İçindekiler

Maske takmak ve akne

2020 baharında yeni bir aksesuar hayatımızdaki yerini aldı: maske. Okulda, ofiste ve toplu taşıma araçlarında COVID-19 virüsünü uzak tutmak için kamusal alanlara girmiştir. Ancak bazıları için kullanımının bir dezavantajı vardır: akneyi şiddetlendirme eğilimi. Durumu nasıl yöneteceğinize dair size bazı ipuçları veriyoruz.

Maskenin cilt üzerindeki etkileri

Maskenin cilt üzerindeki etkileri

İster ev yapımı ister mağazadan alınan maske olsun, ister cerrahi maske ister koruyucu maske olsun, maske takmak vazgeçilmez bir alışkanlık haline gelmiştir. Amacı bizi koronavirüsten (aynı zamanda grip ve diğer viral hastalıklardan) korumak olsa da, diğer yandan cilt için bazı rahatsızlıklar ortaya çıkarabilir.

Gerçekten de, burun üzerine yerleştirilen ve yüzün alt kısmını çeneye kadar kaplayan maske tahrişe (kızarıklık, kaşıntı vb.) neden olabilir ve akne gibi mevcut cilt hastalıklarının ortaya çıkmasına veya kötüleşmesine neden olabilir. 

Akne eğilimli cilt

Maskenin altında neden sivilce çıkıyor?

Maskenin altında neden sivilce çıkıyor?

Isı, sürtünme ve nem arasında cilt maskenin altında "boğulur". Bakteriler çoğalır ve sebum akışı bozulur. Sonuç: özellikle burun ve çene gibi yağ bezleri bakımından zengin bölgelerde sivilceler ortaya çıkabilir. Cildin nefes almasına izin verirken kendinizi etkili bir şekilde korumak için maske bu nedenle sıkı olmalı ancak çok sıkı olmamalıdır.

Aknenin oluşmasını veya kötüleşmesini nasıl önleyebilirim? Öncelikle, yürürlükteki tavsiyelere uyarak: tek kullanımlık maskenizi düzenli olarak değiştirin (her dört saatte bir veya ıslanır ıslanmaz) ve endüstriyel kumaş maskenin bakımını uygun şekilde yapın. Bunun nedeni, düzgün bir şekilde temizlenmedikleri takdirde yıkanabilir maskelerin kumaşında yabancı maddelerin gömülü kalması ve onları daha da tahriş edici ve komedojenik hale getirmesidir.

Bir aknenin arkasında ne yatar

Okulda maske takmaya başladığımdan beri çok daha fazla aknem oldu. Takmadığım zamanlardaki farkı görebiliyorum. Ama kremimi kullanırsam, daha az çıkıyor.

Mathéo, 15 yaşında

Maske kaynaklı akneler için cilt bakım rutininiz nedir?

Temizlik ve nemlendirme iyi bir günlük cilt bakım rutininin temelini oluşturur. Bu durum maske için daha da geçerlidir.

Cildinizi temizleyin

Temizleme jeli, misel su, nazik temizleme kremi... Cildinizi temizlemek ve maskenizin altında biriken sebum ve kirleri gidermek için seçim yapmakta zorlanırsınız. Size en uygun formülü seçin ve sabah ve akşam uygulayın. Komedojenik olmamalı, lekelerle savaşmalı ve cilt tipinize uygun olmalıdır.

Cildinizi nemlendirin

Cildin "boğulmasını" ve aknelerin ortaya çıkmasını veya kötüleşmesini önlemek için, cildin nefes almasını sağlayan, akneler üzerinde belirli bir etkiye sahip olan ve yeniden ortaya çıkmalarını önleyen matlaştırıcı veya leke ile savaşan bir cilt bakım ürünü kullanmak en iyisidir. Akşamları, maskenizi çıkardıktan sonra, konsantre bir leke karşıtı veya pürüzsüzleştirici gece bakımı uygulayın.

 

Akneye eğilimli cilt

DOST (VE UZMAN) TAVSİYESİ

Peki ya makyaj: makyaj yapmayı bırakmak mı yoksa devam etmek mi?

Kendinizi memnun etmek ya da akne lekelerinizi kamufle etmek için makyaj yapmanıza hiçbir şey engel olamaz. Ancak burada da tavsiyelere uymak ve doğru ürünleri seçmek önemlidir: örneğin, komedojenik olmayan ve kalın bir tabaka halinde uygulanan bir fondöten gözeneklerinizi daha da tıkayabilir. Gerisini biliyorsunuz: Islak veya yıkanmamış bir maskenin altında tıkanmış gözenekler aknenin gelişmesi veya kötüleşmesi için idealdir.

Bu rahatsızlıklardan kaçınmak için eczanelerde ve güzellik mağazalarında bulabileceğiniz "tıbbi makyaj" veya "hassas cilt" damgalı dermo-kozmetik ürünleri seçin. Kapatıcılık sağlayan ancak yine de komedojenik olmayan bu ürünler cildinizin nefes almasını sağlar.

Akneleri kapatmak için makyaj

 

Maske kaynaklı aknelere karşı atılacak doğru adımlar

Maske kaynaklı aknelere karşı atılacak doğru adımlar

Belki de akneleriniz maske kullanımının yaygınlaşmasından önce de vardı. Ya da belki o zamandan beri ortaya çıkmıştır? Her durumda, bakterilerin çoğalmasını ve yeni lekelerin ortaya çıkmasını önlemek istiyorsanız sivilcelerinizi koparma isteğinize karşı koyun. Öneriler ve koşullar izin verdiğinde, maskenizi birkaç dakikalığına çıkarın ve yatıştırıcı, ferahlatıcı ve rahatlatıcı özelliklere sahip bir termal su püskürtün. Cildiniz size teşekkür edecek!

Aynı aralıktan

Maske kaynaklı akneler için çözümlerimiz

Sizi cildinizle barıştırmak için tasarlanmış Eau Thermale Avène cilt bakım ürünleri

Cleanance Comedomed Cilt Kusurları İçin Konsantre Bakım Kremi

Cleanance Comedomed Cilt Kusurları İç...

Fazla sebumu azaltır - Kusurları azaltır - gözenekleri sıkılaştırır

Cleanance Mattifying Emulsion

Cleanance Mattifying Emulsion

Hidratlar - matlaştırır - Kusurları azaltır

Eau Thermale Avène Termal Su

Eau Thermale Avène Termal Su

Yatıştırır - Cilt bariyerini geri yükler - Sakinleştirir - Yatıştırıcı etki

Back to top