İçindekiler

Akne ile yaşamak için yaşam tarzı ipuçları

Aknenizin şiddetine bağlı olarak tedavi daha fazla veya daha az zaman alabilir. Cildinizin iyileşmesini beklerken hem cildinize hem de moralinize fayda sağlayacak yeni alışkanlıklar edinmeyi deneyebilirsiniz. Kılavuzu takip edin!

av_acne_adolescent_relax_respiration_1x1

Stresi azaltın

Akne genellikle bir dizi faktörün bir araya gelmesiyle bağlantılıdır. İlk olarak, hormonlar: bunlar ergenlik döneminde aknenin ilk ortaya çıkmasına neden olan şeydir. Sebum salgılanmasını ve aknelerin ortaya çıkmasını teşvik ederler (gençlerin %80'ini etkiler!)* yüz, sırt, yaka ve omuzlarda... 

Diğer unsurlar da akneyi açıklayabilir: kalıtım (ebeveynleriniz etkilendi mi?) ve aynı zamanda yaşam tarzı. Örneğin stres, sebum üretimini artırabilir. Hepimiz bir sınav ya da randevu arifesinde bunu fark etmişizdir: her zaman mümkün olan en kötü anda bir akne çıkar!

Peki akne patlamalarına neden olan stresi nasıl azaltabiliriz? Keşke mucizevi bir tarifimiz olsaydı. Neden yoga, sofroloji veya meditasyon gibi rahatlama ve duygusal düzenlemeyi teşvik eden aktiviteler uygulayarak başlamıyorsunuz? Farklı nefes alma yöntemleri stresi kovalar ve vücudun ve dolayısıyla cildin oksijenlenmesini iyileştirir. Yüzünüz bundan faydalanır: cildiniz daha taze ve parlak olur, akne görünümü azalır.

 

Düzenli egzersiz de akne tedavinize yardımcı olabilir. Her tedavide olduğu gibi egzersizde de sonuçlar hemen alınmayacaktır, bu nedenle sebat etmeniz gerekir!

Joris Palomé, atletik antrenör

Daha fazla hareket edin, daha iyi uyuyun

Rahatlamak için futbol oynamayı veya koşmayı tercih ediyorsanız, bu da sorun değil! Vücudunuzu hareket ettirmenin sadece avantajları vardır: stres üzerinde olumlu bir etkiye sahip olan bir zevk hormonları kokteyli (özellikle endorfin) üretimini uyarır. 

Fiziksel aktivite kan dolaşımını da hızlandırır, bu da daha iyi görünmenizi sağlar: öz güven için mükemmel! Özellikle de birkaç basit kurala uyarsanız. Örneğin, makyajın veya terlemeye eklenen sebumun gözeneklerde birikerek onları tıkamasını ve akneye neden olmasını önlemek için cildinizi seanstan önce ve hemen sonra temizlemeniz en iyisidir. Ve eğer aktivite dışarıda yapılacaksa, güneş kremi sürülmelidir (unutmayın: güneş aknenin en iyi sahte dostudur). 

Haftada iki ya da üç seans egzersiz, sağlıklı bir cildin en iyi müttefiklerinden biri olan uykuyu da teşvik edecektir.

Güneşin akne üzerindeki etkileri

 

av_acne_adolescents_sport-collectif_1x1

Çeşitli ve dengeli beslenin

Akne karşıtı diyet diye bir şey yoktur, ancak durumu kötüleştirmekten kaçınmak için birkaç basit kurala uyulabilir.

Dikkat edilmesi gereken yiyecekler

Akneyi teşvik eden gıdalar hakkında birçok ön yargılı fikir vardır. Artık gerçekten rol oynayan gıdalar hakkında biraz daha fazla şey biliyoruz: bunlar çoğunlukla yüksek glisemik indekse sahip gıdalar; başka bir deyişle şeker açısından zengin gıdalar. Elbette tatlılar, gazlı içecekler, ezmeler ve çikolatalar, ama aynı zamanda cipsler, hamburger ekmekleri vb. Bunları yiyebilirsiniz ama ölçülü olmak kaydıyla.

Duruma bağlı olarak tercih edilecek gıdalar

Proteinlerin yanı sıra yağlar, lifler ve karbonhidratlar içeren çeşitli ve dengeli bir diyet seçmeniz koşuluyla, gıdalar ne kadar az rafine edilir, pişirilir ve işlenirse vücudunuz ve cildiniz için o kadar iyi olur. Yumurta, et ve yağlı balıklar, kuru ve taze sebzeler, tam tahıllar ve tam meyveler tercih etmeniz gereken gıdalardır.

Akneleri artıran faktörler

DOST (VE UZMAN) TAVSİYESİ 

Güzel bir cildin sırrı da nemlendirmedir. Ama nasıl?

Aknelerden kurtulmak için litrelerce su içmeniz mi gerekiyor? Bu o kadar basit değil ve bilim insanları tarafından da kesinlikle tavsiye edilmiyor. Bilinen şey, idrar ve ter yoluyla kaybedilen suyu telafi etmek ve cildinizi sağlıklı tutmak için vücudunuzun günlük olarak yeterince nemlenmesi gerektiğidir. Bu nemlendirme elbette su içerek, aynı zamanda meyve ve sebzelerin yanı sıra çorbalar ve infüzyonlar tüketerek sağlanır. 

Akneye eğilimli cildin bakımı

Akne ile yaşamak için yapılacak doğru şeyler

Stresten arınmak ve daha iyi uyumak için spor yapmak, dengeli beslenmek, su içmeyi unutmamak... Bu alışkanlıklar vücudunuz ve cildiniz hakkında daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Cildinize uyguladığınız ürünlerin seçimi de önemlidir, çünkü uygun olmayan ürünler de akneyi teşvik eder. Akneye eğilimli cildinizi temizlemek, nemlendirmek, korumak, arındırmak ve yatıştırmak için sizin için özel olarak tasarlanmış formülleri seçin.

Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler Hakkında Her Şey

Aynı aralıktan

Akneye eğilimli cildinizin bakımı için çözümlerimiz

Sizi cildinizle barıştırmak için tasarlanmış Eau Thermale Avène cilt bakım ürünleri

Cleanance Cleansing Gel

Cleanance Cleansing Gel

Matlaştırır - Temizleyici - arındırır - Temizleyici etki

Eau Thermale Avène Termal Su

Eau Thermale Avène Termal Su

Yatıştırır - Cilt bariyerini geri yükler - Sakinleştirir - Yatıştırıcı etki

Back to top