İçindekiler

Akneler hakkında bilmeniz gereken her şey

Akne lekesi bir günde ortadan kalkacak bir şey değildir! Ergenlik döneminde başlayan ancak yetişkinlikte de ortaya çıkan, yüzde, sırtta, boyunda ve göğüste oluşan bu mikrokist, komedon ve inflamatuar lezyonların oluşumunda birkaç aşama vardır. Hadi daha yakından bakalım.

av_acne_formation-bouton_1x1 472x472

Akne, buz dağının görünen kısmı!

Akne lekesinin oluşumunda dört aşama vardır: aşırı sebum üretimi, cilt kalınlaşması, siyah nokta ve komedon oluşumu ve son olarak inflamasyon. Akneyi ne tetikler? Özellikle ergenlik dönemindeki cilt enzimleri stresle birlikte, hormonlar sebum salgısını uyarır ve cildi daha yağlı hale getirir. Serbest yağ asitlerinin artması nedeniyle cildin üst tabakası kalınlaşır ve yapışkan hale gelir. Pilosebase foliküller (cilt seviyesinde bulunan keseler) hava ile temas ettiğinde siyahlaşan hücrelersebum ile dolar: bunlar siyah noktalardır.

C. Acnes bakterileri daha sonra bu bölgelerde inflamasyona neden olarak akne, püstül (beyaz nokta) ve ayrıca kist ve nodül oluşumuna neden olur.
Aknenin nedenleri hakkında daha fazla bilgi edinin

 

Aknede, yağ bezi çok kalınlaşmış veya çok fazla miktarda salgılanan sebum tarafından bloke edilir. Ayrıca pilosebase follikülün girişindeki hücreler anormal davranır ve cilt florasında bir dengesizlik oluşur.

Fransız Dermatoloji Derneği

Beyaz noktalar: Yüz mikrokistleri hakkında bilmeniz gereken her şey

Yüzdeki mikro kistlere kapalı komedonlar da denir. Esas olarak yanaklar, alın, çene ve dudak çevresinde gelişirler. Cildin altında hissedebildiğiniz o küçük beyazımsı nokta nedir? Aşırı sebum salgısının bir işaretidir. Oluşumunun başlangıç noktası, kısmen yağ bezlerinden oluşan pilosebase foliküllerdir. Sebum konsantrasyonu en yüksek seviyede olduğunda ve stratum corneum kalınlaştığında, derinin altındaki küçük küme patlar. Bu aşamada akne ya kendiliğinden kaybolur ya da aşırı sebum Cutibacterium Acnes bakterilerinin salgılanmasını arttırdığında inflamasyon başlar. Kızarıklık durumunda püstüller ve apseler ortaya çıkar. Akneye eğilimli cildin altında çok şey oluyor..

av_acne_microkyste_1x1

Bir aknenin ömrünün sonu

Akne bir kez oluştuğunda, ondan nasıl kurtulursunuz?

Tüm akneler sonunda yok olacak: günlerden haftalara kadar bir süre içerisinde makrofajlar (bağışıklık hücreleri) temizleme aşamasını aktive edecek. Peki onların rolü nedir? Akne tarafından hasar gören cilt dokusunu çıkarırlar. 

Aknelerden kurtulmak için yağ birikimini ve inflamasyonu sınırlamak için gözeneklerinizi temizleyin ve günlük tedavi konusunda tavsiye almak için bir dermatoloğa danışın.

 

DOST (VE UZMAN) TAVSİYESİ

Bakım ve hijyen sizin dostunuzdur!
Kusurlarla savaşmak için birkaç iyi alışkanlık.

Cildinizi günde iki kez temizleyin ve her gece makyajınızı çıkarın.

Sert temizlik ürünlerini kullanmayın! Sert ürünler sebum salgısını uyararak akne oluşumunu teşvik eder ve şiddetlendirir. Bunun yerine daha uygun yumuşak formüllü temizleme jellerini tercih edin. 

Lekelerinizi kurcalamaktan kaçının. Bu şekilde akne oluşumu riskini ve ikincil bir bakteriyel enfeksiyon riskini sınırlayacaktır. Akneleri sıkmayın: kirler deriye nüfuz edebilir ve yara izleri görünebilir.

Yapılacak doğru ve yanlış şeyleri bilin

Akneye eğilimli ciltler için doğru bakım

Akneye eğilimli ciltler için doğru bakım

Yara izine karşı korunmada cildin yenilenmesi esastır. İyi bir cilt bakımı rutini, bu doğal süreci hızlandırmanın en iyi yoludur. Haftada bir veya iki kez peeling etkili bir maske uygulayın: bu ürünler cildi yatıştırıp arındıran ve hücre yenilenmesini teşvik eden nemlendirici maddeler içerir. Maskeler ayrıca sebum oluşumunu ve parlamayı da sınırlar. Cildiniz tahriş olmuşsa, bir termal su kompresi kullanın.

Aynı aralıktan

Sivilceye meyilli cildinizin bakımı için çözümlerimiz

Cildiniz hakkında daha iyi hissetmenize yardımcı olmak için tasarlanmış Eau Thermale Avène cilt bakım ürünleri

Cleanance Cleansing Gel

Cleanance Cleansing Gel

Matlaştırır - Temizleyici - arındırır - Temizleyici etki

Cleanance Comedomed Cilt Kusurları İçin Konsantre Bakım Kremi

Cleanance Comedomed Cilt Kusurları İç...

Fazla sebumu azaltır - Kusurları azaltır - gözenekleri sıkılaştırır

Cleanance MASK Peeling etkili maske

Cleanance MASK Peeling etkili maske

Matlaştırır - arındırır - Fazla sebumu azaltır

Eau Thermale Avène Termal Su

Eau Thermale Avène Termal Su

Yatıştırır - Cilt bariyerini geri yükler - Sakinleştirir - Yatıştırıcı etki

Back to top