av_votre-peau_cicatrisation_acne_1x1 473x473

Akne izlerine ne sebep olur?

Akne, cilt lezyonlarının bir bütünüdür. Ve cildiniz saldırıya uğradığında tepki verir. Cilt bu tepkiyi, mikroplara karşı kendini savunmak için inflamatuar bir mekanizma ve hasarlı dokuyu onarmak için bir onarım süreci ile verir. 

Ne yazık ki, bazı durumlarda, cilt sorunu yok olduğunda, iltihap bir iz olarak kalır. Diğer durumlarda ise cilt kendini tam olarak onaramaz ve arkasında iz bırakır. Anlayacağınız gibi, akne söz konusu olduğunda önleme tedaviden daha iyidir.

Aknenin hassas bir konu olduğunu biliyoruz ve bu her yaş için geçerlidir. Bu nedenle, kusurları ağırlaştırma ve zi kalması riski göz önüne alındığında, mümkün olan en kısa sürede bu konuyla mücadele etmeye başlamak önemlidir. Cilt sorunlarınıza çözümler bulmak için uzman tavsiyesinin yerini hiçbir şey tutamaz!

Aknenizi düzgün bir şekilde bakım yapmak neden önemlidir? 

İz kalmaması için en iyi yol nedir? Bunun sebeplerinden kaçının. Bunun mantıklı olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz, ancak hafife alınmamalıdır. 

Akne söz konusu olduğunda, öncelik aknenin kendisini uygun bakım ile tedavi etmektir. Akne ne kadar şiddetliyse ve tedavisine ne kadar geç başlanırsa, iz kalma riski o kadar artar. Her akne türünün kendine özgü tedavisi vardır.   Bir dermatoloğa danışmaktan veya eczacınızdan tavsiye istemekten çekinmeyin.

Akneleriniz için en iyi cilt bakım rutini hangisidir?

Minimalizm zamanı... Ve cildiniz için de aynı durum geçerlidir. Çok farklı ürünler kullanmayın. Basitlik ve etki doğru orantılıdır: hassas bir temizleyici, komedojenik olmayan kremler ve akneye meyilli ciltlere yönelik bakım ürünleri kullanın.

av_votre-peau_cicatrisation_routine_1x1 473x473

4 kural

akne izlerini önlemek için

1- Sivilcelerinize dokunmayın. Sivilcelerinizi sıkma dürtüsüne karşı koyun... Yapabileceğiniz en kötü şey budur! Sivilceleri sıktığınızda, göze hoş gelmeyen kalıcı yara izi riskini artırırsınız.
2 - Uygun bir nemlendirici krem kullanarak cildinizi nemlendirin. Bu adım cilt onarımınayardımcı olur.

3 - Sivilcelerinizin üst kısmını erken kaşımayın. Bu, sivilcelerinizin etrafında bulunan ve kısmen yara izinden sorumlu olan iltihabı artırabilir.
4- Çok yüksek korumalı güneş bakım ürünü ile cildinizi güneşten koruyun. Aşırı güneşe maruz kalma, cildinizin hiperpigmentasyonuna ve daha belirgin izlere yol açmasına neden olabilir.

 

UZMAN TAVSİYESİ
 

Yardım! Sivilcemi sıktım!
 

Sivilcelerinizi kurcalama, patlatma ve sıkma cazibesine yenik düştünüz. Şimdi cildinize iki kat daha iyi davranmanız ve kendi kendini onarabilmesi için ona yardım etmeniz gerekecektir.

Sıkılmış bir sivilce yüzünüzde bir çizik gibidir, herhangi bir enfeksiyon riskinden kaçınmak önemlidir.

Bölgeyi yumuşak bir ürünle iyice temizledikten sonra, onarımı destekleyen bir kremi günde iki kez uygulayın. 

Ve bir dahaki sefere sabırlı olun! Ömür boyu iz kalmasındansa, birkaç gün süren bir sivilceye sahip olmak daha iyidir, değil mi?

Back to top