İçindekiler

Suçiçeği nasıl tanınır ve tedavi edilir?

av_votre-peau_cicatrisation_varicelle_essentiel_1x1 473x473

Suçiçeği: Temel bilgiler
 

Suçiçeği, varicella-zoster virüsünün neden olduğu iyi huylu ancak oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Vakaların %90'ı 3 ay ile 10 yaş arasında ortaya çıkar. 1-2 haftalık gizli bir kuluçka döneminden sonra, ilk belirtiler çok belirgin değildir. Birkaç gün sonra, çok belirgin hale gelirler. Çok kaşıntılı küçük kabarcıklar ortaya çıkar. Su çiçeğinin kendisi tedavi edilemez, ancak kaşıntıyı yatıştırmak ve yara izine neden olabilecek enfeksiyonu önlemek için çözümler vardır.

Su çiçeği izleri, özellikle yüz gibi daha görünür bölgelerde olduğunda zararsız olmaktan uzaktır. Bu nedenle, iz kalmasına neden olan kabarcıklar ve lezyonlar, izlere neden olan ikincil enfeksiyon riskinden kaçınmak için dikkatli bir şekilde tedavi edilmelidir.

Suçiçeği nasıl tanımlanır

Çocuğunuz yorgun ve huysuz ve her yerinde küçük kabarcık çıkmış... Suçiçeği olabilir mi? Genellikle önce göğüste veya boyunda beliren ve daha sonra tüm vücuda yayılan küçük kırmızı lekelerle başlar. Daha sonra, genellikle 48 saat içinde kuruyan ve kırmızımsı-siyah bir kabuk oluşturan, içi sıvı dolu küçük kabarcıklara dönüşürler. Dikkatli olun: Kabuk kaşıdığınızda, bu, yara izi bırakma riskinin olduğu zamandır.

Peki suçiçeğine nasıl bakım yapılır?

 1. Çocuğunuzu fizyolojik pH'lı yumuşak bir sabunla yıkamak 
   
 2. Onarımı hızlandırmak için kurutucu bir formülle kabarcıklarıkurutun .
   
 3. İz kalmasını önlemek için kuruyan kabarcıkları uygun bir cilt bakım ürünü ileonarım .
av_votre-peau_cicatrisation_varicelle_reconnaitre_soigner_1x1 473x473

Kaçınılması gereken bir şey var mı?

Evet!

1- Kabarcıkları daha da kötüleştirmeyin
- Kabarcıkların üzerine antiseptik uygulamayın. Bu, izleriniyileşmesinin gecikmesine neden olabilen alerjik veya tahriş edici dermatit riskini artırır.
- Güneşte aşırıya kaçmayın. UV ışınları uygun iyileşmeyi engeller. Maruz kalma durumunda cildi çok yüksek koruma sağlayan bir güneş kremi (SPF50+) ile koruyun.

2- Zafer ilan etmek için çok acele etmeyin
Genellikle 2 veya 3 kere kabarcık döküntüsü beklemelisiniz. Bazı kabarcıklar kururken diğerleri hala görünüyorsa, hastalık bitmemiştir - ve bulaşma riski vardır. Sabırlı olun!

UZMAN TAVSİYESİ

Yardım! Aşırı kaşıntım var!

Cilt kaşınıyor... Gerçekten kaşınıyor... ÇOK kaşınıyor. Dikkat - kaşınmış bir su çiçeği kabarcığı ömür boyu iz bırakabilir. Çocuğunuzun rahatlamasına ve kaşınmayı sınırlamasına yardımcı olacak ipuçlarımız ve püf noktalarımız burada.

 • Kaşınma lezyonlarını ve ikincil enfeksiyonu sınırlamak için çocuğunuzun tırnaklarını kısa kesin. 
 • Çocuğunuzun ellerini düzenli olarak yıkamasını sağlayın.
 • Çocuğunuza sıvı dermatolojik sabunla günde bir veya iki kez ılık suyla çok kısa banyo veya duşlar aldırın. 
 • Cildi mümkün olduğunca terden koruyun: Kaşıntıyı daha da kötüleştirir.
 • Cilde sürtünmeyen bol giysiler seçin.
Back to top