İçindekiler

Akne: iyi ve kötü alışkanlıklar

Bazı günler kötü başlar: gece boyunca bir akne daha çıkmıştır... İster genç ister yetişkin olun, akne nadiren hoş karşılanır ve aknelerin mümkün olduğunca çabuk yok olmasını sağlamak için çok fazla istek duyulur. Günlük olarak akne ile daha iyi başa çıkmak için yanlış alışkanlıklardan nasıl kaçınılacağını ve doğru alışkanlıkların nasıl benimseneceğini açıklıyoruz.

av_acne_hormones_stress_1x1

Hijyen, güneş... Akne hakkındaki efsanelere son verin

Akne ile yaşamak, birçok önyargı ve peşin hükümle baş etmek zorunda kalmak demektir. Aknenin hijyen eksikliğiyle bağlantılı olduğu söylenmektedir. Güneşle birlikte kaybolur. Sadece gençleri etkiler. Devam edelim mi?

Tekrar ediyoruz: Hayır, aknenin kötü hijyenle hiçbir ilgisi yoktur (ve bulaşıcı da değildir).Gençlerin yaklaşık %80'ini ve çoğunlukla kadınlar olmak üzere yetişkinlerin dörtte birinden fazlasını etkileyen kronik bir cilt hastalığıdır. Hormonlar tarafından tetiklenir ve diyet, stres, sigara veya uygun olmayan kozmetikler gibi faktörlerle ağırlaşabilir.

Peki ya güneş? Burada yine bir efsaneyi yıkalım. Akneyi azaltsa hatta yok etse bile bu etki geçicidir. Güneş ışınları azalır azalmaz ve güneşte kalınlaşan cilt normal kalınlığına kavuşur kavuşmaz, sivilceler geri gelir... bazen iki kat daha fazla.

Lekeli ve akneli yağlı cilt / Akneye eğilimli cilt / Nedenleri

 

Dermatoloğum kremlerin ve makyaj ürünlerinin içeriğine dikkat etmemi tavsiye etti çünkü bazı formülasyonlar gözenekleri tıkıyor. O zamandan beri ne satın aldığım ve cildime ne uyguladığım konusunda çok daha dikkatli oluyorum!

Salomé, 24 yaşında

Patlatma, koparma... bu kötü alışkanlıklara bir son verin

Aknelerden nasıl kurtulursunuz? Aknelerinize dokunmaktan kaçınarak başlayın: parmaklarınız ve elleriniz bakteri taşıyabilir ve yüzünüz mümkün olduğunca temiz tutulmalıdır. Ve ne kadar cazip olsa da, aknelerinzi patlatmayın! Enflamasyonu ağırlaştırma ve genellikle yok edilmesi zor akne izlerine neden olma riskiniz vardır.

"Cilt keseleme" seçeneği de tavsiye edilmemektedir. Çok sık kullanılan tahriş edici temizlik ürünleri, her şeyden önce cildinize saldırma etkisine sahip olacaktır. Bu saldırıya karşı kendini savunmak için daha fazla sebum üretme riskine girer... ve akneler!

Peki ya doğal çözümler? İnternette bulduğunuz ev yapımı maske veya peeling "tariflerine" dikkat edin. Doğal olması, daha hassas cildiniz için uygun olduğu anlamına gelmez. Bunun yerine, aknelerinizi en iyi cilt uzmanı olan bir dermatologla tedavi edin.

 

av_acne_femme_masque_1x1

Temizleme ve nemlendirme: yapılması gereken doğru şeyler

Akneleriniz olduğunda benimsemeniz gereken en iyi alışkanlıklar nelerdir?

Akneye eğilimli cildin temizlenmesi

Temel budur. Çeşitli ürün türleri mevcuttur: miseller sular, temizleme jelleri, temizleme kremleri vb. Ancak dikkatli olun: akneye eğilimli ciltler için özel olarak formüle edilmiş olmalıdırlar. Makyajı temizlemek ve cildi sebum ve kirlerden arındırmak için sabah ve akşam nazik hareketlerle (ovalamadan!) uygulayın. Bitirmek için termal su ve cildiniz yatışır.

Akneye eğilimli cildin nemlendirilmesi

Yağlı olma eğiliminde olsa bile, akneye eğilimli cildin , komedojenik olmayan dermatolojik ürünlerle nemlendirilmesi gerekir... Kısacası, akneye eğilimli cilde uygun. Güneşe çıktığınızda, ideal olarak hassas ciltler için tasarlanmış geniş spektrumlu (UVA ve UVB) ve yüksek korumalı (SPF 50+) güneş koruma ürünleri kullanmayı unutmayın.

 

Kusurlu ve akneli yağlı cilt / Akneye eğilimli cilt / Yetişkin aknesi / Akneye eğilimli cildin bakımı

Kusurlu ve akneli yağlı cilt / Akneye eğilimli cilt / Ergenlik aknesi / Akneye eğilimli cildin bakımı

DOST (VE UZMAN) TAVSİYESİ 

Aknenin psikolojik etkisi önemli olabilir. Aknelerinizle daha iyi yaşamak için makyaj yapmak yasak değildir (tam tersine!).

Kırmızı akneler için yeşil, kahverengi izler için mercan: kapatıcı stikler akne izlerini kamufle etmede en iyi arkadaşınız olacak. Cilt tonunuzu eşitlemek için kompakt bir fondöten kremi veya akışkan bir fondöten ve makyajınızı sabitlemek için bir pudra ile tamamlayın. Tabii ki tüm bu kozmetik ürünler komedojenik olmamalı ve akneye eğilimli ciltler için formüle edilmiş olmalıdır. Fırçalarınızı ve süngerlerinizi temizlemeyi unutmayın, aksi takdirde bu makyaj aksesuarlarında bulunan bakteriler nedeniyle aknelerinizin devam etme riskini alırsınız.

Kusurlu ve akneli yağlı cilt / Akneye eğilimli cilt / Ergenlik aknesi / Akneye eğilimli cildin bakımı

Akne ile yaşamak için yapılacak doğru şeyler

Akne ile yaşamak için yapılacak doğru şeyler

Tüm önlemlerinize rağmen akneniz devam ediyor ve hayatınızı zorlaştırıyorsa, bir dermatoloğa başvurmaktan çekinmeyin. İster genç ister yetişkin olun, size uygun oral veya lokal tedaviler önereceklerdir. Aynı zamanda, sabah ve akşam temizliğinden makyaj ve nemlendirmeye kadar, aknenizle iyi yaşamak için doğru adımları izlemeye devam edin (ona sonsuza dek veda edene kadar).

Aynı aralıktan

Akne ile yaşamak için çözümlerimiz

Sizi cildinizle barıştırmak için tasarlanmış Eau Thermale Avène cilt bakım ürünleri

Cleanance Cleansing Gel

Cleanance Cleansing Gel

Matlaştırır - Temizleyici - arındırır - Temizleyici etki

Cleanance Comedomed Cilt Kusurları İçin Konsantre Bakım Kremi

Cleanance Comedomed Cilt Kusurları İç...

Fazla sebumu azaltır - Kusurları azaltır - gözenekleri sıkılaştırır

Cleanance MASK Peeling etkili maske

Cleanance MASK Peeling etkili maske

Matlaştırır - arındırır - Fazla sebumu azaltır

Eau Thermale Avène Termal Su

Eau Thermale Avène Termal Su

Yatıştırır - Cilt bariyerini geri yükler - Sakinleştirir - Yatıştırıcı etki

Back to top