İçindekiler

Şiddetli akne ile mücadele etmek

İster genç ister yetişkin olun, akne iz bırakan ve yaşam kalitenizi ve özgüveninizi bozan şiddetli biçimler alabilir. Neyse ki, uygun tedavi ve iyi günlük hijyen, şiddetli aknelerle savaşmanıza yardımcı olabilir. Ve tüm ipuçlarımızı sizinle paylaşmak konusunda bize güvenebilirsiniz.

av_acne_adolescent_dermatologue_1x1

Şiddetli akne için hangi tedaviler en iyisidir?

Akne tedavisi şiddeti, yara izi riski, psikososyal yansımalar vb. gibi çeşitli faktörlere bağlı olacaktır. Dermatoloğunuz sizi rahatlatacak ve size rehberlik edebilecektir. Orta ila şiddetli akne durumunda, lokal bir tedaviyi (benzoil peroksit, retinoid) ve bir oral antibiyotik tedavisini (doksisiklin veya lymesiklin) birleştiren bir başlangıç tedavisi önerilebilir.

Bir anne olarak oğlumun yüzünde ve sırtında bu lezyonlar olduğunu görünce acı çekiyorum ve tüm tavsiyelerimi reddettiği için çaresiz hissediyorum.

Joëlle, 45, çok şiddetli aknesi olan bir gencin annesi

Şiddetli akne: izotretinoin hakkında bilmeniz gereken her şey

Şiddetli ila çok şiddetli akne durumunda veya diğer tedavilerin başarısız olması durumunda, genellikle izotretinoin kullanılır.

Nasıl çalışır

Oral izotretinoin, A vitamininden türetilen ve sebum üretimini önemli ölçüde azaltan bir ilaçtır. Etkinliği, yağ bezlerinin aktivitesi ve sebum üretiminin bloke edilmesi üzerindeki büyük etkisinden kaynaklanmaktadır. 

Dikkatli kullanın

Her şeyden önce, izotretinoin, fetal malformasyon riski nedeniyle gebelikte kesinlikle kontrendikedir. İkincisi, tüm ilaçlarda olduğu gibi yan etkileri vardır. İzotretinoin alınmasına cilt ve mukoza zarlarının kuruluğu eşlik edebilir. Neyse ki, kendinizi bu etkilerden kurtarmak için harekete geçebilirsiniz. Merak etmeyin dermatoloğunuz randevularınızda konuyu sizinle görüşecektir. 

 

Şiddetli akne ve izotretinoin: cilt bakımınızı özelleştirin

Şiddetli akne ve izotretinoin: cilt bakımınızı özelleştirin

İzotretinoinden kaynaklanan deri döküntülerini önlemek için, özel bir cilt bakımı kullanmanız gerekecektir. Neden "özel"? Çünkü cilt bakımınız cildinizi yatıştırarak, nemlendirerek ve besleyerek kuru cildi "telafi eder". Bazı ürünler (Cleanance HYDRA serisi gibi), ilaçlarla kurumuş ciltler için özel olarak oluşturulmuştur. Bu bakım size biraz rahatlık verebilir.İzotretinoin ayrıca cilt bariyerini UV ışığına karşı daha hassas hale getirir. Her zamankinden daha fazla, güneşe çıkmak zorundaysanız, düzenli olarak SPF 50+ güneş kremi uyguladığınızdan emin olun.

DOST (VE UZMAN) TAVSİYESİ 

Şiddetli akne tedavisi görüyor olsanız bile günlük rutininize bağlı kalın. 

Sabah ve akşam cildinizi temizlemek, dengede kalmasına yardımcı olur. Hidrolipidik filmi hem arındıran hem de koruyan hassas, sabunsuz temizleme jelleri seçin. 

Ve tüm tedavi süresi boyunca, özellikle cildiniz retinoidler gibi belirli ilaçlardan özellikle hassaslaşır ve peeling ve aydınlatıcı ürünlerin kullanılması cildinize zarar verebilir. Bunun yerine, cildinizin bariyer işlevini yoğun bir şekilde güçlendirecek ve nemlendirecek yumuşatıcı cilt bakım ürünlerini seçin. Ve dudaklarınız çatlamışsa, hedefe uygun bir balsamın veya stick’in gerektiği kadar sık kullanılması, yumuşaklığın geri kazanılmasına yardımcı olacaktır.

Şiddetli akne: kamuflaj sanatı

Şiddetli akne: kamuflaj sanatı

Şiddetli akne tedavisi biraz daha sabır gerektirecektir, bu nedenle, sizi rahatsız edebilecek küçük kusurları kapatmak için makyaj yapmanıza engel olacak hiçbir şey yoktur. Bu durumda, hassas ciltler için tasarlanmış komedojenik olmayan kozmetik ürünleri kullanın. Bonus ipucu: "mat bitişli" kompakt fondöten kremleri, ciddi kusurları maskelemede en yardımcı olanlardır. Ve elbette, cildinizi sağlıklı tutmak için makyajınızı her zaman gece temizleyin.

Aynı aralıktan

Cildinizin bakımı için çözümlerimiz

Eau Thermale Avène bakımları, tıbbi bakımlarla kuruyan cilde rahatlığı geri kazandırmak için tasarlanmıştır.

Cleanance HYDRA Yatıştırıcı Temizleyici Krem

Cleanance HYDRA Yatıştırıcı Temizleyi...

Besler - yatıştırır - Temizleyici - Cildi nemlendirici etki - Yatıştırıcı etki

Cleanance HYDRA Yatıştırıcı Krem

Cleanance HYDRA Yatıştırıcı Krem

Besler - yatıştırır - Cilt bariyerini geri yükler

Cicalfate LIPS Onarıcı Dudak Kremi

Cicalfate LIPS Onarıcı Dudak Kremi

Besler - korur - onarımlar

Eau Thermale Avène Termal Su

Eau Thermale Avène Termal Su

Yatıştırır - Cilt bariyerini geri yükler - Sakinleştirir - Yatıştırıcı etki

Back to top