CİLT YAŞLANMASI

CİLT YAŞLANMASI

Çizgi ve kırışıklıklar, yumuşaklığını kaybetmiş, daha az parlak bir cilt, sıkılık kaybı… Geçen zamanın izleri...

Doktor görüşü

Soru / Cevap
 • Yaşlanma karşıtı bakım ürünlerinde iki önemli etken madde vardır:
  1 - A vitamininden elde edilmiş retinoidler
  • Retinoidlerden bir kısmı, doktorunuzdan bir reçete gerektiren topik ilaçlardır.
  • Retinaldehid içeren ürünler, bir dermokozmetik ürün statüsüne sahiptirler ve reçetesiz satın alınabilirler. Cildin ihtiyaçlarına göre fizyolojik olarak A vitaminine dönüşürler, retinaldehid hücre metabolizmasını hızlandırır ve cilde ışıltısını yeniden kazandırır.
  2 - Hyalüronik asit
  Cildin başlıca bileşeni olarak, epidermisin (keratinosit) ve dermisin hücreleri (fibroplast) ile sentezlenir. Bu sentez yaşla birlikte azalır. Hyalüronik asidin destek rolü gayet önemlidir: Cildin esnekliğini, elastikliğini ve aynı zamanda nemlendirilmesini temin eder.
  Bugün, ciltte hyaluronik asit konsantrasyonu artırarak bu eksikliği gidermek için dermokozmetikler kullanılır.

 • Başlıca teknikler şunlardır :
  - Farklı derinliklerde peeling işlemleri;
  - Mümkün olan birçok teknikle lazerli dermabrazyon;
  - Birçok tipte lazer uygulaması.
  - Kırışıkların çukurlarını dolduran ürün enjeksiyonları: kolajen, hyalüronik asid ;
  - Kas menşeli derin ifade çizgileri için, botulik toksin enjeksiyonları.
  - Estetik cerrahi: Bazı yüz ve boyun gerdirme durumlarında, göz kapağı cerrahisi (Blefaroplasti) gereklidir.
  Bu tekniklerin birini veya diğerini kullanma kararı, şahsi bir incelemeye dayanır. Bütün yaşlanmalar aynı değildir, bütün tehditler bir değildir, bütün gereksinimler karşılaştırılabilir değildir.

 • Menopoz,cildin gerginliği ve kalınlığı üzerinde olumlu etki yapan östrojenlerin salgılamasının durma dönemine tekabül eder. Aynı şekilde, menopoz, cilt yaşlanması faktörlerinden biridir, ama bu güneşe maruz kalmadan daha az önemli bir faktördür.

 • Sigara kullananlar, cilt yaşlanmasının artışına ve bununla beraber çeşitli cilt değişikliklerine maruz kalırlar: kırışıklıklar, cildin sararması (sigarayı bırakmak veya başlamayı engellemeye girişmek için, daha da fazla neden)

 • Vitaminleri, amino asitleri, oligoelementleri içeren çok sayıda gıda takviyesi, genellikle serbest radikallere karşı muhtemel bir koruyucu eylem yoluyla bir yaşlanmayı önlemeyi iddia ederler.

 • Evet, aslında 60 yaşında iken, 20 yaşındakiyle aynı cilde sahip olmak imkansızdır.
  Fakat, belirttiğimiz bütün tedbirler, özellikle güneşe bağlı olanlar, yaşlanmanın olası sonuçlarını azaltmaya imkan sağlar. Her zaman daha genç görünmek için, bizzat kendisi de muhteşem bir yaşlanmayı önleyici olan gülümsemeyi her zaman kullanabilirsiniz.

 • Zamanla, cilt yapısı zarar görür. Bu nedenle,cilt daha kolay susuz kalır (iklim, kirlilik, sağlık problemleri, zararlı dış etkenlere karşı daha az dirençli hale gelir ...). Bu nedenle koruyucu hidrolipidik tabakanın korunması için cilt uygun dermokozmetik ürünler kullanılarak düzenli olarak nemlendirilmelidir.

CİLT YAŞLANMASI

NEDEN?
YAPISAL YAŞLANMA
Kişinin genetik yapısı ile belirlenir ve dokuların doğal yollarla yavaş yavaş bozulması sürecidir. "Biyolojik saat" herkeste aynı ritim ile çalışmaz.

DIŞ KAYNAKLI YAŞLANMA
Güneş maruziyeti, çevre kirliliği, stres ve sigara gibi çeşitli çevresel faktörlerle meydana gelir.


Başlıca nedenler:

 

• Güneş ve UV ışınları: Foto yaşlanma, yapay kaynaklı ışınlara ya da ultraviyole güneş ışınlarına tekrar tekrar maruz kalınması durumunda meydana gelen ve yüzelsel ve hatta daha derin kalıcı etkilere neden olan cildin vaktinden önce yaşlanması durumudur.
• Çevre: Atmosferdeki kirler cildin koruyucu hidrolipidik tabakasını zayıflatarak ve yüksek oksidasyon gücü olan serbest radikaller oluşturarak cilt yaşlanmasını hızlandırmaya katkı sağlar. Atmosferdeki kirler zararlı etkilerini kısa vadede apaçık göstermekle beraber uzun vadede de düşük yoğunlukların kümülatif etkisi ile tekrar eden saldırılarla göstermektedir.
• Yaşam biçimi: Sigara içmek, stres, fazla alkol ve düzenli olmayan beslenme biçimi vb. Sağlıksız bir yaşam biçimi cildinizin diriliğini ve ışıltısını kaybetmesine neden olur. Stres ve yorgunluğun başlıca etkisi, kaslarda gerginlik yaratarak ciltte çizgilere ve buruşmaya neden olmasıdır. Fazla çalışmak ya da yetersiz beslenme hücrelerin dermis rezervlerinden harcayarak kendilerini beslemesini sağlar. Böyle bir durumda cilt temel elementlerinde eksilme görülür: vitaminler, eser elementler, temel yağ asitleri…


NASIL? NE GÖREBİLİYORUZ... VE NE OLUYOR...


Yaşam devam ederken değişen yaşlanma işaretleri
• Yaşlanmanın ilk işaretleri- ince çizgiler, ışıltı ve elatikiyet kaybı – görülmeye başlar.
Bu işaretler cilt hücrelerinin metabolizmasının yavaşlaması ve özellikle UV ışınlarına maruziyet ile tetiklenen serbest radikallerin tekrar eden saldırıları ile meydana gelir.
• Sonra, çizgiler derinleşir ve cilt sıkılığını kaybeder. Bu işaretlerin ortaya çıkması, dermis için temel bir madde olan hyaluronic asit ve kolajen fiberlerinin azalması ile bağlantılıdır.• Son olarak, olgun cilt yoğunluğunu, canlılığını ve konforunu kaybeder. Zamanla cildin temel bileşenlerinin sentezi yavaşlar:
- Hyaluronik asit ve kolajen gibi cildi destekleyen ana maddeler azalır. Cilt yapısı daha kırılgan hale gelir, yoğunluğunu kaybeder ve sarkmaya başlar.
- Cilt tipi kuruya döner ve cilt lipidlerinin doğal sentezi de azalır.

Önlem almak: şart!


Belki zamanı yavaşlatamayız ya da hayatın stresinden kaçamayız ama yaşlanmanın %90’nından sorumlu olan ve ultraviyole ışınlara maruziyet ile tetiklenen foto-yaşlanma üzerinde bir şeyler yapabiliriz. Aslında doğumdan itibaren güneşe fazla maruz kalmaktan kaçınılmalıdır. Tabi ki doğru olanı yapmak için hiçbir zaman geç değildir. Foto-yaşlanmayı önlemek güneşten korunma ürünü kullanmak demektir, örneğin, her zaman güneş maruziyeti ile ilgili ihtiyatlı olmak: güneşli günlerde güneşe maruziyetten kaçınmak, uygun kıyafetler giymek, şapka ve gözlük kullanmak, yüksek koruma faktörlü güneşten korunma kremleri kullanmak. Unutmayın ki 3 yaşından küçük çocuklar doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmamalıdır.

Email ile gönder
 • Kişiselleştirilmiş cilt bakım tavsiyeleri
 • Özel teklifler & yarışmalar
 • Favori ürünleriniz ile ilgili yazılar

Herkesin cildinin farklı ihtiyaçları vardır,
kendi mükemmel Eau Thermale Avène rutininizi bulun.

Şimdi başla
 • Cilt problemlerinizin çözümü için ürün önerileri
 • favori ürünlerinize ve yazılara ulaşın
 • Sadakat programı kapsamında satın alımlarınızı kaydedin
Hemen kayıt olun.

Arama sürüyor

Login required

You must log into your Avène account to save this information.


Login or create an account