İçindekiler

Bebek aknesi

Akne bazen beklenmedik bir kitleyi de etkileyebilir: bebekler. Bebeğinizin yüzünde bu akne türüne özgü lezyonlar ortaya çıkarsa paniğe kapılmayın (özellikle de ağrılı olmadıkları için). Bebek aknesi birkaç hafta içinde kendiliğinden geçer ve göründüğünden çok daha yaygındır. Bu arada, bebeğinizin cildini nasıl yumuşak tutabileceğinize dair birkaç ipucunu burada bulabilirsiniz.

av_acne_bebe_1x1

Bebek aknesi nedir?

Bebek aknesi o kadar da nadir değildir. 0-3 ay arasındaki her 5 yeni doğandan 1'ini, daha sık olarak da erkekleri etkiler. Başta yanaklarda olmak üzere alın ve çenede (daha nadiren omuzlarda, sırtta ve göğüste) küçük kırmızı veya beyaz akneler ve zorlukla görülebilen kapalı komedonlar şeklinde kendini gösterir. Ebeveynleri sıkıntıya soksa da bebek aknesi ağrılı veya kaşıntılı değildir. Gelecekte ergenlik aknelerine yatkınlık da yaratmaz. 

Küçük çocuğumun alnında küçük akneler çıkmaya başladı, sonra burnuna, yanaklarına, gözlerinin altına ve hatta saçlarına yayıldı! Çocuk doktoru beni rahatlattı ve cildini nemlendirmemi ve hassas bakım ürünleriyle yıkamamı tavsiye etti ve gerçekten de azalmaya başladı...

Anne, 28 yaşında

Bebek aknesine ne sebep olur?

Bir bebeğin akne geliştirmesinin nedenleri tam olarak belirlenmemiştir. Bununla birlikte, bunun esas olarak annenin kalan androjenik aktivitesinden kaynaklandığı görülmektedir. Başka bir deyişle, annenin hamileliğinin sonunda yaşadığı güçlü hormonal dalgalanma bebeğin yağ bezlerini uyaracaktır. Bir başka olasılık da anne ve babanın çocuğun yüzünü temizlemek için yağlı maddeler kullanmasıdır. Bu yüzden bundan kaçının.

av_acne_bebe_parent_1x1

DOST (VE UZMAN) TAVSİYESİ

Küçük yüzlerinde akneler mi var? Dokunma onlara!

Ergen veya yetişkin aknesi kadar bebek aknesi için de geçerli olan bir tavsiye: bebeğinizin lezyonlarına dokunmayın ve her şeyden önce aknelerini patlatmaya çalışmayın. Bu yaşta bile, bu manipülasyonların bir sonucu olarak ikincil enfeksiyon ve yara izi riski vardır. Çocuğunuzun akne lezyonları devam ederse, çocuk doktorunuzdan veya dermatoloğunuzdan tavsiye istemekten çekinmeyin.

Akne izleri

Bebeğimin cildine nasıl bakım yapmalıyım?

Çoğu durumda, bebek aknesi birkaç hafta içinde kendiliğinden iyileşir ve herhangi bir özel tedavi gerektirmez. Bu durum, bebeğinizin cildine güvenli ve uygun ürünlerle bakım yapmanıza engel olmamalıdır.

Hangi ürünleri seçmelisiniz?

Minimum miktarda içeriğe sahip, koku, renklendirici, alkol veya paraben içermeyen ürünleri seçin. En hassas ciltler için uygun olup olmadıklarını ve pediatrik ve dermatolojik kontrol altında test edilmiş olmalarını kontrol edin.

En az seviyede

En azı en iyisidir. Kendinizi temel ihtiyaçlarla sınırlayın. Bebekler için özel olarak tasarlanmış bir temizleyici, termal su ve cildi yatıştırıp besleyecek bir nemlendirici. 

 

Bebek serisi

Bebeğinizin yüzünü temizlemenin doğru yolu

Bebeğinizin yüzünü temizlemenin doğru yolu

Bebeğin yüzü en çok banyo sırasında temizlenir. Bir pamuğu veya bir kompresi temizleyici bir ürünle ıslatın ve ardından alın ve şakaklardan başlayarak, yanaklar, burun kenarları ve çene ve ağızla bitirerek çocuğun yüzünü silin. Banyo bittiğinde, yüzünü nazikçe kurulayın. Ardından bir nemlendirici uygulayın. 

Aynı aralıktan

Bebeğinizin cildi için çözümlerimiz

Bebeğinizin cildinin bakımı için tasarlanmış Eau Thermale Avène cilt bakım ürünleri

TriXera NUTRITION Nutri-Fluid Temizleme Jeli

TriXera NUTRITION Nutri-Fluid Temizle...

Besler - Temizleyici - arındırır - Temizleyici etki - Cildi besleyici etki

XeraCalm A.D Lipid Yenileyici Balm

XeraCalm A.D Lipid Yenileyici Balm

Besler - yatıştırır - hidratlar - Cildi nemlendirici etki - Cildi besleyici etki - Yatıştırıcı etki

Cicalfate+ Onarıcı Bakım Kremi

Cicalfate+ Onarıcı Bakım Kremi

Yatıştırır - onarımlar - arındırır - Yatıştırıcı etki - Onarıcı etki - Cildi arındırıcı etki

Intense Protect SPF50+

Intense Protect SPF50+

Korur - hidratlar - Cildi korur.

Eau Thermale Avène Termal Su

Eau Thermale Avène Termal Su

Yatıştırır - Cilt bariyerini geri yükler - Sakinleştirir - Yatıştırıcı etki

Back to top