İçindekiler

Yetişkin aknesi: nedenleri ve tedavileri

Pek çok kadın 25 yaşından sonra aknelerinin devam etmesine veya çıkmaya başlamasına şaşırıyor (ve bundan yakınıyor) ve biz de bunu anlıyoruz. Bununla birlikte, akne gençlerle sınırlı değildir ve yetişkinlikte de devam edebilir. Neyse ki, kozmetik ve dermatolojik tedaviler arasında çözümler var. Hayır hanımlar, kabus tekrar başlamayacak!

Yetişkin kadın aknesi nedir?

Akne kadınlarda oldukça yaygındır. 25-45 yaş arasındaki her 5 kadından yaklaşık 2'si bu nedenle doktora başvurmaktadır. Bu nedenle, hala yeterince tartışılmayan bir konu olmasına rağmen, münferit bir durum değildir. Kadın aknesi başlangıçta "inatçı" olabilir: bu durumda, ergenlik dönemindeki hastalığın devamı veya nüksetmesidir. Ancak yaşamın geç dönemlerinde de ortaya çıkabilir ve ilk kez yetişkinlikte gelişebilir. 

Kadın aknesi kendini nasıl gösterir?

Akne süreci her zaman aynı olsa da (aşırı sebum salgılanması, foliküler kanalın tıkanması ve mikrobik ajanların çoğalması ile), kadınlarda aldığı şekil juvenil akneden farklıdır. Her şeyden önce, esas olarak yüzün alt kısmında, çene çizgisi ve çene çevresinde görülür (buna U şeklinde akne denir). Boyun çizgisini de etkileyebilir. Daha sonra, genel olarak, bazen çenede nodüller ile birlikte çoğunlukla enflamatuar lezyonlarla karakterize edilir, ancak aynı zamanda artık pigmentasyon ve atrofik skarlar bırakabilen mikrokistler de vardır.

22 yaşımdayken, çok büyük sivilcelerle ani bir sivilce patlaması yaşadım (dehşet). Bir dermatoloğa gittim ve o da beni doğrudan bir jinekoloğa göndererek sivilcelere iyi gelen yeni bir ilaç yazmasını istedi. Ama ilk etkileri görmek için üç ay beklemem gerekiyor, çok uzun bir süre...

Anaïs, 22 yaşında

Kadın aknesine ne sebep olur?

Çeşitli tetikleyiciler vurgulanmıştır:

  • Kalıtım elbette bir faktördür, ancak hepsi bu değildir. 
  • Stres, akne patlamalarında bir faktör olarak tanımlanmıştır. 
  • Hormonal dalgalanmalar da bir rol oynar. Bir kadının adet döneminden önce üretilen progesteron, yağ bezlerinin aktivitesini uyarır. Hormon içeren bazı oral kontraseptifler veya RİA'lar da yetişkin kadınlarda akneyi teşvik edebilir. 
  • Bazı uygun olmayan kozmetik ürünler de suçlanabilir (bazıları uçucu yağlar vb.). 

Belirgin bir psikolojik etki

Sadece gençlerin sorunu olduğunu düşündüğünüz aknelerden etkilenmek... Bu geriye gitme hissi ve başkalarının size bakışı doğal olarak günlük yaşamı etkiliyor. Etkilenen kadınların çoğu aknelerinden dolayı "stresli", "sinirli" veya "utanmış" olduklarını söylüyor. Bu nedenle uygun tedavi şarttır. 

Öz güveninizi yeniden kazanın!

Kadın aknesi tedavisi nedir?

Klinik yönü, ilerleme aşaması, risk faktörleri... Sizin akneleriniz bir gencin aknelerinden farklıdır. Tedaviniz de aynı şekilde farklı olmalı ve kişiselleştirilmelidir, çünkü bazı lokalize tedaviler her zaman iyi tolere edilemez. Dermatoloğunuz bu etkili çözüm arayışında sizin müttefikiniz olacaktır. Doğru oral veya topikal tedaviyi (cilde uygulanacak) veya peeling gibi belirli dermatolojik prosedürleri reçete edebilecektir... 

Cildinizin bakımı için tüm ipuçlarımızı keşfedin 

Akneye eğilimli ciltler için hijyen: temel kurallar

Cildinize uygun dermo-kozmetik ürünler kullanarak bakım yapmak da çok önemlidir. Günlük cilt bakımınız için, cildinizi tahriş etmemek için hassas, sabun içermeyen ürünler, belirli tedavilerin neden olduğu cilt kuruluğunu telafi etmek için nemlendirici ürünler, yeni siyah noktaların oluşmasını önlemek için "komedojenik olmayan" ürünler... ve genel olarak, akneye eğilimli ciltler için özel olarak tasarlanmış ürünler seçin.

Önerilerimizi keşfedin

Sorularınıza cevaplarımız

Doğruyu yanlıştan ayırmak: biz bunun için buradayız.

İyi seçer ve iyi kullanırsanız makyaj en iyi müttefikiniz olabilir. Anında sonuç sağlayarak öz güveninizi artırır ve akne izine neden olabilecek aknelerinizi patlatmanızı önleyebilir. Özel ve uyarlanmış yağsız, komedojenik olmayan formüller seçin.

Bu, en azından bazıları için doğrudur. Bazı ilaçlar gerçekten de akneyi iyileştirir. Diğerleri ise durumu daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle bu konuyu dermatoloğunuz, jinekoloğunuz veya aile hekiminizle görüşmeniz önemlidir.

Bu oldukça yaygın. Hamileliğin başlangıcındaki hormonal değişiklikler akne patlamalarına elverişlidir. İçiniz rahat olsun, akne hamilelik boyunca azalma eğilimindedir. Bu arada cildinizi akneye eğilimli ciltler için uygun ürünlerle temizleyin ve nemlendirin. Ve tabii ki kendinizi güneşten koruyun.

Yetişkin kadınlar için özel olarak tasarlanmış çözümlerimiz

Cleanance WOMEN cilt bakım ürünlerimiz, sizi cildinizle barıştırmak için tasarlanmıştır
av_cleanance-women_smoothing-night-cream_front_30ml_3282770205589

Cleanance WOMEN Smoothing Night Cream

Kusurlar daha az kadın olduğunuz anlamına gelmediğinden, yetişkin kadınlara özel Cleanance WOMEN serisi, garantili sonuçlar ve kullanım keyfi için etkinlik ve duyusallığı birleştiren bir ritüel sayesinde cildi kalıcı olarak geliştirirken kusurları düzeltmeye yardımcı olur. CLEANANCE WOMEN SMOOTHING NIGHT CREAM
Back to top