İçindekiler

Yağlı cilt nedir?

Hipersebore hakkında bilginiz var mı? Bu yağlı ciltler için bilimsel terimdir. Aşırı sebum olduğunda hipersebore oluşur: epidermisi dış saldırılardan korumak için yağ bezleri tarafından salgılanan yağlı bir madde. Cilt daha sonra bazen ışıltılı olarak adlandırılan parlak bir görünüm alır. Aknelerin ve siyah noktaların ortaya çıkmasına zemin hazırlayan bu fenomen bu nedenle hoş değildir. Neyse ki, aşırı sebum üretimini kontrol etmek ve cildi arındırmak için çözümler mevcut.

Yağlı cildin açık belirtileri

Bazı klinik belirtiler tipik hipersebore olduğundan, yağlı cildin tanımlanması oldukça kolaydır. Öncelikle aşırı sebum cildi özellikle T bölgesini (alın, burun ve çene) yağlı ve parlak hale getirir. Ayrıca yağlı cildin özelliği, düzensiz cilt dokusu, genişlemiş gözenekler, komedonların (siyah nokta ve beyaz nokta) varlığı ve ciltte makyajın kalmamasıdır.

av_acne_peau-luisante_1x1
av_acne_adolescente_miroir_1x1

Yağlı cilde ne sebep olur? 

Neden yağlı bir cilde sahibiz? Bu sorunun cevabı yok. Aşırı sebum üretiminin ortaya çıkması çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Peki aşırı sebumdan sorumlu olan nedir? Sebepler öncelikle endojendir, yani kalıtım veya hormonal dengesizlikler (özellikle ergenlik döneminde akneye neden olabilen) gibi iç nedenlere bağlıdırlar.

Nedenler ayrıca stres, kirlilik, sigara dumanına maruz kalma veya sıcaklıktaki değişiklikler gibi dışsal faktör kaynaklı olabilir.

Androjenler (erkek hormonları) sebum üretimini uyardığı için, yetişkinlikte erkeklerin yağlı cilde daha yatkın olduğu bilinmektedir.

Yağlı cildin nedenleri hakkında bilmeniz gereken her şey

 

Üst bedenimi göstermeyi sevmediğim için plajda tişörtümü çıkarmakta çoğu zaman çekinirim. Cildim yağlı ve, akne izleri var, aynı zamanda hala leke oluşuyor. Kendimi sürekli açıklamak zorunda kalmayayım diye UV ışınlarına karşı dayanıklı bir tişört satın aldım.

Jerome 35 yaşında

Yağlı cilt vücutta nerelerde oluşur?

Sebum, yağ bezlerinin fizyolojik bir salgısıdır. Bu bezler vücutta eşit olarak dağılmamıştır. Bu nedenle bazı bölgeler diğerlerinden daha yağlı hale gelir. Sebumdan zengin bölgeler yüz (özellikle T bölgesi: alın, burun ve çene) ile kafa derisi, üst sırt ve göğüstür. Aşırı sebuma siyah noktalar (komedonlar) eşlik eder. Son olarak, sebumdaki yağ asitlerinin varlığı, aknenin inflamatuar fazını tetikleyen bazı bakterilerin çoğalmasını kolaylaştırır.

Yağlı ciltler için kazanan bakım üçlüsü 

Yağlı cilt düzenli bakım gerektirir. Cilt bakım rutininiz üç adımdan oluşmalıdır. Birincisi temizliktir. Ve sonra nemlendirme. Doğru, yağlı ciltlerin bile nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Ancak bazen yağlı cildin de arındırılması gerekir. Bu üçüncü adım. Cildin arındırılması, düzenli peeling veya arındırıcı bir maskenin uygulanmasını içerir. Daha net bir cilt için 3 adım - yapılabilir, değil mi? 

  • <span class="ezstring-field">av_acne_nettoyer-visage_4x5</span>
  • <span class="ezstring-field">av_acne_soin-visage_coton_4x5</span>
  • <span class="ezstring-field">av_acne_gommage_4x5</span>

Yağlı ve karma cilt: karıştırılmaması gerekir

Yaşla birlikte cilt değişiklikleri: Ergenlikte yağlı cilt genellikle yetişkinlikte karma bir cilde dönüşür.

Yağlı genç cilt

Ergenlerde aşırı sebum üretimi ve dolayısıyla yağlı cilt tüm yüzü etkiler. Yüzde olduğu gibi omuzlarda, sırtta ve göğüste de lekeler oluşabilir. 

Karma cilt

Karma ciltler ne tamamen kuru ne de tamamen yağlıdır. Yaş aldıkça, sebum üretimi doğal olarak azalır. Yağlı cilt, yüzün ortasında yoğunlaşma eğilimindedir: T bölgesi. Yağ bezleri açısından daha az zengin olan yüzün geri kalanında, cildin normal ve hatta kuru olması daha olasıdır. 

 

av_acne_peau-mixte_zone-t_1x1

DOST (VE UZMAN) TAVSİYESİ

Cildin sağlığı ve cilt bakımının etkisi yaşam tarzına bağlıdır. Bu nedenle sağlıklı bir diyet ve yeterli nemlendirme gereklidir. Sigara, alkol ve stresten uzak durulmalıdır.

Makyaj ipuçlarımızı keşfedin

av_acne_fond-de-teint_1x1

Yağlı ciltler için makyaj

"Akan" fondöten ve zayıf duruş: Yağlı ciltlerde makyaj iyi görünmeyebilir. Ancak bu, uygun (ve etkili!) olan makyajın yapılamayacağı anlamına gelmez. Her şeyden önce, doğru ürünleri seçmek ve bunları uygulamak için iyi bir alışkanlık geliştirmek önemlidir. İlk olarak, sadece komedojenik olmayan makyaj ürünlerini seçmenizi tavsiye ederiz. Ardından makyajınızı uygulamadan önce yüzünüzü temizlemeyi ve matlaştırıcı bir nemlendirici uygulamayı unutmayın. Son olarak, bu adım ne kadar tekrarlansa da yeterli olmaz, ancak makyaj temizleme aşaması sağlıklı bir cilt için çok önemlidir, bu yüzden bunu her gün yapmanız gerekir.

Tüm makyaj ipuçlarımızı bulun

Cildin gözenekleri hakkında bilmeniz gereken her şey

Gözenekler cildimizin sağlığı için çok önemlidir. Besinler için bir geçit ve epidermis tarafından salgılanan kirler için bir çıkış görevi görürler. Cildin nefes alması için de gereklidirler. Sorun şu ki, yağlı cilt durumunda, her türlü kirlilik gözenekleri tıkayabilir (korkunç siyah noktalara neden olabilir!) ve cildi "boğabilir". Bu nedenle gözeneklerin işlevlerini yerine getirmeye devam edebilmeleri için cildin sabah ve akşam iyice temizlenmesi önemlidir. Cilt gözeneklerini tıkamayan komedojenik olmayan ürünleri (hem cilt bakımı hem de makyaj için) kullanmak en iyisidir. Hassas bir peeling maskesi, gözenekleri derinlemesine temizlenmesine de yardımcı olabilir. Ancak cildinize zarar vermemek için haftada bir kereden fazla uygulamayın. 

av_acne_pores-peau_1x1

Sorularınıza cevaplarımız

Doğruyu yanlıştan ayırmak: biz bunun için buradayız.

Bu doğru değil. Yağlı cildin parlak görünümü, aşırı nemli olduğunu gösterebilir. Ama "yağ" ile "su"yu karıştırmamalı. Yağlı cilt de susuz kalabilir, çünkü yağ açısından eksik olmasa da cildin daha derinlerinde su eksikliği olabilir. Cildi temizlenmenin yanı sıra, cilt tipine uygun, özel olarak geliştirilmiş ürünlerle nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Neden? Aşırı sebum üretimini düzenleyerek cildinizin nemini ve esnekliğini korumasına yardımcı olurken parlaklığı sınırlayabilirler.

Bu hem doğrudur hem de yanlıştır. Güneşin bile gölgeleri var! İlk başta cildi kurutuyor ve bazı iltihaplı lezyon türlerini (akne gibi) azaltıyor gibi görünse de güneş aslında cildin kalınlaşmasına ve aşırı sebum üretimine katkıda bulunuyor. Sonbahar geri döndüğünde cilt aniden tekrar yağlanır ve lekeler yeniden ortaya çıkar. Bu "geri tepme etkisi" olarak bilinir. Yaz aylarında da cilt "temiz" görünse bile, iyi bir cilt bakımı rutini ve özellikle iyi bir güneş koruması sağlanmalı.

Bu yanlış. Akşamları cildi temizlemek, gün içinde biriken fazla sebum ve saldırganları (kirlilik vb.) ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ancak sebum üretimi geceleri durmaz; bu nedenle sabahları hassas temizlik de önerilir. Sabahları, cilt bakım ürünlerinin temiz cilde uygulanması bakımın daha etkili olmasını sağlar. Bonus ipucu: Sabahları cilde Termal Su sıkmak cildi uyandıracak ve cilt bakımı için hazır bir hale getirecektir.

Yağlı cilt bakımı için çözümlerimiz

Cleanance ürünlerimiz, cildinizde daha rahat hissetmenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır.
av_cleanance_comedomed-anti-blemishes-concentrate_front_30ml_3282770202854

Cleanance Mattifying Emulsion

Bulduğum, parlaklık yaratmayan tek krem (akneye eğilimli cildimdeki diğer kremlerde genellikle 2 saat sonra ortaya çıkar). Mükemmel! Tek pişmanlığım daha önce keşfetmemiş olmak ;)!

Anais, 23 yaşında

Cleanance Mattifying Emulsion’ı keşfedin
Back to top