İçindekiler

Aknenin gençler üzerindeki psikolojik etkisi

Ergenlik, bazıları için anlaşılması zor olabilen birçok karışıklığın yaşandığı bir dönemdir. Kız ve erkek çocukların vücutları hormonlara bağlı olarak değişir ve bu da aknelere neden olur. Akne çok şiddetli olmasa bile, bu hassas ve hatta rahatsız edici dönemde ergenleri destekleyen yetişkinler tarafından olası psikolojik etkileri göz önünde bulundurulmalıdır. Anahtar kelime huzurdur, çünkü cevaplar huzurdadır.

akne: Hormonal çalkantı ve psikolojik etki

Hem kızlarda hem de erkeklerde, akne yüzde, bazen de sırtta, omuzlarda ve göğüste gelişir. Saç, göğüs, testis vb. gelişiminden de sorumlu olan hormonal değişiklikler nedeniyle ergenlik döneminde ortaya çıkar.

Çocukluktan ergenliğe geçişe, tamamen normal olan psikolojik ve davranışsal değişiklikler de eşlik eder: gençler artık ailelerinden çok arkadaşlarıyla özdeşleşiyor. Ayrıca yansıttıkları görüntü konusunda çok endişelenirler. Ve ne zaman akneler bu görüntüye müdahale ederse, bazıları için yaşam zorlaşabilir.

Bazen akne özellikle şiddetli olduğunda bir felaket olabilir. Bu psikolojik etki, genellikle diğer unsurlarla birleştiğinde depresyona bile yol açabilir. Neyse ki, bu etkiyi sınırlamak mümkündür. 

Hormonal akne

"Sivilcelerim 12-13 yaşlarındayken başladı. Önce yüzümde özellikle alnımda, çenemde ve burnumda oldu. Sonra sırtımda, omuzlarımda ve göğsümde de biraz sivilce çıktı. Oldukça kötü bir deneyim yaşadım. Arkadaşlarım benimle dalga geçerdi ve bu oldukça inciticiydi."

CLÉMENT, 16 YAŞ

Aknenin psikolojik etkisi nasıl sınırlanır

Bazı ön yargılı fikirlerin değişmesi zordur: örneğin, sivilce kötü hijyenin bir sonucudur ya da görünüşünüz nedeniyle sizi sosyal ya da romantik yaşamdan mahrum eder. Bu fikirlerin kesinlikle yanlış olduğu açıktır.

Ayrıca, başkalarının yargılarından kaçmak için izole kalmak cezbedici olabilir, ancak bu yalnızca moral bozukluğuna katkıda bulunacaktır. Peki ne yapmalı? Aknelerin gençlerin %80'ini etkilediğini göz önünde bulundurmaktan başlayabilirsiniz. Bu son derece yaygındır ve bunu bilmek şimdiden daha iyi hissettirebilir.

Sonra, bilmelisin ki akne hijyen eksikliği ile ilgili değildir; hormonların tetiklediği bir hastalıktır ve yaşam tarzı ile ağırlaşabilir. Stres, şeker açısından çok zengin bir beslenme ve uygun olmayan kozmetikler gibi faktörlerin tümü akne gelişimine ve kalıcılığına katkıda bulunabilir.

Ağırlaştırıcı faktörler

Psikolojik etkiyi azaltmak için akne tedavisi

Akne bir hastalıktır ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Tedavisi birçok farklı sağlık profesyonelini içerebilir.

Aile hekiminiz

Akne öz güveni etkilediğinde aile hekiminiz, aşağıdaki durumlarda ilk bağlantı noktası olabilir. Aile hekiminiz), güvenebileceğiniz ve konuşabileceğinizi hissettiğiniz kişi olan "aile doktorunuz"dur. Hızlı tedavi edilen aknelerin iyileşme şansı daha yüksektir. Doktorunuz ayrıca bir dermatoloğa sevk edebilir.

Dermatolog

Onlar cilt doktoru. Bir dermatolog ilk önce aknenin doğasını ve ciddiyetini değerlendirecektir ve uygun tedavileri önerecektir. Ayrıca cilt koşullarının durumundan emin olmak sağlamak için tedavi kadar sıkı bir şekilde takip edilmesi gereken günlük hijyen konusunda da tavsiyelerde bulunacaklardır. 

 

Akneye eğilimli cildin bakımı

DOST (VE UZMAN) TAVSİYESİ 

Aknelerle başkalarının önünde baş etmek zor olabilir, ancak izole kalmak asla çözüm değildir.  

Öyle ya da böyle akneler dermatolog tarafından tedavi gerektirir, cildin şımartılması gerekir! Şüphe duyduğunuzda, doğru ürünleri bulma konusunda alacağınız destek asla çok fazla olmayacaktır. Tedavilerle zayıflamış cilt, "sadece" akneli yağlı cilt ile aynı ihtiyaçlara sahip değildir. Ve yine, uygun olmayan ürünler aknelerin çıkmasına neden olabilir.

Ayrıca yüzünüzde akne olduğunda makyaj yapmak da bir seçenek olabilecektir. Basit kapatıcılardan renkli kremlere ve fondötenlere kadar, cildin nefes almasını sağlayan komedojenik olmayan ürünleri seçmek en iyisidir. Ve elbette, makyajın her gece çıkarılması gerekiyor ve aknelere dokunulmamalı, yoksa daha kötü görünürler.

Aknelerin psikolojik etkisini azaltmak için yapılması gerekenler

Tedaviyi takip etmek ve/veya doğru ürünlerle günlük cilt bakım rutinini gözlemlemek, aknelere veda etmenin ilk adımıdır. Yol bazen uzun görünse bile, cesaretin kırılmasına izin vermemek önemlidir! Kararlılık kilit noktadır.

Akneye eğilimli cildin bakımı

Aynı aralıktan

Akneye eğilimli cildinizin bakımı için çözümlerimiz

Sizi cildinizle barıştırmak için tasarlanmış Eau Thermale Avène ürünleri

Cleanance Comedomed Cilt Kusurları İçin Konsantre Bakım Kremi

Cleanance Comedomed Cilt Kusurları İç...

Fazla sebumu azaltır - Kusurları azaltır - gözenekleri sıkılaştırır

Back to top