Deniz ekosistemlerini yenilemeye adanmışlık
Doğa için

Doğa için

Deniz ekosistemlerini yenilemeye adanmışlık

2010 yılından bu yana, Eau Thermale Avène, okyanusların korunmasıyla ilgili konulara olumlu katkıda bulunmayı taahhüt etmektedir. 2013 yılında ilk adım atıldı: Güneş bakım ürünlerinin deniz ortamı üzerindeki etkilerini azaltmak için yeni formüller geliştirildi. 2016'da ikinci bir adım atıldı: Alter Eco'nun kurucusu Tristan Lecomte'nin öncülüğünde doğan, iklimi desteklemek konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan Pur Projet ile güçlerimizi birleştirdik. Birlikte, Bali'nin kuzeybatısındaki Pejarakan'daki mercanlar aracılığıyla deniz ekosistemini restore etmeye yönelik bir proje olan PUR Corail programını başlattık.

AV_SPOR_2015_Pejarakan_Bali_CopyrightPURProjet_05 1202x676 © PUR Projet 

Bin yıllık mercanların tehlikede olduğunu gözlemledik

Şairler; engin sular, derinlikler ve dalgalarla çağrışım yapar... Bilim adamlarıysa Dünya Okyanusu hakkında konuşmayı tercih ederler. Basit bir şekilde Okyanus olarak da anabiliriz. Genellikle sadece kıyı sınırlarına aşina olduğumuz bölge, gezegenimizin üçte ikisini oluşturur ve ortalama 4000 metre derinlikte gezegenin yaşanabilir alanının %99'unu temsil eder.

Bu nedenle, dünyadaki canlı yaratıkların çoğuna ev sahipliği yapar, onların doğum yeridir ve iklim dengemizin temel unsurlarını düzenler. Ancak dünyanın can damarı artık boğulmanın eşiğinde (küresel ısınma, kirlilik, kaynakların aşırı kullanımı vb.). İlk kurbanlar tabii ki mercanlar dahil orada yaşayan türlerdir. Dünyanın tüm denizlerinde ve tüm derinliklerde (yedi kilometreye kadar derinlikte) bulunan sayısız bitki türü, bakteri ve balık için gerekli olan mercanlar, saldırıya uğramadıklarında rekor düzeyde uzun süre yaşayan olağanüstü organizmalardır. Bazı resifler binlerce yıldır varlığını sürdürmektedir Ancak mevcut durumda, bunların dörtte üçü insan faaliyetleri tarafından tehdit ediliyor. Yılda %1 oranında olmak üzere otuz yıl içinde resiflerin neredeyse %30'unun yok olduğu tahmin edilmektedir. 

AV_SPOR_2015_Pejarakan_Bali_CopyrightPURProjet_04 577x577 © PUR Projet

 

Yerel müdahale: PUR Corail

Bu bulguyla karşı karşıya kalan Eau Thermale Avène, Endonezya'daki mercan üçgeninden başlayarak tropikal bir mercan restorasyon projesi başlatmak için PUR Projet ekipleriyle güçlerini birleştirdi. Bali'nin kuzeybatısındaki Pejarakan'da, yerel topluluk ekibi Pokmasta tarafından yürütülen ve PUR Projet ekipleri tarafından yönetilen PUR Corail projesi hayat buluyor. Birkaç yıl önce, bu cennet gibi derinlikler; sıcaklıklardaki artış, siyanür veya dinamitle balık avı ve yıkıcı iklim fenomeni El Niño nedeniyle can çekişiyordu. Bölgeyi mercan resifi ve biyolojik çeşitliliği ile yeniden canlandırmak için ekipler yapay bir resif inşa ettiler.

PUR Projet'te deniz ekosistemleri uzmanı ve PUR Corail koordinatörü Emilia d´Avack'ın geri bildirimlerini keşfedin.

 

 

Yaklaşımı genişletme: bir gereklilik

Projeye başladıktan çok kısa bir süre sonra, daha kapsamlı bir yaklaşımın gerekli olduğu anlaşıldı. Sürdürülebilir yaşamı çevreye geri kazandırmak için araziyi ormansızlaştırma ve plastik kirliliği ile bağlantılı toprak erozyonuna yönelik olarak da hareket etmek gerekiyordu. Bunu başarmak amacıyla topluluk projesi, mangrov ağaçları dikmeye ve yerel nüfusun çevresel uygulamalarını iyileştirmeye doğru genişledi.

PUR Projet'nin kurucu ortağı Patricia Aublet ile bu topluluk projesinin geçmişine ve bütünsel bir yaklaşıma duyulan ihtiyaca yönelik röportajı dinleyin.

av_pejarakan_bali_copyrigthpurprojet_01 577x577 © PUR Projet 

Toprak erozyonu ve plastik kirliliğine yönelik harekete geçme

Yerel topluluk üyeleri, erozyonu kontrol etmek ve denizin ilerlemesini engellemek için mangrovların yeniden dikilmesini sağlar. Mangrovlar, gelgit bölgesinde gelişebilen, palmiyeler gibi odunsu türlerden oluşan bir ekosistemdir. Mangrov ormanları, özellikle bir kasırga veya tropik fırtınadan sonra sahili stabilize eder ve çevreyi korur. Resif rekonstrüksiyon projesi ve mangrov ekimi ile aynı zamanda ve uzun bir süre büyük bir çevresel sıkıntı yaşadıktan sonra, plastik atıklar artık toplanıyor ve kısa sürede geri dönüştürülüyor. Bölgede yeşeyanlara atık ayırma kutuları sağlandı ve ayrıştırma uygulamalarını teşvik etmek ve atık yönetiminin önemini vurgulamak için bilinçlendirme önlemleri alındı.

AV_Pejarakan_Bali_CopyrightPURProjet_13 1202x676 © PUR Projet
AV_Pejarakan_Bali_CopyrightPURProjet_Biodiversity_03 577x577 © PUR Projet 

Sonuçlar ve hedefler

2016-2018
• 42 yapı kuruldu
• 4.700 mercan yeniden dikildi
• 16 farklı mercan türü

2019-2021 hedefleri
• 10.300'den fazla mercan nakledilecek
• 6.000 mangrov ağacı
• 81 ton plastik toplanacak ve geri dönüştürülecek.

Back to top