İçindekiler

Hassas cilt

Sıcağın, kirliliğin ve hatta maske takmanın cildinize zarar verdiğini ve onu rahatsız ettiğini mi hissediyorsunuz? Kızarıklık, gerginlik veya kaşıntı günlük gerçekliğiniz mi? Cildinizin hassasiyetini anlayarak, onu yatıştırmak için doğru çözümleri bulabilirsiniz. Başlayalım mı?

av_tolerance control_social_1_post_3282770138801_3282770138856_3282770142280_3282770142273_hd 472x472

Hassas bir cildiniz olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Cildiniz bazen normalden daha rahatsız ama nedenini bilmiyor musunuz? Emin olun, zaman zaman (veya daha sık) bu rahatsızlığı yaşama konusunda yalnız değilsiniz. Hassas cilde sahip kişiler herhangi bir özel durumdan muzdarip değildir, ancak ciltleri belirli durumlarla karşı karşıya kaldığında çok rahatsız edici olabilen rahatsızlıklar yaşarlar. Ve genellikle bu hassasiyet yüz derisiyle ilgilidir.
Yüzünüz soğuk bir rüzgara veya güneşe maruz kaldığında hoş olmayan hisler ortaya çıkar. Yeni bir kozmetik ürün denediğinizde cildiniz tepki verir, karıncalanır veya ısınır. Duştan çıktığınızda cildiniz gergin hissediyor. Bu size tanıdık geliyor mu? O zaman cildiniz kesinlikle ortalamadan daha reaktif: hassas cilt dediğimiz şey budur. 

Hassas cilt: nasıl anlaşılır?

Hassas cilt, kendisine saldıran bir dış etkene tepki veren veya aşırı tepki gösteren cilttir. Bu hassasiyetin belirtileri daha çok gerginlik, aşırı ısınma veya karıncalanma gibi bazen çok rahatsız edici olan hislerdir. Bazen bunlara hafif kızarıklık eşlik eder.

Hassas cilt genellikle kurudur ve bu da hassasiyetini artırır. Cildin koruyucu bir bariyer görevi gören hidrolipidik tabakası eksiktir: cilt kendini daha az savunabilir, daha savunmasızdır ve çevresine daha güçlü tepki verir.

av_tolerance control_social_5_post_3282770138801_3282770138856_3282770142280_3282770142273_hd 500x500

Her zaman hassas bir cilde sahiptim ama yaşım ilerledikçe daha da kötüleştiğini hissediyorum, aynı zamanda cildimin kuruluğu da artıyor.

Valerie, 52 yaşında

 

Hassas cilt bakımı: hangi ürünler seçilmeli?

Hassas cildinizin hissettiği hoş olmayan duyguları yatıştırmak mümkün mü? Evet, tabii ki! Bunu yapmak için, cildinizi temizlemek ve bakımını yapmak için en uygun kozmetik ürünleri bulmanız ve aynı zamanda günlük olarak doğru hareketleri benimsemeniz gerekir. 

Hassas cilt bakımı için ipuçlarımız

 

Neden hassas bir cildim var?

Epidermiş dış saldırganlara karşı koruyucu bir bariyer görevi görür. Rüzgar, güneş ışığı ve kirlilik cildinizin susuz kalmasını hızlandırabilir ve cildinizi daha hassas hale getirebilir. Cilt bariyeri daha sonra değişir. Artık sizi uygun olmayan kozmetikler, ani bir ısı değişikliği veya güçlü bir duygu gibi belirli hassaslaştırıcı faktörlerden tam olarak korumaz.

Hassas cildi anlamak

av_peaux-sensibles_trois-produits-neutres_1x1 472x472
av_instit-sensicure1-hdrvb_1x1 472x472

 

SensiCure: cildinizi uzmanlarla şımartın

Hassas ciltler özel dikkat gerektirir. SensiCure, genellikle hidroterapi hastaları için ayrılmış bir uzmanlıktan yararlanmanızı sağlar. Tıbbi danışmanlık ve dermo-kozmetik değerlendirme, hidroterapi, esenlik atölyeleri... Kişiye özel bakım ve destek, Avène Hidroterapi Merkezi'nin ayrıcalıklı ortamında doğru adımlarla başlamanızı sağlar.

Sensicure'ü Keşfedin

AŞIRI HASSAS VE TOLERANSSIZ CILTLER IÇIN ÇÖZÜMLERIMIZ

AV_Tolerance Extreme_Instagram_Post_Quarter3-2018_Cream_3282770053135_Low-resolution
Tolerance EXTREME, yıllardır dermatoloğum tarafından önerilen ve tamamen memnun olduğum cilt bakım ürünüm.

SORULARINIZA CEVAPLARIMIZ

Doğruyla yanlışı birbirinden ayırmanıza yardımcı olmak için buradayız.

Hassas cilt ortalamadan daha reaktiftir. Cildinizi değiştiremezsiniz, ancak rahatsız edici tepkilerinizi sınırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için cildinizi yatıştırarak ve savunmasını güçlendirerek tahriş riskini azaltmanız gerekir. Bu hedefe ulaşmak için, uygun ürünlerle bir nemlendirme rutini uygulamanız ve aynı zamanda günlük olarak doğru hareketleri benimsemeniz gerekir.

Evet! "Hassas cilt" belirtileri kişiden kişiye değişir. Doğal hassasiyete sahip hassas bir cildiniz olabilir ve/veya hava durumu ya da kozmetik bir ürünün uygulanması gibi dış etkenlere karşı tepkisel hassasiyetiniz olabilir. Ayrıca rosacea veya seboreik dermatit gibi dermatolojik bir durumdan kaynaklanan zaman zaman cilt hassasiyetiniz olabilir. Farklı insanlar olduğu kadar farklı cilt hassasiyetleri de vardır, bu nedenle hassas cildiniz için doğru ürünleri seçmek önemlidir.

Hassas bir cildiniz varsa, hassas ciltler için özel olarak tasarlanmış hipoalerjenik ürünler, özellikle de yatıştırıcı etkisi olan ve cilt bariyerini koruyan bileşenler aramanız tavsiye edilir.

Cildiniz alerjiye yatkınsa, belirli bir alerjenle temas ettiğinde güçlü ve tutarlı bir şekilde tepki verir. Kaşıntı veya yanma gibi belirtiler yaşayabilirsiniz. Herhangi bir şüpheniz varsa, önemle bir dermatoloğa danışmanızı öneriyoruz.

Aşırı hassas cilt çok reaktiftir ve belirli saldırılara karşı çok düşük bir tolerans eşiğine sahiptir. Bu nedenle rahatsızlık sık sık, hatta her gün yaşanır. Yaşam kalitesi üzerinde gerçek bir etkisi vardır. Hassas cilt durumunda, cilt rahatsızlığı rahatsız edici olsa bile orta düzeyde ve ara sıra kalır.

Back to top