İçindekiler

Güneş ve akne

Akne ve güneş gerçekten iyi anlaşıyor mu? Güneş genellikle akneye eğilimli cildin görünümünü iyileştirse de, faydaları kısa sürelidir. Güneşe çıkma sona erdiğinde, aknenizin tekrar alevlenmesi muhtemeldir. Neyse ki, uygun koruma ve hijyen, tatilden döndüğünüzde yeni sivilcelerin çıkmasını tetiklemeden UV ışınlarının keyfini çıkarmanızı sağlayacaktır.

av_acne_adolescents_plage_1x1

Akne: Güneşin yanlış faydaları

Neden güneşin akneye eğilimli ciltler için iyi olduğunu düşünüyoruz? Basitçe, güneşin iltihaplı lezyonlar üzerindeki kurutucu etkisi sayesinde cildin görünümü güneşe maruz kaldığında iyileşiyor gibi görünmektedir. Denizde veya havuzda yüzme ile de tercih edilen bir fenomen. Bronzlaşma süreci bu nedenle güneşe maruz kalmanın akneyi tedavi edebileceği inancına yol açabilir. Ancak bu durum uzun sürmez, tam tersine...

En sevdiğim mevsim kesinlikle yaz! Sadece arkadaşlarımla dışarı çıkmak, ailemle barbekü yapmak vb. için değil, aynı zamanda yılın güzel hissettiğim tek zamanı olduğu için... Çok daha az sivilcem var ve bronzlaştım; cildim ve ben yeniden canlandık!

Léa, 23 yaşında

Güneş neden akne oluşumunu teşvik eder?

Geri tepme etkisinin ne olduğunu biliyor musunuz? Yazın sakinleşen aknelerinizin tatilden döndüğünüzde tekrar alevlenebilir. "Geri tepme" terimi buradan gelmektedir. Güneşe maruz kalmadığınızda, akne daha da kötüleşecektir çünkü güneş cildin kalınlaşmasını teşvik eder. Bu kalınlaşma pilosebase folikülleri tıkayacak ve sebumun tahliyesini engelleyecektir. Bunun sonucunda siyah noktalar ve mikro kistler oluşur ve bunlar iltihaplı lezyonlara dönüşebilir. Buna ek olarak, güneşe maruz kalmak bazen yara izlerinin pigmente (kahverengi) olmasına neden olabilir.

Bildiğiniz gibi, güneşten korunma cildinizi korumak için gereklidir (güneş yanığına, cilt yaşlanmasına vb. karşı) ve akne söz konusu olduğunda daha da önemlidir.

Bir aknenin arkasında ne yatar

 

av_acne_adolescent_miroir_1x1

DOST (VE UZMAN) TAVSİYESİ

Geri tepme etkisinden nasıl kaçınılır? 

Uygun güneş koruması en iyi korunma yöntemi olmaya devam ediyor... Yaz aylarında güneşe çıkar çıkmaz çok yüksek korumalı bir güneş bakım ürünü (SPF 50+) kullanın. Yılın geri kalanında cildinizi UV ışınlarından korumak için 30 koruma seviyesi uygulayın. Kusurlu ciltler için uygun dokuya sahip bir ürün seçmeyi unutmayın, böylece ciltte fark edilmez. Bu sadece UV ışınlarının etkilerini en aza indirerek geri tepme etkisini (bir kısmını) önlemekle kalmayacak, aynı zamanda hiperpigmentasyon riskini de azaltacaktır. 

Akne ve güneş: hangi hijyeni benimsemeli?

Güneşten korunmak, dezavantajları olmadan güneşin faydalarından yararlanmak için tek müttefikiniz değildir. Günlük hijyen de bir o kadar önemlidir.

Arınmış cilt

Geri tepme etkisinden kaçınmak için cildin gözeneklerinin, onları tıkayan sebum ve kirlerden arındırılması gerekir. Her zamanki gibi ve hatta her zamankinden daha fazla, yüzünüzü sabah ve akşam nazik ürünlerle iyice temizlemeyi unutmayın, sebumu emmek, cildi pul pul dökmek ve daha net ve pürüzsüz hale getirmek için düzenli peeling maskenizi (yine hassas) unutmayın.

Matlaşmış cilt

Sabahları cildinizi yumuşatmak için sebum azaltıcı ve nemlendirici matlaştırıcı bir bakım ürünü uygulayın. Bu, parlaklığı hemen ve kalıcı olarak azaltacaktır. Mükemmel bir makyaj bazı olduğundan bahsetmiyorum bile. 

Uzman tavsiyesi ve bakım ritüelleri

av_acne_schema_photosensibilisation_1x1 1. Hipodermis 2. Dermis 3. Epidermis 4. Anormal kızarıklık 5. UVB-UVA  

Fotosensitizasyon riskine dikkat edin

Kızarıklık, kabarcıklar... Bazı ilaçlar cildin güneşe maruz kalmaya aşırı tepki vermesine neden olabilir. Akneye karşı kullanılan bazı moleküller de bu kuralın istisnası değildir. Ağız yoluyla veya topikal tedavi olarak bir akne ilacı kullanıyorsanız, prospektüste "fotosensitize edici" ifadesinin yer alıp almadığını kontrol edin. Genellikle tedavinizi durdurmanıza gerek yoktur. Ancak, örneğin tedavinizi sabah yerine gece uygulamak gibi alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekebilir. Bir dermatologdan tavsiye istemekten çekinmeyin. Elbette, güneşe maruz kalırken dikkatli olun ve kısa süreli maruziyetlerde bile her zaman çok yüksek korumalı bir güneş kremi (SPF 50+) kullanın!

Bronz bir tene sahip olmak için doğru adımlar

Tatilinizin sonu yaklaşırken, bronzluğunuzu korumak ve güzel bir cilde sahip olmak için makyaja güvenebilirsiniz! Ürünlerinizi dikkatli seçin. Komedojenik olmamalıdırlar. Birkaç küçük akne izini gizlemek istiyorsanız, Avène Dermatoloji Laboratuvarları etkinlik ve güvenliği bir araya getiren bir dizi yüksek kapatıcılıkta ürün geliştirmiştir. Son bir tavsiye: her akşam makyajın temizlenmesi şarttır.

Akneleri kapatmak için makyaj

Aynı aralıktan

Akneniz varken güneşin tadını çıkarmak için çözümlerimiz

Yaz aylarında cildinize daha iyi bakmak için tasarlanmış Eau Thermale Avène cilt bakım ürünleri

Cleanance Cleansing Gel

Cleanance Cleansing Gel

Matlaştırır - Temizleyici - arındırır - Temizleyici etki

Cleanance Comedomed Cilt Kusurları İçin Konsantre Bakım Kremi

Cleanance Comedomed Cilt Kusurları İç...

Fazla sebumu azaltır - Kusurları azaltır - gözenekleri sıkılaştırır

Eau Thermale Avène Termal Su

Eau Thermale Avène Termal Su

Yatıştırır - Cilt bariyerini geri yükler - Sakinleştirir - Yatıştırıcı etki

Back to top