İçindekiler

Yağlı cildin nedenleri

Tüm yüzünüzde parlak bir cilt, sayısız kusur ve gün boyu kalıcı olmayan makyaj mı yaşıyorsunuz? Bütün bunlar sizin için geçerliyse, muhtemelen yağlı bir cildiniz var. Yağlı cilde ne sebep olur? Hafifletilebilir mi? İyi haber: cevap evet!

Hormonlar: Yağlı cildin ana nedeni

Hormonlar: Yağlı cildin ana nedeni

Yağlı cildin kökeni sebumdur: Derinin hemen altında bulunan yağ bezleri tarafından salgılanan sebum, doğumdan itibaren cildi hafif yağlı, koruyucu bir filmle kaplayarak cildi dış etkenlerden korumak için kullanılır. Ergenlik döneminde, cilt hormonlar nedeniyle daha fazla sebum üretmeye başlar. Parlak, yağlı hale gelir ve sebumu boşaltan gözenekler sıklıkla tıkanır. Bu, cildin boğulmasına neden olur. Kusurlar daha sonra ortaya çıkabilir: lekeler, siyah noktalar veya akneler, hatta bunların hepsi aynı anda! Bu fenomen hem kızları hem de erkekleri etkiler ve yetişkinliğe kadar sürebilir. 

"Bazen gün içinde yağlı cildim kontrolü ele alıyor ve cildimin parlamasını önlemek için yağlı bölgeleri düzenli olarak kurutmam gerekiyor. Biraz mendil kullanıyorum ama en iyisi çok emici olduğu için küçük bir kağıt mendil parçası.”

Pauline, 33 yaşında

Yağlı cildin diğer nedenleri

Yağlı cilt sadece ergenlik döneminde meydana gelen hormonal değişikliklerle ilgili değildir. Kalıtımla başlayarak başka faktörler de bulunmaktadır: Ebeveynlerinize gençken yağlı ciltleri olup olmadığını sorun! 
Ayrıca çevrenizin ve yaşam tarzınızın cildinizin neden parlak olduğunu açıklayabileceğini unutmayın: kirlilik, stres, diyet, sigara ve alkol cildin dengesi üzerinde güçlü bir etkiye sahip gibi görünüyor. O yüzden aşırılıklara dikkat...
Sebum miktarı da sıcaklığa ve mevsimlere göre değişir: bir derece daha fazla sebum üretimini %10 arttırır! Bu nedenle cilt ilkbahar ve yaz aylarında daha yağlıdır.

Şiddetlendirici faktörler hakkında bilmeniz gereken her şey

DOST (VE UZMAN) TAVSİYESİ 

Yağlı cilt o kadar da kötü değil!

Yağlı cilt çok fazla sebum üretiyorsa, onu tamamen ortadan kaldırmaya çalışmalı mıyız? Bu kötü bir fikir: sebum cildin hidrolipidik tabakasının bir parçasıdır. Dış saldırılara karşı bir kalkan görevi görerek cildi bu etkenlere karşı korumaya yardımcı olur. Bu nedenle sebum üretimini doğru ürünlerle düzene sokmayı denemek en iyisidir. Bir başka iyi haber de yağlı cildin kuru cilde göre daha kalın ve yaşlanmaya karşı daha dirençli olmasıdır. Yağlı ciltlerde ilk kırışıklıklar daha geç ortaya çıkar - yani bu en azından bir avantaj!

Yağlı cilt bakımı için doğru adımlar

Yağlı cilt bakımı için doğru adımlar

Temizleme, nemlendirme, makyaj... Yağlı cildin özel ihtiyaçları vardır, özellikle de akneye eğilimliyse. Önemli bir kural: nazik, komedojenik olmayan ve elbette yağlı ciltler için uygun ürünler seçmektir. Eğer çok agresif veya aşındırıcı olurlarsa, cilt daha fazla sebum üreterek tepki verecektir. O zaman tedavi hastalıktan daha kötü olur! Hassas, düzenli cilt bakımı tedavileri ile en iyi sonuçları alabilirsiniz. 

 

Yağlı cilt bakımı ritüeli

Back to top