Kuru cilt ve egzama için cilt bakımı

Kuru cilt ve egzama için cilt bakımı

Yüz egzaması, yüzde dayanılmaz hale gelebilen rahatsızlık ve kaşıntı anlamına gelir. Yüzdeki atopik cilt sorunlarını ele almak için özel bakım ürünlerini keşfedin.

1 sonuç "Kuru cilt ve egzama için cilt bakımı"

DAHA FAZLASINI BUL
DAHA FAZLASINI BUL

Egzama olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Yüzdeki egzamanın belirtileri, burun kenarlarında, kulaklarda, yanaklarda, göz kapaklarında ve boyunda kabarcıklarla birlikte kırmızı, çok kuru lekelerle tanınabilen cilt iltihabıdır. Bu deri lezyonları pruritus olarak bilinen şiddetli kaşıntıya neden olur.  

Bu cilt rahatsızlığı çok kuru ve hasarlı ciltlerde egzama alevlenmeleri ile ortaya çıkar. Başka bir deyişle: semptomların kötüleştiği ve kaşıntının arttığı dönemler, remisyon dönemleriyle serpiştirilmiştir. Genel olarak atopik cilt olarak bilinen bu cilt tipi kozmetiklere karşı aşırı reaktiftir.

Yüz egzamasının nedenleri

Yüz egzaması, bağışıklık sistemini ve alerjenlere karşı bariyer görevi gören deri hücrelerini etkileyen kronik bir cilt rahatsızlığı, bir dermatozdur. İki tür egzama vardır: temas egzaması ve atopik veya yapısal egzama.

Temas egzaması

Temas egzaması, genetik yatkınlık olmasa bile cildin bir alerjene karşı aşırı duyarlı reaksiyon göstermesinden kaynaklanır. Bu reaksiyon iki aşamada gerçekleşir:

 1. Alerjen ürüne ilk kez maruz kalma.
 2. İkinci temas, cildin maddeyi tanımasını ve bağışıklık sistemini aşırı yükleyerek birkaç saat içinde lokalize bir enflamatuar reaksiyonu tetiklemesini sağlar.

Potansiyel alerjenlerin listesi oldukça geniştir:

 • Kimyasallar (boya, yapıştırıcı, kumaş boyası, böcek ilaçları, deterjanlar, çamaşır tozu)
 • Makyaj ve tahriş edici kozmetik ürünler (parfüm, şampuan, oje vb.)
 • Polen
 • Metaller (nikel, krom...) ve kauçuk
 • İlaçlar (antihistaminikler, antibiyotikler, anestezikler, vb.)

Atopik egzama

Atopik dermatit olarak da bilinen konstitüsyonel egzama en yaygın formdur ve tedavisi her zaman kolay değildir. Çocukları ve bebekleri yaşamın ilk birkaç ayından itibaren etkiler ve ergenlik ve yetişkinlik dönemine kadar bir miktar sürer.

Atopik egzamanın kökeni çoğu zaman genetiktir. Stres ve bazı çevresel faktörler de yatkın bir cilt rahatsızlığı olan bir egzama atağına katkıda bulunan önemli faktörler olabilir.

İmmünolojik ve cilt anormallikleri nesilden nesile aktarılır veya çevresel streslerin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu durumda alerjenik moleküllerin epidermise nüfuz etmesi ve egzamada tipik olarak görülen iltihaplanma gibi cildin bağışıklık sisteminin yoğun tepkilerini tetiklemesi kolaylaşır.

Egzama bulaşıcı mıdır?

Yüz egzaması enfeksiyona bağlı bir cilt rahatsızlığı olmadığı için bulaşıcı değildir.

Yüzdeki egzama nasıl tedavi edilir?

Yüz egzaması olan kişiler öncelikle bir sağlık uzmanı, tercihen bir dermatolog tarafından tedavi edilmelidir. Doktor, temas egzaması durumunda öncelikle nedeni ve sorumlu olası alerjeni belirlemeye çalışacaktır. Daha sonra deri testleri yapması için bir alerji uzmanı çağıracaklardır.

Doktor daha sonra uygun bir tedavi reçete edebilir. Bu genellikle egzama döküntülerine lokal olarak uygulanan topikal kortikosteroidler şeklinde olur. Semptomların yoğunluğuna bağlı olarak doktor da tavsiye edebilir:

 • Kaşıntı çok şiddetli ise antihistaminikler
 • Bakteriyel süper enfeksiyona karşı antibiyotikler ve antiseptikler
 • Hassas hijyen ürünleri ve bakım için yumuşatıcı
 • Stresin ana neden olarak tespit edilmesi halinde psikolojik destek

Yüzdeki egzama için hangi kremi kullanmalısınız?

Kortikosteroid içeren anti-enflamatuar tıbbi tedaviler, enflamasyon ve kaşıntıyı yatıştırdıkları için akut egzama ataklarının tedavisinde etkilidir, ancak tekrarlamaları önlemezler.

Önleyici bir tedbir olarak ve tedaviye ek olarak, egzamaya uygun bir cilt bakım rutini alevlenmelerin arasını açmaya yardımcı olur.

 1. Atopik cildi temizlemek için  ve , ılık suyla birlikte kullanıldığında cildin kuruluğunu arttırmadan cildi temizler. Bu yüz temizleyicilerindeki lipidler cilt bariyerini besler ve onarır.
 2. Termal Su Spreyi ile ek durulama yüzdeki tahrişi yatıştırır ve sakinleştirir.
 3. Yumuşatıcılar, yüz egzaması için en üst düzey nemlendirici, besleyici ve kaşıntı önleyici günlük bakım ürünleridir. Laboratuvarlarımız, cildin bariyer işlevini geri kazandırmak ve atopik cildin kutanöz florasını korumak için hipoalerjenik, koku içermeyen yumuşatıcılar formüle etmiştir. XeraCalm A.D. Kuru, kaşıntılı ciltler için Lipid Yenileyici Krem ve XeraCalm A.D. önerilir. Lipid Yenileyici Balm çok kuru ve kaşıntılı ciltler için daha zengindir.
 4. Dokusu oldukça hafif olduğu için XeraCalm A.D Lipid Yenileyici Kremi gündüz kremi olarak ve formülü daha fazla lipid yenilediği için XeraCalm A.D Lipid Yenileyici Balsamı gece kremi olarak da uygulayabilirsiniz.
 5. Örneğin kulaklarda, burunda, boyunda ve hatta göz kapaklarında yoğun kaşıntı için XeraCalm A.D. Yatıştırıcı Konsantre hemen yatıştırır.
Back to top