İçindekiler

Cildinizin onarımına nasıl yardımcı olursunuz

Cilt hasarı nasıl iyileşir?

Cildiniz hasar gördüğünde, 3 aşamalı doğal bir onarım süreci otomatik olarak başlar: cilt onarımı. 

Her şey, vücudunuzun kendini savunmasını sağlayan, 2 ile 7 gün süren bir "inflamatuar" aşaması ile başlar: bu aşamada cildiniz kırmızı ve sıcak olacaktır.   Daha sonra, cilt hücreleriniz hasarlı yeri yeni doku ile kapatmak için aktive olur ( "hücrelerin çoğalması" aşaması). Yaklaşık 15 gün sonra iziniz "epidermal yeniden şekillenme" aşamasına girer... Ki bu aşama2 yıla kadar sürebilir!

Hasar yüzeysel ise, cildiniz tamamen yenilenebilir. Daha derin cilt hasarlarında genellikle bir iz kalır. Ama yine de onarıma yardımcı olmak için harekete geçebilirsiniz.

av_votre-peau_cicatrisation_processus_schema test
av_votre-peau_cicatrisation_types-cicatrices_4x5_473x590

Daha iyi onarım için cilt hasarının türünü tespit edin

Her türlü cilt hasarı vardır. Sahip olduğunuz cilt hasarının türünü anlamak, doğru alışkanlıklar edinebileceğiniz ve uygun bakım şeklini seçebileceğiniz anlamına gelir. 

DÜZ VEYA BEYAZ - Bu en yaygın iz türüdür. Pürüzsüz ve hafif, bazen neredeyse görünmez hale gelene kadar zamanla kaybolurlar.

HİPERTROFİK - İlk lezyon bölgesinde şişmiş ve kırmızımsı olan bu cilt hasarı türü kaşıntılı ve ağrılı olabilir. Bu izler doğru işlemlerle düzeltilebilir.

 

KELOİD - Kırmızı, şiş ve genellikle ağrılı olan bu cilt kusuru orijinal yaranın etrafına yayılır. Bu izler ilaçla ve hatta ameliyatla tedavi edilebilir. 

ATROFİK - Şiddetli sivilce veya suçiçeği sonucunda oluşan bu küçük izler genellikle yuvarlaktır ve ciltte çökük gir görünüm sergiler. Bu izler için en iyi çözüm önlem almaktır.

İzlerin doğru olarak onarılması hakkında bilmeniz gereken her şey

“Bu iz artık benim bir parçam. Ondan kurtulmayı tercih ederdim, orası kesin! Ama uyguladığım bakım sayesinde azaldı. Kendimi ona alıştırdım ve şimdi kabul ediyorum."

Julia38 yaş

İyi bir onarım için altın kural: hızlıca müdahale etmek

Bisikletten sert bir düşüş, mutfakta kayan bir bıçak, enfeksiyon kapmış bir yara, cerrahi bir operasyon... Cildimiz deneyimlerimizin tüm izlerini taşır. 

Bazı izler zamanla kaybolurken bazıları kalıcı olur. Bazen onlarla yaşamak ağır gelebilir. Bu izlerin hayatınızda çok fazla yer kaplamasını önlemek için hızlıca müdahale etmeniz ve iyileşme süreciniz söz konusu olduğunda çok dikkatli olmanız önemlidir. Onarıcı bakım şekliniz, cilt hasarınızın niteliğiyle çok ilgilidir.

İzinize nasıl onarıcı bakım uygularsınız

Akne izlerini durdurun

Hepimizin ergenlik döneminden unutmayı tercih ettiğimiz anıları vardır. Ancak akneler kaybolduğunda bazen geriye izleri kalır ve hayal kırıklığımız da öyle. Bu izlerle yaşamak zordur. Akne izlerinden kaçınmanın en iyi yolu, ilk aşamada ortaya çıkmalarını önlemektir. Bunun hakkında konuşalım.

Akne izlerini nasıl önleyeceğinizi öğrenin

av_votre-peau_cicatrisation_acne_asiatique_jeune-femme_1x1 473x473

Ameliyat sonrası ciltteki izlerin bakımı nasıl yapılır?

Ameliyat sonrası ciltteki izlerin fiziksel ve psikolojik etkisi hafife alınmamalıdır. Ciltteki izler ile iyi yaşayabilmenin sırları nelerdir? Uygun ürünlerle birlikte düzenli masaj yaparak cilt izlerinin bakımını iyi yapın.

av_votre-peau_cicatrisation_genou_enfant_fille_4x5

Ameliyatsonrası cildinizdeki izlerin görünümünü nasıl düzeltebilirsiniz?

Dövme izleri: bilmeniz gereken her şey

Yani, karar verdiniz ve yeni bir dövme yaptırdınız! Cildinizin iyileşmeden önce farklı aşamalardan geçeceğini biliyor muydunuz? Beklentilerinizi karşılayan bir vücut sanatı eserinin keyfini çıkarabilmeniz için dövmenizin iyileşmesini yakından takip etmeniz çok önemlidir. Tavsiyeye ihtiyacınız mı var?

Dövme

av_votre-peau_cicatrisation_tatouage_1x1 473x473

UZMAN TAVSİYESİ
 

Cilt hasarı + güneş kötü bir kombinasyon oluşturur. Bu yüzden ne pahasına olursa olsun kaçının! Ciltteki hasarlı yer bir bandajla veya kıyafetinizle kapatılmamışsa, onu çok yüksek korumalı bir güneş bakım ürünü ile koruyun.

Kendinizi güneşten korumak için ihtiyacınız olan tüm iyi alışkanlıklar

av_votre-peau_cicatrisation_varicelle_1x1 473x473

Suçiçeği izi nasıl önlenir

Suçiçeği, sağlık karnesinde işaretlenmiş bir kutucuktur... Ve ebeveynler olarak hayatımızda bir aşama olduğu kesindir! Çocuğunuzun istenmeyen kaşınma dürtüsüyle boğuştuğunu görmek sizin için zordur. Çünkü bildiğiniz gibi kaşınan kabarcıklar iz bırakır. Ortalığı sakinleştirmeniz mi gerekiyor?

Kaşıntıyı nasıl gidereceğinizi ve suçiçeğini iyileşmesine nasıl yardımcı olabileceğinizi öğrenin.

Cilt onarımı için masajın faydaları

Sakin ve rahat bir ortam oluşturun. Masaj zamanı! İzlerin görünümünü iyileştirmek için uygun ürünlerin kullanımını küçük bir masajla birleştirip yapışıklıkları azaltın. Başlayalım mı?

Cildinize doğru şekilde masaj yapma hakkında bilmeniz gereken her şey

av_votre-peau_cicatrisation_massage_1x1 473x473

SORULARINIZI CEVAPLIYORUZ

Doğruyla yanlışı birbirinden ayırmanıza yardımcı olmak için buradayız.

Altın kural, uygun özen ve eylemlerle hızlı hareket etmektir. Küçük yaralanmalar için 3 adım.
1/ Yaranızı su ve yumuşak bir sabunla temizleyin.
2/ Cildinizi yatıştırmak, temizlemek ve onarmak için günde en az iki kez onarıcıbakım kremi uygulayın.
3/ Çok yüksek korumalı güneş kremi (SPF50+) ile cildinizi güneşten koruyun.
Yara izlerinizi düzgün bir şekilde nasıl iyileştireceğinize dair en son bilgiler

Düzgün tedavi edilmeyen basit bir yaralanma hızla daha da kötüleşebilir. Enfeksiyon belirtilerinin farkında olun. Şüpheli akıntı, kötü koku, kalıcı kızarıklık, şişme, sıcak hissetme, artan ağrı... Bunların hepsi, iyileşmenizin olması gerektiği gibi gitmediğinin işaretleridir. Beklemeyin: hemen bir uzmana danışın.

Kabuk oluşması, kötü yara iyileşmesinin bir işaretidir. Kabuk var olduğu sürece cilt kendini onaramaz. Bunu önlemek için cilt onarım ürünü uygulayabilirsiniz.

Vücudunuz ve cildinizle ilgili birçok konuda olduğu gibi, asıl çözüm önlem almaktır. Akne izlerini önlemenin en iyi yolu akneli cildinizi uygun şekilde bakım yapmaktır. Bir sivilceyi sıktıysanız, cildin onarımını teşvik edecek ve iz kalma riskini sınırlayacak bir krem de kullanabilirsiniz.
Sivilce izleri nasıl önlenir

İyileşme yaranın tipine, ciddiyetine ve bulunduğu bölgeye bağlıdır. Vücudun bazı bölgeleri diğerlerinden daha az iyileşir (göğüs, göğüs kafesi, sırt ve eklemler). Ancak başka birçok faktör de devreye girer: genel sağlık durumunuz, diyetiniz, sigara içip içmemeniz, yaşınız, cilt tipiniz vb.
Yara izlerinizi düzgün bir şekilde nasıl iyileştireceğinize dair en son bilgiler

20-gouttes_logo_eta le don d_apaiser_ft carre

CİLDİNİZİ ONARMAK İÇİN ÇÖZÜMLERİMİZ
Tüm ailenin hassas cildini onarmak, yatıştırmak ve arındırmak için vazgeçilmez ürünler.
av_cicalfate_repairing-protective-cream_front_40ml_3282770204667

Cicalfate+ Onarıcı Koruyucu Krem

Her türlü cilt sorunu için süper etkili bir krem: kuru ve yıpranmış cildiniz için, dolabınızda bulunması gereken krem budur.

Christiane, 69 yaş

Ürünü keşfedin
DAHA FAZLA: GÜNLÜK ONARIM

DAHA FAZLA: GÜNLÜK ONARIM

Hepimiz, en mahrem alanlarda bile cildimizi tahriş edebilecek her türlü dış saldırgana maruz kalıyoruz. Kaşınıyor, acıyor veya yanıyor mu? Cildinizi yatıştırmak ve hassas cildinize bakım yapmak için bilmeniz gereken her şeyi size anlatıyoruz.
Back to top