Uzman görüşleri

CİLT YAŞLANMASI

CİLT YAŞLANMASI

Çizgi ve kırışıklıklar, yumuşaklığını kaybetmiş, daha az parlak bir cilt, sıkılık kaybı… Geçen zamanın izleri...

Cilt tipiniz ne olursa olsun, bazı faktörler aşırı hassasiyeti tetikleyebilir. Böyle durumlarda cilt kuvvetle reaksiyon gösterir...

The brand Eau thermale Avène

NEDEN?

YAPISAL YAŞLANMA
Kişinin genetik yapısı ile belirlenir ve dokuların doğal yollarla yavaş yavaş bozulması sürecidir. "Biyolojik saat" herkeste aynı ritim ile çalışmaz.

DIŞ KAYNAKLI YAŞLANMA
Güneş maruziyeti, çevre kirliliği, stres ve sigara gibi çeşitli çevresel faktörlerle meydana gelir.

Başlıca nedenler:


• Güneş ve UV ışınları: Foto yaşlanma, yapay kaynaklı ışınlara ya da ultraviyole güneş ışınlarına tekrar tekrar maruz kalınması durumunda meydana gelen ve yüzelsel ve hatta daha derin kalıcı etkilere neden olan cildin vaktinden önce yaşlanması durumudur.
• Çevre: Atmosferdeki kirler cildin koruyucu hidrolipidik tabakasını zayıflatarak ve yüksek oksidasyon gücü olan serbest radikaller oluşturarak cilt yaşlanmasını hızlandırmaya katkı sağlar. Atmosferdeki kirler zararlı etkilerini kısa vadede apaçık göstermekle beraber uzun vadede de düşük yoğunlukların kümülatif etkisi ile tekrar eden saldırılarla göstermektedir.
• Yaşam biçimi: Sigara içmek, stres, fazla alkol ve düzenli olmayan beslenme biçimi vb. Sağlıksız bir yaşam biçimi cildinizin diriliğini ve ışıltısını kaybetmesine neden olur. Stres ve yorgunluğun başlıca etkisi, kaslarda gerginlik yaratarak ciltte çizgilere ve buruşmaya neden olmasıdır. Fazla çalışmak ya da yetersiz beslenme hücrelerin dermis rezervlerinden harcayarak kendilerini beslemesini sağlar. Böyle bir durumda cilt temel elementlerinde eksilme görülür: vitaminler, eser elementler, temel yağ asitleri…
 
NASIL? NE GÖREBİLİYORUZ... VE NE OLUYOR...

Yaşam devam ederken değişen yaşlanma işaretleri


• Yaşlanmanın ilk işaretleri- ince çizgiler, ışıltı ve elatikiyet kaybı – görülmeye başlar. Bu işaretler cilt hücrelerinin metabolizmasının yavaşlaması ve özellikle UV ışınlarına maruziyet ile tetiklenen serbest radikallerin tekrar eden saldırıları ile meydana gelir.
• Sonra, çizgiler derinleşir ve cilt sıkılığını kaybeder. Bu işaretlerin ortaya çıkması, dermis için temel bir madde olan hyaluronic asit ve kolajen fiberlerinin azalması ile bağlantılıdır.
• Son olarak, olgun cilt yoğunluğunu, canlılığını ve konforunu kaybeder. Zamanla cildin temel bileşenlerinin sentezi yavaşlar:
- Hyaluronik asit ve kolajen gibi cildi destekleyen ana maddeler azalır. Cilt yapısı daha kırılgan hale gelir, yoğunluğunu kaybeder ve sarkmaya başlar.
- Cilt tipi kuruya döner ve cilt lipidlerinin doğal sentezi de azalır.


Önlem almak: şart!
Belki zamanı yavaşlatamayız ya da hayatın stresinden kaçamayız ama yaşlanmanın %90’nından sorumlu olan ve ultraviyole ışınlara maruziyet ile tetiklenen foto-yaşlanma üzerinde bir şeyler yapabiliriz. Aslında doğumdan itibaren güneşe fazla maruz kalmaktan kaçınılmalıdır. Tabi ki doğru olanı yapmak için hiçbir zaman geç değildir. Foto-yaşlanmayı önlemek güneşten korunma ürünü kullanmak demektir, örneğin, her zaman güneş maruziyeti ile ilgili ihtiyatlı olmak: güneşli günlerde güneşe maruziyetten kaçınmak, uygun kıyafetler giymek, şapka ve gözlük kullanmak, yüksek koruma faktörlü güneşten korunma kremleri kullanmak. Unutmayın ki 3 yaşından küçük çocuklar doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmamalıdır.
 

Questions

Carnets experts

Email ile gönder

Arama sürüyor

Login required

You must log into your Avène account to save this information.


Login or create an account

You can't post more than one comment on a product

Fikrinizi söyleyin

* zorunlu alanlar

Kaydım

-Gün
-Ay
-Yıl

Pierre Fabre Group brands:

*zorunlu alanlar

Paylaştığınız için teşekkürler!

Yorumunuz site yöneticileri tarafından incelenmek üzere sıraya alındı ve onaylandıktan sonra yayınlanacak.