İçindekiler

Akne izlerini anlamak

Bu izler, akne problemi olanlar için en istenmeyen sonuçlardan biridir. Akne izlerinden bahsediyoruz. Peki sebep nedir? Akne izi kaçınılmaz mı, yoksa bunu önlemeye çalışabilir misiniz? Akne izinden kurtulmak mümkün mü? Hadi daha yakından bakalım.

Akne izi nereden geliyor?

Siz veya tanıdığınız biri akneden muzdaripse, hoş olmayan akne izlerinin bazen ortaya çıkabileceğini ve yerinde kalabileceğini bilirsiniz. Ama onlara ne sebep oluyor? Akne izi, bir yara düzgün iyileşmediğinde oluşur. Aslında, çoğu zaman akne izi riski aknenin şiddetine bağlıdır. Açıkça tarif etmek gerekirse, akne ne kadar şiddetliyse, iz bırakma olasılığı o kadar yüksektir. Ancak akne her insan için farklı olduğundan dolayı durum her zaman böyle değildir. Akne izi, aknenin nasıl yönetildiğine ve lekelere günlük olarak nasıl davrandığınıza da bağlıdır (esas olarak, onları didikleyip didiklemediğinize göre).

Akne izlerinin altında neler olduğu hakkında bilmeniz gereken her şey

av_acne_cicatrisation_acne_1x1
av_acne_cicatrices_3-types_1x1

Akne izlerinin her türüne denk gelebilirsiniz

Akne söz konusu olduğunda yara izleri en korkulan komplikasyonlardır. Ve her türlü yara izi var. Başlangıçta akne izleri kırmızı veya pigmentli olabilir ve zamanla solabilir. Ancak iltihap yaygın ve derinse silinmez izler bırakabilir.

  • Bunlara atrofik cilt kusuru denir. Düzelmeyen küçük kraterler olarak görünürler. Geniş ve daha az derin olabilirler. Ya da daha derin ve daha dar. İkincisi "buz kıracağı cilt izleri" olarak bilinir;
  • Buna karşılık, hipertrofik ve keloid cilt izleri, ciltteki lifli değişikliklerden kaynaklanan kabarık izlerdir;
  • Pigmentli lezyonlar inflamasyonlu lezyonlardan kaynaklanır. Kısacası yaşaması zor kalıcı izlerdir. 

Aknelerimden ve aknelerimin geride bıraktığı izlerden her zaman utandım, ama neyse ki harika bir dermatolog onlardan kurtulmama ve bu zor zamanı unutmama yardımcı oldu!

Laura, 22 yaşında

Ağır bir psikolojik etki

Bugün bile akne ve neden olduğu cilt izi önemli bir psikolojik etkiye sahiptir. Ve nedenini anlamak kolaydır. Öncelikle, esas olarak yüzü etkilerler, bu yüzden aynada gördüğümüz görüntüyü değiştirirler. Ve bu, hayatın önemli anlarında (ergenlik veya genç kızlık gibi) olabilir ve öz güveni sarsabilir. Dahası, yetişkinlerin %25'i ortak olarak bilinçaltında ergenlikle bağlantılı olan aknelerden etkilenmektedir. Neyse ki, durumu yönetmenize yardımcı olacak çözümler var.

Aknenin psikolojik etkileri

 

Akne izleri kendiliğinden oluşmaz

Emin olun, akne söz konusu olduğunda mutlaka izi de kalacak gibi bir durum söz konusu değildir. Bununla birlikte, inflamasyon ne kadar şiddetli olursa ve ne kadar uzun sürerse, iz kalma riski de o kadar yüksek olur. Önemli olan, inflamasyonu sınırlamaktır. Bu soruna karşı en iyi seçeneğiniz olan önleme konusuna odaklanmalısınız. İlk adım, hassas, uygun bir günlük hijyen ve cilt bakımı rutini izlemektir. Dermatologunuz daha sonra gerekirse uygun akne tedavisi önerebilir. Ne kadar tekrarlansa azdır: Akne izlerini önlemenin tek yolu bunlardır. 

Akneye eğilimli cilt bakımı için ipuçlarımız

 

av_acne_adolescent_dermatologue_1x1

DOST (VE UZMAN) TAVSİYESİ

Dermatillomani hakkında bilginiz var mı? Cildinize dokunmak ve siyah noktalarınızdan kurtulmak için takıntılı bir dürtü. Ama cildinin iyiliği için bunu yapmamalısın! Dermatologlar sürekli tekrarlıyor: Ne kadar cazip görünse de aknelerinize dokunmayın. Cildinize zarar verirsiniz ve cilt inflamasyonunu şiddetlendirerek yara izi riskini artırırsınız. Söylemesi yapmaktan daha kolay, ancak cildinizin daha sonra iyi görünmesini sağlamak için sorunun farkında olmak çok önemlidir. Bunu yapmadığın için kendine teşekkür edeceksin!

av_acne_adolescent_creme-solaire_1x1

Akne izlerine karşı kötü alışkanlıklardan vazgeçin

Kusursuz bir hijyen elde etmek için, kötü alışkanlıklardan kurtulmanız gerekmektedir. Gördüğünüz gibi listedeki ilk madde aknelerinize dokunmayı bırakmaktır. Daha genel olarak, her zaman çok temiz olmayan parmaklarınızla cildinize çok fazla dokunmamalısınız. Ancak akne ve onunla birlikte akne izi riskini artırabilecek başka faktörler de vardır. Tüm yıl boyunca (sadece yaz aylarında değil), cildinizi güneş ışınlarına maruz bırakmaktan kaçınamıyorsanız, komedojenik olmayan bir güneş koruyucusu veya spreyi ile koruyun.

 İşte yapmanız ve ...yapmamanız gereken her şey

Farklı akne izleri için farklı tedaviler

Farklı akne izleri için farklı tedaviler

Akne izleri için sihirli bir tedavi yoktur. Ancak geride kalan izleri azaltmak mümkündür. Dermatoloğunuz lazer tedavisi veya peeling gibi hedefe yönelik dermatolojik uygulamalar önerebilir. Lütfen bu tedavilerin genellikle kısmi sonuçlar verdiğini unutmayın. Cildin görünümü düzelirken akne izi tamamen kaybolmaz. Bu bazen hastalar için hayal kırıklığı yaratabilir. Bu nedenle odak, gerçekten önleme üzerinde olmalıdır.

Cilt bakımları hakkında bilmeniz gereken her şey

av_acne_adolescente_maquillage_camoufler_1x1

Akne izine karşı: kamuflaj sanatı

Ciddi şekilde rahatsız oluyorsanız, akne izleri veya kusurlar için makyaj yapmak, güveni yeniden kazanmanın iyi bir yolu olabilir. Doğru ürünü bulmak için kendinize doğru soruları sormanız gerekecektir. Kusurunuz renkle mi yoksa doku ile ilgili? Bu "kamuflaj" gizli veya görünmez olabilir mi (örneğin bir erkek için)? Kamuflaj, daha kolay hale getirmek için günlük rutininize entegre edilebilir mi?

Tüm makyaj ipuçlarımızı keşfedin

Sorularınıza cevaplarımız

Doğruyu yanlıştan ayırmak: biz bunun için buradayız.

Şiddetli durumlarda akne sırt, omuz, boyun ve dekolte gibi vücudun üst kısımlarını da etkileyebilir. Ve akne izleri açısından sonuçlar yüzle aynıdır.

Ebeveynseniz, gençliğinizin aknelerini küçümsemeyin. Tedavi edilmeyen şiddetli akne, ömür boyu sürecek bir endişe haline gelebilecek geri dönüşü olmayan yara izlerine yol açabilir. Ergenlik dönemindeki çocuğunuzun imajı ve öz güveni üzerindeki etkisinden bahsetmiyoruz bile, Sorunu ortaya çıkar çıkmaz ele almak, çocuğunuzun bugün ve gelecekte kendisini daha iyi hissetmesine yardımcı olacaktır.

Yine tekrar ediyoruz, akne oluştuğunda vakit kaybetmeden bir dermatoloğa başvurmak en iyisidir. Hızlı tedavi, mümkün olduğunca iz ve yara izlerinden kaçınmak için en iyisidir. Ne kadar uzun süre beklerseniz, lekelerin o kadar kötüleşmesi ve tedavinin daha az etkili olması muhtemeldir.

Akne izini hafifletmek için çözümlerimiz

Cleanance ürünlerimiz, cildinizde daha rahat hissetmenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır.
av_cleanance-women_smoothing-night-cream_front_30ml_3282770205589

CLEANANCE WOMEN SMOOTHING NIGHT CREAM

30 yılı aşkın bir süredir Cleanance serisi, dermatologlar tarafından önerilen, izleri ve pürüzsüz cilt dokusunu azaltmak için klinik olarak kanıtlanmış etkinliği olan uzman çözümler sunmaktadır. CLEANANCE WOMEN SMOOTHING NIGHT CREAM
Back to top