İçindekiler

Akne nedenleri

Akne nereden geliyor? Muhtemelen bu soruyu kendinize zaten sormuşsunuzdur. Çoğu akne türü (evet, birkaç tane vardır) hormonlardaki dalgalanmalardan kaynaklanır. Ancak, başta çevreniz ve yaşam tarzınız olmak üzere diğer faktörler de hem ergenlerde hem de kadınlarda devreye girer.

Hormonlar cildi nasıl etkiler?

Hormonal değişiklikler, özellikle androjenler, yüzde ve vücudun üst kısmında aşırı sebum üretimine neden olur. Pilosebase foliküllerin ve yağ bezlerinin duvarlarındaki hücreler çoğalarak sebumun kızarmasını önler. Başka bir deyişle, cilt gözenekleri tıkanır ve sebum cilt yüzeyinin altında birikir. Sebum birikimi, komedonların oluşumundan sorumludur: siyah nokta ve beyaz nokta. Bu hormonal değişiklikler kadınlarda ergenlik döneminde veya adet döngüsü sırasında ortaya çıkabilir.

Hormonal akne hakkında daha fazla bilgi edinin

av_acne_soleil_ville_1x1 472x472

Eksojen (yani dışsal) faktörler de akne oluşumunu tetikleyebilir.

  • Çok yağlı, tıkayıcı veya komedojenik kozmetik ürünlerin kullanılması pilosebase foliküllerini tıkayarak lekelerin ortaya çıkmasına neden olabilir.
  • Güneşin etkisi altında cilt kalınlaşır ve kurur, bu da başlangıçta akneleri azaltır. Ancak bu aldatıcıdır: Güneşe maruz kalma azalır azalmaz cilt incelir ve sebum yeniden daha yüksek miktarda üretilir. Sonuç, yeni lezyonların tekrardan çoğalmasıdır.
  • Akne psikolojik bir hastalık değildir, ancak stres akne oluşumuna katkıda bulunan bir faktördür. Peki stres akneye nasıl katkıda bulunur? Mekanizmalar hala belirsizdir, ancak strese bağlı hormonların üretimi aynı zamanda sebum üretimini de arttırır. 

  • Sigara içmek dermatozu (bir cilt rahatsızlığı) teşvik eder ve özellikle akne izlerini kötüleştirir.
  • Çok fazla yağ ve şeker yemek de cildi olumsuz etkiler. Özellikle tatlı yemek, hassas ciltlerde akne üretimini artırır. Bu neden? Glisemik indeksi yüksek gıdaların, siyah nokta oluşumunda rol oynayan androjenler de dahil olmak üzere belirli hormonların üretimini desteklediğine inanılmaktadır. 
  • Son olarak, bazı durumlarda akne, bazı ilaçlar tarafından tetiklenebilir.

DOST (VE UZMAN) TAVSİYESİ

Makyaj temizleme günde iki kez esas olmakla birlikte, yüzü aşırı ovalamak cildi kurutarak reaktif sebore, yani artan sebum üretimini teşvik edebilir. Aynı öneri peeling için de geçerlidir: haftada bir veya iki kez hassas bir peeling maskesi kullanın, ancak daha fazlasını kullanmayın. Hassas bir yaklaşım daha iyi sonuçlar verecektir!

Yetişkin aknesi: Akneye eğilimli cildimin bakımı

Ergenlik aknesi: Akneye eğilimli cildimin bakımı

Sorularınıza cevaplarımız

Gerçeği kurgudan ayırmanıza yardımcı olmak için buradayız

Doğru Ailenizin birkaç üyesi, özellikle şiddetli akneden muzdaripse, bu durumu geliştirme riskinizi artırır. Genler sistematik bir neden olmasa da bu duruma katkıda bulunan önemli bir faktördür. Özellikle bir dermatolog tarafından yapılan hızlı tedavi ile en iyi sonuçları alırsınız.

Doğru Havada bulunan kirletici unsurlar, yağ bezleri tarafından üretilen sebumda bulunan skualeni oksitleyebilir. Bu oksidasyon epidermiste komedojenik moleküllerin üretimini uyarır. Bunun sonucunda akneler oluşur. Bu nedenle, kirliliğin cilt üzerindeki etkileriyle mücadele etmek için iyi bir cilt temizliği şarttır.

Bu yanlış. Bazen belirli saç kremlerinin veya şekillendirici jellerin kullanılması, özellikle alın bölgesinde aknelerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu ürünler ayrıca alın veya boyuna da sıçrayabilir ve cildin tepki vermesine neden olabilir.

Doğru Hamileliğin başlangıcında vücudun hormonal dengesi bozulur. Bu nedenle akne sıklıkla ortaya çıkabilir. Akne doğumdan sonra hızla azalmaya ve kaybolmaya eğilimlidir.

Akneye eğilimli cildinizin bakımı için çözümlerimiz

Cleanance cilt bakım ürünlerimiz, sizi cildinizle barıştırmak için tasarlanmıştır.
av_cleanance_comedomed-anti-blemishes-concentrate_front_30ml_3282770202854

Cleanance Comedomed Konsantre Bakım Kremi

Cildim için küçük bir mucize: iki ay içinde kusurlarımı azaltmama çok yardımcı oldu. Gerçekten faydalı oldu! Sonucu birkaç ay içinde görmek için sabırsızlanıyorum ve bunun onları tamamen ortadan kaldıracağını umuyorum.

Margot, 26 yaşında

Cleanance COMEDOMED Anti-Blemish Concentrate’i keşfedin
Back to top