İçindekiler

İzlerinizin iyi bir şekilde iyileştiğinden nasıl emin olabilirsiniz?

av_votre-peau_cicatrisation_surveiller_coupe-de-peau 472x472

Ciltizinin iyileşmesini izlemek neden bu kadar önemli?

Cildiniz yaralandığında, onu onarmak için doğal bir iyileşme mekanizması harekete geçer. İşte vücudunuzun büyüsü! Bir hücre komandosu adım adım cildinizi yenilemek için harekete geçer. Dokuyu yeniden oluşturmadan önce kanamayı durdurur, korur, sterilize eder ve yarayı kapatırlar... Metabolizmanız iyileşmek için teste tabi tutulur! Evet, cildinizin harika doğal güçleri var. Ancak iyileşmeyi geciktirebilecek komplikasyon risklerine dikkat edin. Dikkatli olun ve cildinize doğru bakım ile destek olun.

Bir cilt izinin nihai görünümüne ulaşması birkaç ay hatta yıllar alabilir. Iyi haber harekete geçmek için zamanınız var... Ama ne kadar erken o kadar iyi! Kremler ve diğer uygun bakım ürünlerini kullanarak kendinize güzel cilt onarımı için en iyi şansı verin.

Kural 1: İzlerinize yakından bakın 

İzlerinizin niteliği büyük ölçüde izlerinizi tedavi etme şeklinize göre belirlenir. Yara canlı bir bölgedir ve görünümü zamanla, lezyonun türüne bağlı olarak az ya da çok hızlı bir şekilde değişecektir.

Basitçe söylemek gerekirse: Yaranız ilk başlarda kırmızıysa, bu genellikle iyiye işarettir.  Bu, yara dokunuzun iyileştiği anlamına gelir. Ancak sarımsı, lifli bir görünüm veya siyahımsı ve/veya kabuklu lekeler görürseniz dikkat edin. 

Ne zaman endişelenmelisiniz?

6 hafta sonunda yaranız iyileşmediyse, ağrıyorsa, çok akıntısı varsa veya kötü kokuyorsa bir sağlık uzmanına başvurmanız gerekir.

av_votre-peau_cicatrisation_plaie-infection_1x1 473x473

Onarıcı bakım için doğru hareketler

Tüm aile için günlük onarıcı bakımın en iyi yolları nelerdir? Bu yolları okuyun, tekrar okuyun ve ezberleyin, böylece her seferinde aynı soruları kendinize sormak zorunda kalmazsınız!

1: Temizleme
Elleriniz temiz mi? Yabancı cisimleri çıkarmak için cildinizi yumuşak sabun ve su ile temizleyin. Ardından o bölgeyi tercihen bir kompres ile kurulayın. Büyük bir cilt hasarı durumunda, o bölgeyi bir pansumanla izole etmeyi ihmal etmeyin.

2: Onarımı hızlandırma
Cilt onarım sürecini hızlandırmak için günde en az iki kez onarıcı bakım kremi uygulayın. Hasarlı cildinizde sızıntı varsa, kurutucu bir formül tercih edin.

3: Güneşten koruma
Hasarlı cilt izleri güneşi sevmez. Hem yaz hem de kış aylarında, güneşin tadını tam güvenlik içinde çıkarmak için doğru adımları atın.

 

UZMAN TAVSİYESİ

İyileşmek için ne yemek gerekir?

Vücudunuzun ve cildinizin düzgün bir şekilde iyileşmesi için sağlıklı, çeşitli bir beslenmeye ihtiyacı vardır. Bazı yeni tarifleri denemek için ne mükemmel bir fırsat! 

Tabağınızı C vitamini (narenciye, kivi, çilek, kuş üzümü, biber, kırmızı kuş üzümü vb.) ve yumurta, et ve balık gibi protein açısından zengin besinlerle doldurun. Ayrıca demir açısından zengin gıdalara da öncelik vermelisiniz: deniz ürünleri, kırmızı et, bakliyat vb. 

Süt, şeker (ne yazık ki!) ve bazı baharatlar (zerdeçal, zencefil vb.) gibi bazı yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Back to top