AV_makeup-workshop-AIF 1732x323

Eau Thermale Avène, cilt ortağı

 İktiyozisin yatıştırılması

Eau Thermale Avène, hasta derneklerine dahil olmayı ve onları desteklemek için ortaklıklar kurmayı ister. Bunların en güçlülerinden biri, iktiyozishastalığına sahip olan kişileri desteklemek için 2007'de kurulan bir ortaklıktır. Association Ichtyose France (AIF) başkanı Anne Audouze ve Les Thermes d'Avène direktörü Marie-Ange Martincic ile bu nadir ve engel oluşturan genetik hastalığın ortak muayenesi.

av_anne-audouze-aif 1x1

Her şeyden önce, iktiyozis nedir?

Anne Audouze: Bu hastalığın birkaç formu vardır, ancak genellikle kendini çok kuru, oldukça iltihaplı ve gergin bir cilt olarak gösterir. Hastalar sıklıkla hiperkeratoz veya çatlamış deriyesahiptirler, terlemezler ve bu nedenle kuru soğuk, sıcak veya sıcaklık değişimleriyle baş edemezler. Sportif faaliyetlere katılmaları ve aşırı sıcak mekanlarda çalışmaları onlar için zordur. Bu fiziksel, estetik ve psikolojik olarak rahatsızlıklara neden olur. Hastalar içe dönük olma eğilimindedir.

Marie-Ange Martincic: Bu cilt rahatsızlığı beni her zaman etkilemiştir çünkü son derece nadir görülür: Fransa'da 500.000 kişide bir veya iki kişide ya da toplam 865 kişide görülür. Son derece gözle görülür olduğu için başkalarının bakmasına ve sorular sormasına neden olur. Bu hastalığa sahip olmanın yanı sıra yanlış anlaşılan hastalar beni etkiliyor.

av_marie-ange-martincic 1x1

Tedavilerimizi, etkili ve titiz olmanın yanı sıra keyifli hale getirmek istiyoruz. Cildiniz ağrıyorsa bu önemlidir.

Marie-Ange Martincic

Ortaklığınız nasıl ortaya çıktı?

Bir karşılaşmaydı. Dönemin AIF Başkanı Marie-Cécile Verly, iktiyozisten oldukça rahatsızdı ve Avène'e geldi. Termal tedavi ona çok iyi geldi. 

M-A.M: Entretiens d'Avène'e katılmak istedi.1 2007'de onu o zamanki marka müdürüyle tanıştırdım. Marie-Cécile Verly, eğlenceli ve arkadaş canlısı olmasının yanı sıra kararlıydı. Bağlantılar hassas bir şekilde kuruldu. Etkinlik, uzmanların önemli bir konuda yaptığı danışma kurulu toplantısı şeklindedir. Amacı, dermatoloji araştırmalarındaki en son gelişmeler hakkında bilimsel olan ve olmayan toplulukları bilgilendirmektir.

1-Etkinlik, uzmanların önemli bir konuda yaptığı danışma kurulu toplantısı şeklindedir Amacı, dermatoloji araştırmalarındaki en son gelişmeler hakkında bilimsel olan ve olmayan toplulukları bilgilendirmektir.

Desteklendiğimizi hissediyoruz, bu gerçekten yeri doldurulamaz bir şey.

Anne Audouze

Bu ortaklık, iktiyozis hastaları ve sevdikleri için ne anlama geliyor?

A.A.: Birincisi, yıllardır bize gösterilen manevi destek ve ilgiyi deneyimledik. Hidroterapi merkezi dört yıl boyunca, aileler ve çocukları olmayan ebeveynler için hafta sonlarını finanse etmemizi sağladı. Bu karşılaşmalar, hastaların merkez aracılığıyla birbirleriyle ve aynı zamanda bakım verenlerle bağlantı kurmasını sağlar. Desteklendiğimizi hissediyoruz, bu gerçekten yeri doldurulamaz bir şey. Ayrıca birçok odak noktası vardır: sunulan ürünler (ve iktiyozisten muzdarip cilde tüpler takılır), eğitici broşürler, gençlere yönelik hafta sonları makyaj sanatçıları.

AV_makeup-workshop-AIF2 1x1
av_ag-aif2017-avene-presentation 1x1

M-A.M: Bu bir alışveriş. AIF sayesinde termal tedaviyi teşvik ediyor ve daha fazla hastaya rahatlama sağlıyoruz. 90'ların başında, yılda sadece bir veya iki kişide iktiyozis görülürdü. Bu günlerde, dünyanın dört bir yanından her yıl 40 ila 45 kişi geliyor. Birçok şeyin yanı sıra, uzun süre yazıştığımız, iktiyozis hastası küçük bir Amerikalı kızın gelişini hatırlıyorum. Birkaç yıl önce, Amerika Birleşik Devletleri'nde onu izleyen doktor, Fransa'ya yaptığı bir gezide Avène'e uğrama fırsatını yakalamış. O kadar inanılmaz sonuçlar gördü ki, hastası için ne yaptığımızı öğrenmek istedi. Çok önemli bir andı. Ve sonra, hastaları tedaviye kabul edebilmemize yardımcı olan AIF olmasaydı, termal tedavinin iktiyozis üzerindeki etkileri hakkında bugün var olan tek çalışmayı asla oluşturamazdık. Bu, orta vadede bile bir termal tedavinin klinik ve psikolojik faydalarını bilimsel olarak göstermemizi sağladı. 

2- 2009 yılında çeşitli üniversite hastaneleri ile ortaklaşa Avène termal tedavisinin iktiyozisli hastalar üzerindeki etkilerini değerlendirmek için bir çalışma yapılmıştır. British Journal of Dermatology'nin Kasım 2011 sayısında (2011 165, sf.1087-1094) yayınlanan bu çalışma, tedavi edici bir yaklaşım olarak Avène'deki termal tedavinin değerini vurgulamaktadır.

 

Çalışmaya katıldıktan sonra bir hasta bana şöyle yazdı: "Yaşayabiliyorum. Cildimin tüm gözeneklerinden nefes alabiliyorum.

Marie-Ange Martincic

İktiyozisli hastalar için tedavinin faydaları nelerdir?

M-A.M: Çalışmaya katıldıktan sonra bir hasta bana şöyle yazdı: "Yaşayabiliyorum. Cildimin tüm gözeneklerinden nefes alabiliyorum. Şu an hissettiklerimi hiç yaşamadım; acımayan yumuşak, başa çıkılabilir bir cilt... "İlk tedavisiydi, 66 yaşındaydı ve bunu daha önce öğrenmemiş olduğu için pişmandı.

Anne Audouze: Aslında, iktiyozisli cilt çok sert olabilir ve çatlayabilir. Su ile ilgili tedaviler cildi rahatlatır ve ve cildin yatışmasına yardımcı olur. Burada hastalar rahatlar ve ciltlerinin görünümünü güzelleştirmek ve iyileştirmek için semptomlarına göre uyarlanmış bir tedavi keşfederler. Sonunda. 

M-A.M: Tecrübe kazandıkça özellikle uygun tedaviler ve ekipman geliştirebilme şansımız oldu. Suyun mekanik etkilerini termal suyun özellikleriyle birleştiren saç derisi duşu veya titreşimli banyo jetleri gibi. Vücut sargıları ve nemlendirici yüz bakımları da tedavi programının önemli bir parçasıdır. Ancak tedavilerimizi, etkili ve titiz olmanın yanı sıra keyifli hale getirmek istiyoruz. Cildiniz ağrıyorsa bu önemlidir. Bu nedenle tedavi odalarımız dış mekana ve doğaya açılmaktadır, dinlenme odalarında oyunlar vardır, kremleri uygulamak hoş bir his bırakır. Çocukların tedavileri ve aktivitelerinde onlara daha fazla bağımsızlık sağlayabilmeleri adına ailenin diğer üyeleri için "kaşınma alternatifleri" atölyeleri ayarladık. Bu, herkesin faydalanmasını sağlar.

 

Burada hastalar rahatlar ve ciltlerinin görünümünü güzelleştirmek ve iyileştirmek için semptomlarına göre uyarlanmış bir tedavi keşfederler. Sonunda.

Anne Audouze
Back to top