İçindekiler

Ergenlik sivilceleri: nedenleri ve tedavisi

Genişlemiş gözenekler, sivilceler, iltihaplanabilecek siyah noktalar, yağlı ve parlak ciltler... Çocuğunuzun ergenlik sivilcelerinden muzdarip olduğuna hiç şüphe yok. Bu da istenmeyen hatıralar bırakabilir. Genellikle hafif olmasına rağmen, sivilce bir çile olabilir. Neyse ki, bakım rutinlerinden tıbbi tedavilere kadar çözümler mevcut.

Ergenlik sivilcesi: gençler için birlikte yaşaması zor

Ergenlik dönemindeki hormonal değişiklikler genellikle ergenlik döneminde sivilce gelişimine yol açar. Bu cilt durumu gençlerin %80'ini etkiler*. Kız çocuklarında 12-13 yaşlarında, erkeklerde 14-15 yaşlarında cilt yağlanmaya ve siyah noktalar oluşmaya başlar. Sivilce görünür olduğu ve sıklıkla fiziksel ağrıya neden olduğu için, gençlerin yaşamları üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir ve bazıları çoğunluktan daha fazla sıkıntı çeker. Sivilcenin öz güven üzerindeki potansiyel etkileri hafife alınmamalıdır: bunu bir doktorla konuşmak, ilk güven verici adım olabilir.

Ergenlik sivilcesi - Psikolojik etki

Sivilcelerle uğraşan gençleri nasıl destekleyebilirsiniz?

Ebeveynler olarak, bazen akne ile ilişkilendirilebilen ve yıllar süren bu uzun süreçte gençlere yardım etme konusunda hayati bir rol oynuyorsunuz. Elbette, çocuğunuz sivilce sorunu yaşıyorsa bir doktora götürmek önemli bir adımdır. Ancak sağlıklı bir yaşam tarzını teşvik ederek onlara günlük yaşamda da rehberlik edebilirsiniz. Dengeli beslenmeden düzenli fiziksel aktiviteye ve sigara, stresten kaçınmaya kadar, gençleri yetişkinliğe giden yolda kendilerini daha iyi bir şekilde genç hissetmelerini sağlayacak sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemelerinde desteklemenin birkaç yolu vardır.

Ebeveyn olarak ergenlik çağındaki çocuğunuzu desteklemek

DOST (VE UZMAN) TAVSİYESİ

Sivilcenin her zaman istediğimiz kadar çabuk tedavi edilemeyeceğini anlamak zor olabilir. Kesin olan bir şey var: Sivilceleri mümkün olduğunca çabuk tedavi etmek, iz ve yara izlerini önlemek için en iyisidir. Kusurların kötüleşmesi için ne kadar uzun süre beklerseniz, tedavinin o kadar zor olması muhtemeldir. 

Gençler için tedaviler hangileridir?

Ergenlik sivilceleri için birkaç tedavi seçeneği vardır. Hafif akne için cilde uygulanan bazı tedaviler hafif sivilce sivilceleri bölgesel olarak hedefleyebilir. Sivilce daha yoğun ve inflamasyonlu olduğunda oral antibiyotikler kullanılabilir. Son olarak, izotretinoin reçetesi genellikle daha şiddetli akne için etkilidir. Hamilelik durumunda fetal malformasyon riski nedeniyle kızlarda izotretinoin kullanımı dikkatli bir şekilde düzenlenmiştir. Her zaman dermatoloğunuzdan tavsiye isteyin.

Şiddetli akne

Genç ciltler için günlük hijyen

Cildi günde bir veya iki kez temizlemek çok önemlidir. Bunu yapmak için, yağlı olmayan ve komedojenik olmayan dermatolojik jelleri veya losyonları seçin. Ellerinizle köpürtün, ardından cildinizi ılık suyla duruladıktan sonra yumuşak bir havluyla kurulayın. Matlaştırıcı bir misel temizleme suyu da tercih edebilirsiniz. Akneyi teşvik eden kurutucu sabun ve yağlardan ve cildi tahriş eden alkol içeren ürünlerden kaçının.

Ergenlik sivilcesine eğilimli cildin bakımı

Sorularınıza cevaplarımız

Doğruyu yanlıştan ayırmak: biz bunun için buradayız.

Hayır. Akneleri olan kişiler sadece gençler değildir. Yetişkinler de etkilenir, özellikle kadınlar (otuzlu yaşlarda neredeyse her dört kadından biri).

Hayır. Gençlerde sivilceler genellikle T bölgesinde bulunur: yüzün burun, alın ve çenenin birleştiği yer. Ancak sivilce sadece bu bölgeyi etkilemez: boyun çizgisinde ve sırtta da oluşur.

Bir sivilce sıkıldığında, özellikle tırnakların altındaki mikroplardan cilt enfekte olabilir. Bu da iz kalma riskini artırır.

Sivilceye meyilli cildinizin bakımı için çözümlerimiz

Cleanance cilt bakım ürünlerimiz, sizi cildinizle barıştırmak için tasarlanmıştır.
av_cleanance_comedomed-anti-blemishes-concentrate_front_30ml_3282770202854

Cleanance Comedomed Konsantre Bakım Kremi

Cildim için küçük bir mucize: iki ay içinde kusurlarımı azaltmama çok yardımcı oldu. Gerçekten faydalı oldu! Sonucu birkaç ay içinde görmek için sabırsızlanıyorum ve bunun onları tamamen ortadan kaldıracağını umuyorum.

Margot, 26 yaşında

CLEANANCE COMEDOMED ANTI-BLEMISH CONCENTRATE
Back to top