İçindekiler

Hormonal sivilce

Hormonal akne ilk olarak ergenlik döneminde ortaya çıkar (%80**’i değişen derecelerde etkilenir) ve özellikle kadınlarda yetişkinlikte tekrarlayabilir veya yeniden ortaya çıkabilir. Ama neyse ki, hormonal sivilce tedavi edilebilir. İşte hormonal sivilceyi anlamak ve yatıştırmak için bazı ipuçları.

Hormonal sivilce nedir?

Hormonal sivilce nedir?

Hem kızlar hem de erkekler için sivilce genellikle ergenlik döneminde başlar. Nedeni, cildin daha fazla sebum üretmesine neden olan hormonal dengesizliktir. Sebumun çıktığı küçük delikler olan gözeneklerden çıkması zor olabilir. Cilt daha sonra yağlı hale gelir ve yüzde, sırtta, omuzlarda, boyun çizgisinde vb. sivilceler ortaya çıkabilir.

Hormonal sivilce genellikle ergenlik döneminden sonra kaybolur. Ancak bazen yetişkinlikte devam eder, geri döner veya tetiklenir. Bu dönemde hormonal sivilceden daha az bahsedilir ve yine de büyük çoğunluğu kadın olan yetişkinlerin dörtte biri bundan etkilenir. 

Hormonal sivilcenin farklı aşamaları nelerdir?

Aynı anda ortaya çıkabilen, art arda gelebilen bir değil birkaç sivilce türü vardır.

Ergenlikte sivilce problemi yaşayan kişilerde ilk olarak, ciltte hormonal değişiklikler nedeniyle çok fazla sebum üretimi yani hipersebore görülür. Bu aşamada cilt sadece yağlıdır.

Derinin altında, aşırı sebum üretimi ve sebum yapısın yoğunlaşması ile gözenekleri tıkayan bir mikrokomedo oluşmaya başlayabilir. İlk başta görünmez, daha sonra önce görünen bir komedo (beyaz nokta) haline gelir ve sebumun hava ile temasısonucunda oksidasyonunun etkisiyle siyahlaşır (siyah nokta). Buna retansiyon akne denir.

Tedavi edilmezse bir sonraki adım inflamatuar aknedir. Bu, Cutibacterium Acnes.bakterisinin çoğalmasıyla sivilce enfeksiyonunun sonucudur. Bu cilt kusurları papül (büyük, sert, kırmızı sivilceler) şeklini alır ve bazen püstüllerle (pürülan bir sıvı içerir) döner.

 

av_acne_adolescent_points-noirs_1x1 472x472

Fark ettim ki, cildimi her gün düzenli olarak temizlemezsem, sivilcelerim yeniden oluşuyor ve bu konuda hiçbir şey yapamıyorum ve sonra çok geç oluyor. Özellikle adetimden bir hafta önce oluyor.

Ambre, 16 yaşında

Erkekler ve kadınlar için hormonal sivilce

Hormonal sivilce hem erkekleri hem de kadınları etkiler, ancak aynı zamanda veya aynı bölgelerde değil.

Kadınlarda

Adet dönemleri, hamilelik, menopoz... Kadın hormonal aktivitesi uzun süre dalgalanır ve bu, hormonal sivilcenin devam etmesinin önemli bir nedenidir. Sivilceler iltihaplanma eğilimindedir ve genellikle b regl döneminden hemen önce, özellikle de yüzün alt kısmında (çene ve çene çevresinde) ortaya çıkar.

Erkeklerde

Erkekler ergenlik döneminde hormonal sivilceden kurtulamasalar da, hormonları stabilize olduktan sonra cilt sorunları genellikle geriler ve yetişkinlikte kaybolur. Sivilceler devam ettiğinde çoğunlukla sırt ve boyunda bulunurlar.

Hormonal sivilce için hangi tedaviler mevcuttur?

Hormonal sivilce için hangi tedaviler mevcuttur?

Sivilceye neden olan diğer olası sebepleri ekarte ettikten sonra bazı kozmetik ürünlerin kullanımı için tam zamanıdır Hem ergenlerde hem de yetişkinlerde hormonal sivilce için çok sayıda tedavi mevcuttur. Antiinflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahip lokal tedaviler, oral antibiyotikler, hormonal tedaviler... Dermatologunuz, hormonal aknenizi nasıl etkili bir şekilde tedavi edeceğinizi ve uygun bir günlük cilt bakım rutinini nasıl belirleyebileceğinizi size söyleyecektir. 
 

Peki ya doğum kontrol hapları? Bazı doğum kontrol hapları cildiniz için iyidir, ancak bazıları ise sivilcelere neden olabilir. Bu konuda jinekoloğunuzdan tavsiye isteyin.

DOST (VE UZMAN) TAVSİYESİ

Hormonal sivilce için reçete edilen bazı tedaviler cildi tahriş eder ve kurutur. Bu nedenle cildin yeniden dengelenmesi gerekir.

Hormonal sivilce için bazı topikal tedavilerin dezavantajı cilde soyulmalara neden olmasıdır. Bu nedenle cilt bunu telafi etmek için uygun bakıma ihtiyaç duyar. Bu bakım, sabun içermeyen bir temizleme kremi kullanarak nazikçe temizleme ve makyaj temizleme ile başlar. Yatıştırıcı ve rahatlatıcı özelliklere sahip termal su da yüze püskürtülebilir. Musluk suyu kalıntılarından arınmış cilt, konforunu geri kazandıracak yatıştırıcı bir krem uygulamasına hazırdır.

Hormonal sivilceyi yatıştırmak için yapılacak doğru şeyler

Hormonal sivilceyi yatıştırmak için yapılacak doğru şeyler

Nazik, nazik, nazik sizin sloganınız! İster genç ister yetişkin olun, hormonal sivilcenizden kurtulmak için (nihayet!) doğru koşulları bu şekilde yaratabilirsiniz. İyi cilt bakım alışkanlıkları geliştirerek (makyaj pamuğunu cilde çok fazla sürtmeyin ve sivilcelerinizi patlatmayın) ve ayrıca cilde uyguladığınız ürün seçimleriyle hassas bir yaklaşım elde edebilirsiniz. “Komedojenik olmayan" veya "sivilceye, akneye eğilimli cilt" kelimeleri size rehberlik etmeye yardımcı olacaktır.

Aynı aralıktan

Hormonal sivilceler için çözümlerimiz

Sizi cildinizle barıştırmak için tasarlanmış Eau Thermale Avène cilt bakım ürünleri

Eau Thermale Avène Termal Su

Eau Thermale Avène Termal Su

Yatıştırır - Cilt bariyerini geri yükler - Sakinleştirir - Yatıştırıcı etki

Cleanance Comedomed Cilt Kusurları İçin Konsantre Bakım Kremi

Cleanance Comedomed Cilt Kusurları İç...

Fazla sebumu azaltır - Kusurları azaltır - gözenekleri sıkılaştırır

Cleanance Cleansing Gel

Cleanance Cleansing Gel

Matlaştırır - Temizleyici - arındırır - Temizleyici etki

Cleanance MASK Peeling etkili maske

Cleanance MASK Peeling etkili maske

Matlaştırır - arındırır - Fazla sebumu azaltır

Back to top