İçindekiler

Kanser tedavisi sırasında cilt kuruluğuyla mücadele

Kanser tedavisinin birçok yan etkisi arasında cilt kuruluğu en yaygın olanlardan biridir. Bu durum özellikle sadece kanser hücrelerini değil bazen cilt hücrelerini de hedef alan kemoterapi için geçerlidir. Bu gerginlik hissini hafifletmek için harekete geçebilirsiniz. Yapabileceğiniz en önemli şey cildinizi nemlendirmektir.

av_peau-cancer_femme_jambes_1x1 472x472

 

“Kserozis” hakkında bilginiz var mı?

Bu, cilt kuruluğunun bilimsel adıdır. Kanser tedavisinde sık görülür. Genellikle kepek gibi dökülen küçük pullarla birlikte basit bir kuruluktur. Kaşıntı veya gerginlik eşlik edebilir. Ancak bacaklarda çatlak bir görünümle veya ellerde veya ayaklarda çatlaklarla daha belirgin de olabilir. Vücudun bazı kısımlarında daha az görünür olsa da, onlara dikkat etmelisiniz.

 

Kuru ciltler için önlem almak daha iyidir

Günlük davranışlarımızdan bazılarının cilt kuruluğuna katkıda bulunduğunu biliyor muydunuz? Örneğin, bazı geleneksel hijyen ürünleri (katı veya sıvı sabunlar) genellikle agresiftir. Hidrolipidik tabakayı koruyan ve cildi nazikçe temizleyen temizleme yağları, jeller veya dermatolojik barlar kullanın. Yıkama için kullandığınız su da önemlidir. Çok sıcak su (32 ila 34°C'nin üzerinde) cildinizi daha da kurutacak ve enflamasyonu yeniden aktive edecektir. Ayrıca, kireç ve klor ile uzun süreli temastan kaçınmak için banyoda veya duşta çok uzun süre kalmayın. Kurularken tahrişi sınırlandırmak için havluyla kurulayın ve ovalamaktan kaçının. 

Kanser tedavisi sırasında hassas hijyenin benimsenmesi 

av_peau-cancer_femme_salle-de-bain_serviette_visage_1x1 472x472

Tedavilerin cildim üzerindeki en önemli sonuçlarından biri aşırı kuruluk oldu. Cildimi günde dört ya da beş kez nemlendirmem gerekiyordu!

Nadine

Görev nemlendirme

Cildinizin kurumasını önlemek için günde bir veya iki kez nemlendirici veya yumuşatıcı kullanın ve tahriş edebilecek koruyucu, alkol veya koku içermeyen, en az içeriğe sahip ürünleri tercih edin.

 

Yüzünüz için

Zengin dokulu nemlendirici kremleri tercih edin. Bakımınızı parmak uçlarınızla alnınıza, yanaklarınıza ve boynunuza uygulayın. Yüzün ortasından kenarlara doğru yayın. Kızarıklık durumunda, aşırı hassas ciltler için yatıştırıcı kremleri tercih edin. Ayrıca haftada bir ila üç kez kalın bir tabaka halinde nemlendirici maske uygulayabilir ve beş ila on dakika bekletebilirsiniz. Ve neden yüzünüzde ve boynunuzda rahatlatıcı termal su kompresleri kullanmıyorsunuz?

Gözlerinizi ve dudaklarınızı unutmayın 

Göz çevrenizin ve dudaklarınızın da nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Göz çevresi için, her gün parmak uçlarınızla yatıştırıcı bir "göz çevresi" bakım ürünü uygulayın. Ve neden hazır yüz maskenizi uygularken göz kapaklarınıza termal su kompresleri uygulamıyorsunuz? Dudaklarınız için günde iki ila üç kez cold cream stick balm kullanın. İyi bir şey: rujunuzu üzerine sürebilirsiniz. Son olarak, dudaklarınız çatlamışsa onarıcı bir balm kullanın.

 

av_peau-cancer_femme_cuir-chevelu_1x1 472x472

 

Tedaviler sırasında saç derinizi unutmayın

Saç dökülmesinden sonra saç deriniz son derece hassastır. Cilt tahriş olabilir, kuruyabilir ve pul pul dökülebilir. Başınıza ılık su ile hafifçe masaj yapın. Jel, temizleme yağı veya (sabun içermeyen) dermatolojik bar kullanabilirsiniz. Nazikçe kuruladıktan sonra bir nemlendirici veya kaşıntı önleyici krem uygulayın.

Kemoterapi sırasında ve sonrasında saç derinizin bakımı 

UZMAN TAVSİYESİ 

Vücudunuzun geri kalanını nemlendirmek için burada da nazik olun!

Nemlendiriciyi parmaklarınızın arasına sürerek başlayın. Ardından cildinize sürün. Son olarak, ellerinizin tüm yüzeyi ile bastırmadan büyük, nazik, dairesel hareketlerle yayın. Cildinizi tahriş edebileceğinden ovalamanıza gerek yoktur. Bir ipucu: nemlendiriciyi hafif nemli cilde uygulamak daha da kolay olacaktır.

av_peau-cancer_pieds_mains_creme_1x1 472x472

Ellerinizi ve ayaklarınızı da unutmayın!

Tedaviler ayrıca ellerinizdeki ve ayaklarınızdaki cildi kurutabilir. " El-ayak sendromu" (avuç içlerinde ve ayak tabanlarında kızarıklık veya şiddetli kuruluk) bazı kemoterapilerin veya hedefe yönelik tedavilerin yan etkilerinden biridir. Bu durumda çatlaklara karşı daha duyarlı olursunuz. Vücudunuzun geri kalanı gibi, nemlendirmeyi unutmayın. İlk tahriş belirtilerini görmeden önce bile, ellerinizi veya ayaklarınızı nemlendirici ile bolca nemlendirin. İpucu: Maksimum nemlendirme için, yatmadan önce veya hatta gün içinde, kalın bir krem tabakası uyguladıktan sonra, ellerinizi ve ayaklarınızı eldiven veya bol pamuklu çoraplarla örtün.

Kanser tedavisi sırasında ellerinizin ve ayaklarınızın bakımı.

Back to top