İçindekiler

Şiddetli akne

Akne en yaygın cilt hastalıklarından biridir. Ama hepimizi aynı şekilde etkilemiyor. Bazı insanlarda sadece hafif bir akne görülürken, bazılarında daha şiddetli akne görülebilir. Fransız Ulusal Sağlık Otoritesine göre, şiddetli sivilce bu durumdaki her 5 kişiden 1'ini etkiler ve hem ergenler hem de yetişkinlerde görülür. Etkilendiniz mi? O zaman doğru yere geldiniz: burada uzman tavsiyesi ve çözümleri bulabilirsiniz!

Şiddetli akne nedir?

Akne söz konusu olduğunda farklı şiddet dereceleri vardır. Yüzün tamamında (ve bazen üst gövdede) çok sayıda komedon (siyah noktalar), mikrokistler, papüller (kırmızı sivilceler), püstüller (kaşıntılı noktalar) ve/veya derinin derinliklerine demirlemiş daha büyük "lekeler" (nodüller adı verilir), bu durumda akne şiddetli olarak tanımlanabilir. Fransa'da yaklaşık 200.000 kişi etkileniyor. Bu, sağlık ve psikolojik açıdan küçümsenmemesi gereken bir durumdur ve uygun bakımı hak eder. 

Bir aknenin altında ne var

av_acne_schema_acne-nodulaire_1x1 472x472 1. Epidermis 2. Aşırı inflamasyon veya inflamasyon

Şiddetli akne şekilleri 

Şiddetli akne birçok biçimde gelir. 

Nodüler akne

 Nodüler akne (nodülokistik akne olarak da adlandırılır) ve gelişmiş formu olan akne konglobata en yaygın olanlarıdır. Bu şekiller, standart olarak ergenlik döneminde başlar ve giderek boyuna, omuzlara, üst gövdeye ve bazen de kalçalara yayılır.Nodüller ve kistlerin oluşumu ile çok hızlı bir şekilde iltihaplı hale gelen, kaynaşabilen ve önemli akne izine neden olabilen büyük komedonlarla karakterize edilirler. Bu tip aknelerin erkeklerde ve ailesinde akne öyküsü olan kişilerde görülme olasılığı daha yüksektir. 

Fulminans akne

Bu daha şiddetli bir akne şeklidir, ancak neyse ki daha nadirdir. Genellikle ergenlik çağındaki erkek çocuklarda aniden ortaya çıkar ve ateş ve kas ağrısı gibi deri dışı belirtiler eşlik eder. 

 

Enflamasyon ne kadar şiddetli, derin ve sert olursa, akne izi riski o kadar artar.

Fransız Dermatoloji Derneği

Akne izi oluşumunu sınırlama

Şiddetli akne izleri önemli bir komplikasyondur. Lezyonlara çok fazla dokunmak gibi iyileşmeyi geciktiren tüm faktörler tarafından daha da kötüleşirler. Akne izlerinin de göz ardı edilmemesi gereken psikolojik bir etkisi olabilir ve ciltte olduğu kadar öz güven üzerinde de iz bırakır. Neyse ki, erken tedavi ile yara izi oluşumunu sınırlamak mümkündür. 

Akne izleri 

Şiddetli akne: gerçek bir psikolojik etki

Bazı akne izleri görünmezdir. Şiddetli akne, duyguları etkileyen bir durumdur: Pierre Fabre laboratuvarı ve CSA enstitüsü tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, etkilenenlerin %87'si, özellikle başkalarıyla ilişkileri söz konusu olduğunda, günlük yaşamlarını etkilediğini düşünüyor. Bu nedenle psikolojik ve sosyal etkiyi hafife almamak önemlidir. 

"Ergenlik aknesi - Psikolojik etki"

DOST (VE UZMAN) TAVSİYESİ

Bir ebeveyn olarak, genç çocuğunuza yardım etme ve destekleme konusunda açıkça oynayacağınız bir rolünüz var. Duyulduğunu ve anlaşıldığını hissetmeleri önemlidir. Dikkatli olun ve duygularını küçümsemeyin. Çünkü aknenin geçici olduğunu bilseniz de, çocuğunuz için sonsuza kadar sürecekmiş gibi görünebilir. Akne hakkında konuşmak için en iyi zaman, yalnız olduğunuz ve rahatsız edilmeyeceğiniz zamandır. Konu hakkında basitçe konuşun, etkili çözümlerin bulunduğuna dair güvence verin ve eğer ihtiyaç duyarlarsa onlarla birlikte dermatoloğa gitmeyi teklif edin. Ergenlik akneleri - Ebeveyn olarak ergenlik çağındaki çocuğunuzu desteklemek

Şiddetli akne için en iyi tedavi nedir?

Yapılacak ilk şey dermatoloğunuza danışmaktır. Şiddetli akne ne kadar erken yönetilirse, tedavi şansı o kadar iyi olur. Tedavi muhtemelen ağızdan izotretinoini (bir A vitamini türevi) almayı içerecektir. Bu ilaç çok etkilidir, ancak çok rahatsız edici kuru cilde yol açar. Hassas hijyen, nemlendirme ve güneşten korunma... Doğru günlük hijyeni benimsemek ve sürdürmek, izotretioninin istenmeyen etkilerini önlemenize ve cildiniz hakkında daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Şiddetli Akne - Uzman tavsiyesi ve bakım ritüelleri

Sorularınıza cevaplarımız

Doğruyu yanlıştan ayırmak: biz bunun için buradayız.

Genetik faktörler akne gelişiminde rol oynayabilir. Bir aile üyesinin akne sıkıntısı varsa akne oluşma riski daha fazladır. Ve her iki ebeveyn de etkilenmişse, çocuklarının aknelerinin daha şiddetli olması muhtemeldir.

Bu o kadar da iyi bir tavsiye değil. Çok fazla hijyen tam tersi bir etki yaratabilir. Aşırı temizlik cildi kurutur ve daha fazla tahriş eder, bu da akneyi daha da kötüleştirebilir. Yüzünüzü sabah ve akşam temizlemeniz yeterlidir. Ve yüz fırçalarını da aşırı kullanmadığınızdan emin olun. İzotretinoin alıyorsanız bu tür ürünleri kullanmaktan kaçının ve bunun yerine kuru cildiniz için uygun ürünleri seçin.

Yüz yağ bezleri açısından zengindir ve bu nedenle özellikle etkilenir (özellikle T bölgesi: alın, burun ve çene). Ancak omuzlar, gövde ve sırt gibi vücudun diğer kısımları da etkilenebilir.

Akneye meyilli cildi yatıştırmak için çözümlerimiz

Cildinizde daha rahat hissetmenize yardımcı olmak için tasarlanmış Cleanance HYDRA cilt bakımı
AV_Cleanance_Hydra_Soothing-Cream_Packshot_Old_E-retail_40ml_3282770100891

Cleanance HYDRA Kurutucu Tedavilere Destek Nemlendirici

Küçük bir miktar yeterlidir ve ürünün cilde yayılması kolaydır. Cildin gün boyu yatışmasını ve nemlenmesini sağlar. Kurutucu tedavi görenler için mükemmeldir. Cleanance HYDRA Soothing Cream’i keşfedin
Back to top