İçindekiler

Sivilceleri artıran faktörler

Sivilce, ergenlik dönemindeki hormonal değişiklikler nedeniyle gelişir ve yetişkinliğe kadar devam edebilir. Ama işin içine başka unsurlar da girebilir: stres, sigara, diyet vb. Sivilceyi şiddetlendiren etkenlere daha yakından bakalım.

Hormonlar ve kalıtım: sivilce nedeni

Hormonlar ve kalıtım: sivilce nedeni

Sivilce genellikle hem kızlarda hem de erkeklerde ergenlik döneminde ortaya çıkar. Ergenlikte meydana gelen sivilce hormonal değişiklikler ile bağlantılıdır. Ergenlik zamanında, cilt daha düşük kaliteli sebum üretir ve bu sebum süzülmekte zorlanır ve sonunda sivilce gibi cilt kusurlarına yol açar. Hormonal değişiklikler ayrıca sivilcelerin neden kadınlarda devam edebileceğini veya tekrarlayabileceğini de açıklar. 

Kalıtım bir diğer önemli faktördür. Her iki ebeveyniniz de ergenlik döneminde veya bir yetişkin olarak sivilcelerden muzdaripse, etkilenme olasılığınız daha yüksektir. Bu faktörler değiştirilemez. Ancak diğer ağırlaştırıcı faktörler devreye girebilir ve sivilcenin devam etmesine, ortaya çıkmasına veya geri dönmesine neden olabilir.

Hormonal sivilceyi anlamak

Doğru bakımı yapmak için ağırlaştırıcı faktörleri anlamak 

Sivilce neden bazı insanlarda kaybolurken bazılarında kaybolmaz?

Bazı çevresel faktörler bunu kısmen açıklayabilir. Stres önemli bir tetikleyicidir. Stresin sebum üretimini arttırdığı düşünüldüğünden, çok fazla baskı ve stres altında olduğumuzda çoğumuz akne atakları yaşarız. Ve sivilceler bizi daha da strese sokar,bu yüzden bu bir kısır döngüye dönüşebilir. Stres nasıl azaltılabilir? Kesinlikle sigara içerek değil. Bu sadece akciğerler için zararlı değil: sigara içmek aynı zamanda sivilce lezyonlarının iyileşmesini de yavaşlatır.

Diğer ağırlaştırıcı faktörler arasında diyet yer alır. Sivilce ile süt ürünleri, meyve suları, şuruplar, hamur işleri, çikolata ve şekerleme tüketimi arasında bir ilişki kurulmuştur. Yetişkin sivilce vakalarındaki artıştan büyük ölçüde sorumlu olduğu düşünülen kirlilik ve bazı uygun olmayan ilaçlar veya haplar da düzenli olarak sorumlu tutulmaktadır. İkinci faktörden kaçmak zor olsa da, neyse ki diğer ağırlaştırıcı faktörler üzerinde hareket etmek mümkündür.

Dermatoloğunuzla sivilceniz hakkında konuşmaktan çekinmeyin: sizi dinleyecek ve uygun tedaviyi önerebileceklerdir.

 

av_acne_stress_1x1 472x472

Ne zaman canım çikolata çekse, sivilcelerimin çıkacağına eminim ve azıcık yesem bile gerçekten de çıkıyor...

Romain, 17 yaşında

Güneş: diğer ağırlaştırıcı faktör

Sivilce söz konusu olduğunda, güneş gizli bir düşman olabilir. Güneş sivilcenin görünümünü iyileştirir... ama sadece kısa vadede.

 

Bronzlaşma...

Yaz geldi, hava güzel ve güneş cildinizin görünümünü iyileştiriyor gibi görünüyor. Güneş hem bronzlaştırma hem de cildinizi kalınlaştırmasıyla iltihaplı lezyonları görsel olarak azalır. Ve bu sebeplerden dolayı güneş kremi kullanmayı unutursunuz...

... akne geri tepmesine karşı

Sonbahar geldi ve yüzünüz siyah noktalar, papüller ve püstüllerle doldu. Artık cildiniz güneşe daha az maruz kaldığına göre, kalınlığını kaybetmiş ve aşırı sebum üretimi, tıkanmış gözenekler ve çok sayıda sivilce lekesi ile normal durumuna geri dönmüştür. Buna "geri tepme etkisi" denir.

DOST (VE UZMAN) TAVSİYESİ

Tüm kozmetikler eşit değildir. Bazıları sivilceleri tetikleyici olabilir.

Non-Komedojenik olmayan kremler, fondötenler ve pudralar cilt sorunlarına yol açabilir. Etiketleri dikkatlice okuyun: Bir makyaj temizleyici, nemlendirici veya makyaj ürünü seçiyorsanız, "komedojenik olmayan", “non-komedojenik” veya "sivilceye meyilli cilt" ürünleri ibarelerini arayın. Bu, bilgiler ürün içeriğinin, cilt kusurlarını önleyici veya parlaklık önleyici aktif bileşenlerinin ve dokusunun cilt tipinize mükemmel şekilde uymasını garanti eder.

Son olarak fırça ve süngerlerinizi düzenli olarak yıkayın. Yapmazsan ne olur? Pudranıza sebum katacak ve kısır döngüyü devam ettireceksiniz.

 

Sivilceleri yatıştırmak için iyi alışkanlıklar

Sivilceleri yatıştırmak için iyi alışkanlıklar

Sivilcelerinizin sebebi hakkında yapabileceğiniz bir şey olsun ya da olmasın, onunla ilgilenmek için atılacak adımlar aynıdır. İlk olarak, hem temizlik hem nemlendirme hem de makyaj uygulama konusunda cilt tipinize uygun ürünler seçmelisiniz. Kalıcı bir gözle görünür etki elde etmenin temel unsuru düzenliliktir. Ve hafif bir dokunuş! Daha kalın görünmesi cildinizin daha az hassas olduğu anlamına gelmez. Kendinize haftada en fazla iki peeling ve maskeye izin verebilirsiniz, ancak her zaman özenle seçilmiş ürünler kullanılmalı!

Aynı aralıktan

Sivilceye meyilli cildinizin bakımı için çözümlerimiz

Sizi cildinizle barıştırmak için tasarlanmış Eau Thermale Avène cilt bakım ürünleri

Cleanance Cleansing Gel

Cleanance Cleansing Gel

Matlaştırır - Temizleyici - arındırır - Temizleyici etki

Cleanance Comedomed Cilt Kusurları İçin Konsantre Bakım Kremi

Cleanance Comedomed Cilt Kusurları İç...

Fazla sebumu azaltır - Kusurları azaltır - gözenekleri sıkılaştırır

Cleanance MASK Peeling etkili maske

Cleanance MASK Peeling etkili maske

Matlaştırır - arındırır - Fazla sebumu azaltır

Eau Thermale Avène Termal Su

Eau Thermale Avène Termal Su

Yatıştırır - Cilt bariyerini geri yükler - Sakinleştirir - Yatıştırıcı etki

Back to top