer kaplamaya başlayan tekrarlayan bir deri döküntünüz mü var? Sedef hastalığı veya egzama gibi kronik bir cilt hastalığı olabilir. Neyse ki, birçok yatıştırıcı çözüm var.

Sedef hastalığı ve egzama bakımı için tüm ipuçlarımız

UZMAN TAVSİYESİ

Hassas ciltler için en yüksek toleransa sahip (minimum içerikli) ürünler seçerek ve dış etkenlerden (soğuk, sıcak, rüzgar ve güneş gibi) kaçınarak cildinize iyi bakın. Ayrıca yaşam tarzı etkenlerine de dikkat edin: sigara, alkol, belirli yiyecekler ve tabii ki stres gibi saldırgan etkenleri... Ortadan kaldırın.

av_votre-peau_cicatrisation_peau-irritee_apaiser_1x1 473x473

Deri döküntünüz için onarıcıbakım ipuçları

Gördüğünüz gibi, cilt döküntülerinin birçok nedeni vardır. Yani elbette çözümler de bu nedenlere göre değişir. Bununla birlikte, birkaç basit adımla çoğu cilt döküntüsünden kurtulabilirsiniz. Sakinleşelim mi?

  • Şüpheli ürünleri kullanmayı keserekcildin dinlenmesine izin verin .
  • Cildinizi fizyolojik pH'a sahip bir ürünle temizleyin.

 

  • Cildinizin kendini onarmasına yardımcı olmak için cildinize uygun ve tolere edebileceği bir cilt bakım ürünü uygulayın .
  • Cildinizi çok yüksek SPF güneş kremi ile koruyun.

Günlük cilt döküntülerini tedavi etmek için bilmeniz gereken her şey

Cilt ve COVID-19: bundan bahsedelim mi?

Yüz maskeleri, yaşam tarzı değişiklikleri, stres... Cildiniz ön planda. Bu benzersiz durum ciltte döküntülere neden olabilir. İşte cildinizi yatıştırmanıza ve bakım yapmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları.

COVID-19 sırasında cilt bakımınızı nasıl yapmalısınız?

av_votre-peau_cicatrisation_covid-19_1x1 473x473

CİLDİNİZİ ONARMAK İÇİN ÇÖZÜMLERİMİZ

Tüm ailenin hassas, tahriş olmuş cildini onarmak, yatıştırmak ve arındırmak için  vazgeçilmez ürünler.

SORULARINIZI CEVAPLIYORUZ

Doğruyla yanlışı birbirinden ayırmanıza yardımcı olmak için buradayız.

Evet, stres özellikle hassas kişilerde cilt döküntülerine neden olabilir. Stres, cildimizin bağışıklığını etkileyerek onu daha hassas bir hale getirir ve kendini yenileme yeteneğini azaltır. Egzama, sedef hastalığı, akne ve diğer rahatsızlıklara doğrudan yol açabilir. Çözüm nedir? Stresi yönetmenin ve cildinizde daha iyi hissetmenin yollarını öğrenin.

Günlük cilt döküntülerinin çoğu, tahriş edici bir faktörle (sürtünme, soğuk, rüzgar, güneş, bir ürüne tepki, vb.) temasla bağlantılıdır. Bununla birlikte, bazı döküntülere viral, bakteriyel veya fungal bir enfeksiyon neden olabilir ve ilaç tedavisi gerektirebilir. Şüpheniz varsa, bir sağlık uzmanına danışın.
Deri döküntülerinin nedenleri hakkında bilmeniz gereken her şey

Deri döküntüsünün bakımı elbette nedenine bağlıdır. Ancak cildinizi yatıştırmanın birkaç yolu vardır: tahriş edici faktörü belirleyin ve ortadan kaldırın (bu sizin “rutininiz” olacak!), yumuşak, sabun içermeyen temizleyiciler kullanın ve bir cilt onarım kremi uygulayın.
Elbette önemlidir. Her bağırsak hareketinden sonra bölgeyi su veya sabunsuz yumuşak bir ürünle nazikçe temizleyin ve iyice kurulayın.

Anal deri döküntüsünün tedavisi nedene göre değişir. İyi hijyen elbette önemlidir: her bağırsak hareketinden sonra bölgeyi su veya sabunsuz yumuşak bir ürünle nazikçe temizleyin ve iyice kurulayın. Yatıştırıcı, iyileştirici kremler de kullanabilirsiniz. Belirtiler devam ederse veya kötüleşirse bir sağlık uzmanına danışın.

Deri döküntüsünün nedenini belirlemek için bir doktora danışmanız tavsiye edilir. Bazı genital deri döküntüler bakteriyel, fungal veya viral bir enfeksiyonla ilişkilidir ve tıbbi tedavi gerektirir. Vulva (vulvit) veya glans (balanit) gibi belirli iltihaplanma durumlarında, antibakteriyel ve antifungal etkinlik için bakır ve çinko birleşiminden oluşan bir tedavi seçebilirsiniz.

Basit bir ifadeyle, pişik, bebeğinizin kalçalarının ıslanması ve asidik hale gelmesinden (bebek bezlerinin kullanımından) kaynaklanan bir döküntüdür. Bundan kaçınmak için, çocuğunuzun bezini düzenli olarak değiştirmeniz çok önemlidir. Ya kızarıklık yine de ortaya çıkarsa? Bebeğinizi hassas, yatıştırıcı, onarıcı kremlerle yatıştırın.
Bebek bezi pişiği ile ilgili son gelişmeler

AV_CICALFATE_Brand-website_Cicalfate-plus -Repair-cream

Cicalfate+ Onarıcı Koruyucu Krem

Bu ürünü keşfettiğimden beri onsuz yapamıyorum. Cildim büyük bir sivilceden sonra kendini onardı ve esnekliğini geri kazandı.

Karine, 42 yaş

DAHA FAZLA: HASARLI CİLTLERİN ONARILMASI

DAHA FAZLA: HASARLI CİLTLERİN ONARILMASI

Dizde çizik, parmakta kesik, elde yanık, yüzde sıyrık... Hepsini çok iyi tanıyoruz, küçük günlük yaralanmalardan oluşan güzel ekibimiz! Fakat cildinizde gözle görülür derecede belirgin izlerden kaçınmak için onlara doğru şekilde nasıl bakım yapacağınızı biliyor musunuz? İpuçları, püf noktaları ve küçük ekstralar... Hassas cildinize düzgün bir şekilde bakım yapmak için ihtiyacınız olan her şeyi size anlatıyoruz.
Back to top