İçindekiler

Aknenin yetişkinler üzerindeki psikolojik etkisi

30 yaşına yeni girdiniz, sivilcelerinizin bittiğini düşündünüz ve şimdi geri geldi. Daha da kötüsü, gençken böyle bir sıkıntınız olmamıştı ve şimdi hiç beklemediğiniz bir anda ortaya çıkıyorlar. Bu aknelerden dolayı kendinizi kötü hissediyorsanız, bu normaldir: birçok insan gibi siz de aknelerin sadece gençler için olduğunu düşünüyordunuz. Yetişkin aknesi çok daha az bilinir, ancak ergen aknesi gibi önemli bir psikolojik etkiye sahip olabilir. Neyse ki, 30 yaşın üzerindekiler için bile akne karşıtı çözümler var.

Yetişkin akneye eğilimli cildin spesifik özellikleri

Erkekler yetişkin aknesinden nispeten korunurken, 25 yaş üstü kadınların en az dörtte birini etkilemektedir. Çoğunluk ergenlik aknelerinin gerçekten yok olduğunu hiç görmemiştir: ya geçici olarak uykuya dalmışlardır ya da hiç tamamen yok olmamışlardır. Daha nadir olarak, bazı kadınlar yetişkinliğe ulaştıklarında aknelerin ortaya çıktığını görürler. 
Hormonal dalgalanmalar, kalıtım, aynı zamanda stres, diyet, sigara, kirlilik veya uygun olmayan kozmetikler... Yetişkin aknesinde belirli faktörlerin sorumluluğu artık iyi bilinmektedir. Ancak yetişkinlikte akne sahibi olmak, birlikte yaşamayı kolaylaştırmaktan uzaktır. Öz güven ve sosyal, romantik ve profesyonel ilişkiler üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Panik yapmayın, yalnız değilsiniz!

Yetişkin aknesinin psikolojik etkisini azaltmak için harekete geçmek

İlacınız uygun mu? Diyetiniz dengeli mi? Stresli olduğunuz zamanlarda aknelerinzi alevleniyor mu? Kozmetik ürünleriniz "leke karşıtı" mı? Süngerlerinizi ve fırçalarınızı düzenli olarak temizliyor musunuz?

Bu soruları yanıtlamak zaten ilk etapta harekete geçmeyi deneyebileceğiniz faktörlerin bir listesini çıkarmanın bir yoludur. Durumunuza bağlı olarak, sadece doğum kontrol yönteminizi (elbette tıbbi tavsiyeden sonra) veya güzellik rutininizi değiştirmek cildinizde bir iyileşme fark etmenize ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. 

Bu yeterli değilse, bir dermatoloğu ziyaret edin. Uygun bir tedavi reçete edeceklerdir. Tedaviyi ne kadar yakından takip ederseniz - bazen uzun zaman alabileceğini göz önünde bulundurarak - sonuç o kadar iyi olur. 

Nedenleri

 

av_acne_maquillage_accessoires_1x1 472x472

Laboratoires Pierre Fabre Dermatologie ve CSA Santé tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, kadınların %83'ü* aknelerinin günlük yaşamlarını veya arkadaşlarıyla ilişkilerini etkilediğini düşünmektedir.

*Laboratoires Pierre Fabre Dermatologie ve CSA Santé tarafından Fransa'da 10.000 kişi üzerinde yapılan anket.

Yetişkin aknesi: kabullenmek mi yoksa örtbas etmek mi?

Yetişkin aknesinin psikolojik etkisini sınırlamak, kişinin kusurlu cildini kabul etmesiyle sağlanabilir. Ancak bu her zaman kolay değildir.

Yetişkin aknesi: kabullenmek

Sosyal ağlarda, aknelerle kaplı bir yüzü utanmadan sergileyen genç yetişkinlerin görüntüleri giderek artıyor. Azınlıkta olsa da "cilt pozitif" hareketi kusursuz cilt efsanesini yıkmaya çalışıyor ve insanları kendilerini makyajsız göstermeye teşvik ediyor. Çünkü kişinin kusurlarını kabul etmesi kendini daha iyi hissetmesiyle aynı şey değil midir? 

...ya da aknelerinizi kamufle etmek mi?

Ancak günlük yaşamda, işte veya arkadaşlarla birlikte, aknenizin şiddeti ne olursa olsun yüzünüzü açmanız karmaşık olabilir. Bu nedenle, cilt bakımı ve/veya tedavilerinin etkisini göstermesini beklerken, makyajınızı dikkatlice seçmelisiniz: kapatıcıdan pudraya, yüksek kapatıcılıkta olmalı, ancak tıkayıcı olmamalı ve her şeyden önce formül leke önleyici ve komedojenik olmamalıdır

Akneleri kapatmak için makyaj

DOST (VE UZMAN) TAVSİYESİ

Yetişkin aknesini ve psikolojik etkisini azaltmak için doğru ürünleri seçmek önemlidir.

Aknelerinizi ister kabul edin ister saklamak isteyin, aynı gerçekle karşı karşıyasınız: yetişkin cildi ergenlik dönemindeki gibi değildir. Genellikle daha kuru, daha ince ve daha reaktiftir. Bazen yaşlanmanın ilk belirtileri çoktan ortaya çıkmıştır ve akne izleri, özellikle daha koyu ciltlerde iz bırakır.

Kısacası, günlük rutininiz için doğru kozmetik ürünleri seçmek başınızı ağrıtabilir. Ancak iyi haber şu ki, nemlendiriciler, serumlar ve gece bakım ürünleri de dahil olmak üzere bazı ürünler artık yetişkin akneye eğilimli ciltler için özel olarak formüle edilmiştir.

Yetişkin akneye, akneye eğilimli cildin bakımı 

Yetişkin akneleri için yapılacak doğru şeyler

İster genç ister yetişkin olun, aknelerinizin iz bırakmasını istemiyorsanız, aknelerinizi patlatmanız kesinlikle önerilmez. Bu nedenle, zor olsa bile, onlara dokunmamak ve sabırlı olmak en iyisidir: tedaviler uzun görünebilir, ancak neyse ki, hassas ciltler için günlük bakım ve komedojenik olmayan makyaj bunu atlatmanıza yardımcı olacaktır. Güzel cildinize geri döneceksiniz... ve keyfiniz yerine gelecek!

Aynı aralıktan

Yetişkin kadınlar için özel olarak tasarlanmış çözümlerimiz

Sizi cildinizle barıştırmak için tasarlanmış Eau Thermale Avène cilt bakım ürünleri

Cleanance Women Gece Bakım Kremi

Cleanance Women Gece Bakım Kremi

Kusurları azaltır - Kalıntı işaretleri azaltır - Cilt dokusunu iyileştirir

Eau Thermale Avène Termal Su

Eau Thermale Avène Termal Su

Yatıştırır - Cilt bariyerini geri yükler - Sakinleştirir - Yatıştırıcı etki

Back to top