İçindekiler

Cildinizde aşırı hassasiyet hissi oluşur. Tamam ama bunun nedeni nedir?

av_votre-peau_cicatrisation_irritations_bras_1x1 1:1

Her aşırı hassasiyet türü için bir çözüm vardır!

Cilt hassasiyeti günlük yaşamın bir parçasıdır. Küçük yaralar, giysiler veya cilt sürtünmesi, soğuk, güneş, rüzgar, tahriş edici ürünler, bakteri, virüs veya mantar... Cildinize zarar verebilecek o kadar çok faktör var ki. Bu saldırganlar, normal koruma ve hidrasyon düzenleme işlevlerini artık yerine getiremeyen cilt bariyerini zayıflatır. Tabii ki çözüm hassasiyet tipine göre farklılık gösterecektir. Ancak doğru bakım ve tedavi ile cildinize kendini onarması için her zaman yardım eli uzatabilirsiniz. 

Uzmanımızdan birkaç söz

Bazı faktörler cildinizdeki aşırı hassasiyeti tetikleyebilir veya kötüleştirebilir: tepki vermemesini tercih edeceğiniz anlarda cildiniz ciddi tepki verir. Cilt hassasiyeti büyük bir fiziksel ve psikolojik rahatsızlık kaynağı olabilir, bu yüzden onlara maruz kalmak istemeyiz. Uygun bakımı belirlemek için cilt hassasiyetinin nedenini belirlemek önemlidir.

Temas tahrişine ne sebep olur ve nasıl tedavi edilir?

Temas tahrişini hiç duydunuz mu (bilenler için "kontakt dermatit"). Hepimiz bir noktada bunu deneyimledik. Bu, harici bir faktöre bağlı bir tür cilt enflamasyonudur:  iklim, sürtünme, tıraş, cildin tolere edemediği ürünler (kremler, ev temizleyicileri, deterjan vb.).
Cildiniz hafif kaşıntı eşliğinde kızarır.
Özellikle deri döküntünüz alerjik reaksiyondan kaynaklanıyorsa, cilt ağrılı, gergin olabilir, karıncalanma ve bazen kaşıntılı hissedilebilir. Cildinizi yatıştırmaya hazır mısınız?

Cildiniziyatıştırmak için ipuçları 

  • Cildinizi yumuşak ve sabun içermeyen bir ürünle temizleyin.
  • Cildiniz için cildinize uygun tolere edici ve güçlü bir nemlendirici kullanın.
  • Cilt probleminiz ıslak ise bunun yerine kurutucu bir formül tercih edin.
av_votre-peau_cicatrisation_irritations_solager_conseils_1x1 1:1

Tanımlamak neden önemlidir?

Enfeksiyonlu tahrişler?

Bazı tahrişlere enfeksiyon sebep olabilir. Ve bazen virüsler, bakteriler, mantarlar ve diğer parazitler cildimizi korumaz. Suçiçeği açık bir şekilde tanımlanabilir olması "avantajı" ile her zaman akla gelir. Diğer döküntü türleri en mahrem bölgelerimizde bulunur ve vajinal, vulvar, penis veya anal döküntüler gibi günlük yaşamda son derece can sıkıcı olabilir.

Hızlıca harekete geçmek önemlidir. Ama nasıl?

 

• Cildin kendini onarmasına yardımcı olun. Bakır ve çinkoyu birleştiren bir onarıcı bakım tercih edin.
• Kaşımayın. Bu, cilt onarımını geciktirir ve hoş olmayan izler bırakabilir.

• Sağlığınızla oynamıyorsunuz... Bu yüzden cildinizle de oynamayın. Herhangi bir endişeniz varsa bir eczacıya veya doktora danışmanızı öneririz. Bazı döküntüler ilaç tedavisi gerektirebilir.

UZMAN TAVSİYESİ

Stres cildinizi etkilediğinde

Yaşadığınız stres asla önemsiz değildir. Vücudunuzdaki sayısız reaksiyonu tetikler ve cildiniz bundan hafif bir şekilde etkilenmez! Cildinizde problemler söz konusu ise, stres onları daha da kötüleştirebilir.
Sizin için durum buysa, önceliğiniz kaynağa ulaşmaktır. Stresi yönetmeniz için işe yarayan çözümler bulmak amacıyla stresinizin nedenini belirlemeye çalışın. Spor, yoga, meditasyon, psikoterapi, yemek pişirme, dikiş veya origami... Gerginliğinizi azaltmanın pek çok yolu var. Cildiniz bunun için size teşekkür edecek! Bu çabaya değer, değil mi?

Bebek poposunun bakımı için doğru adımlar

Bebek poposunun bakımı için doğru adımlar

Çok az sayıda bebeğin poposunda oluşacak: meşhur "pişik". İyi huylu olmasına rağmen, bu enflamasyon çocuğunuz için olduğu kadar acı çekmesini izlemek zorunda kalan sizin için de acı verici olabilir. Bebeğinizin yumuşak cildine iyi bakmanız için bilmeniz gereken her şey bizde!

Pişiği önleme ve bakımı konusundaki tüm tavsiyelerimiz
Back to top