İçindekiler

Bebek bezi pişiğinin önlenmesi ve bakımı

av_votre-peau_cicatrisation_erytheme-fessier_1x1 473x473

Bebek poposu pişiği tam olarak nedir?

Pişik, bebeğinizin poposunda, genellikle ilk yıl içinde ortaya çıkan bir cilt tahrişidir.
Bildiğiniz gibi, cilt dış saldırganlara karşı koruyucu bir bariyer görevi görür. Ancak bebeğinizin cildi henüz çok ince ve hassastır(ve her şeyden önce çok yumuşaktır!). Ancak bebeğinizin poposu gece gündüz neme, ısıya ve bebek bezlerinin sürtünmesine maruz kalır. Ayrıca dışkı ve idrarın asitliğine ve bazen de iyi tolere edilmeyen ürünlere maruz kalır. Sonuç, bazen cildin iltihaplanmasıdır. Ancak endişelenmeyin - doğru bakımla bu durumdan hızla kurtulabilirsiniz.

Bebeklerde cilt bariyeri tam bir bariyer olmaktan çok uzaktır. Bu nedenle, çok dikkatli olmanız gerekir. Birkaç gün sonra pişik azalmadıysa veya olası bir ikincil enfeksiyon hakkında herhangi bir şüpheniz varsa, tıbbi yardım almalısınız.

Pişik nasıl tedavi edilir?

Pişik nasıl anlaşılır? Pişik, kalça, bacak arası ve cinsel organlarda kuru veya sızan kızarıklık, lekeler veya küçük sivilceler olarak görünür. Bölge ayrıca dokunulduğunda sıcak gelebilir. Tahmin edebileceğiniz gibi, can yakar ve bebeğiniz rahatsız ve huysuz olabilir. Doğru adımları atarsanız, belirtiler genellikle birkaç gün içinde kaybolur. Başlayalım mı?

Bebeğin poposunun bakımını yapma: kullanım talimatları

  • Popoyu hafif bir fizyolojik pH ürünü ile yıkayın ve iyice kurulayın.
  • Yatıştırıcı etkiyi arttırmak için termal su püskürtün.
  • Yatıştırıcı ve onarıcı bir krem uygulayın. Sızıntılıolması durumunda, kurutucu bir formül tercih edin. 
  • Havalandırın! Bebeğinizin poposunu mümkün olduğunca açık havada bırakın. Bebeğiniz buna bayılacak!
av_votre-peau_cicatrisation_fesses_bebe_mode-d-emploi_1x1 473x473

Krem nasıl uygulanır?

Biraz teknik tavsiye dinleyelim!

1. Kusursuz hijyene ihtiyacınız olacak!
Bebek pişiği iyi huylu olabilir, ancak yine de bir cilt lezyonudur. Herhangi bir enfeksiyon riskinden kaçınmak için, bebeğin bezini değiştirmeden ve kremi uygulamadan önce ellerinizi iyice yıkamanız önemlidir. Her zaman hareket halinde olan ve bebeğinizin bezini bir bankın köşesinde veya arabanızın arka koltuğunda değiştiren türden biriyseniz, hidro-alkol jel kullanın.

2. Kremi nazikçe uygulayın.
Bebeğinizin canı yanıyor ve daha fazla canını yakmak istemiyorsunuz. Bu yüzden onların küçük poposuna nazik davranın! Kremi temiz cilde uygulayın ve dairesel hareketlerle masaj yapın.

UZMAN TAVSİYESİ

Peki ya "cilt onarımı yerine önleme" yaklaşımı?

Pişiği nasıl önlersiniz? Pişikten (ve rahatsız edici birkaç geceden!) kurtulabilirseniz, sizin ve bebeğiniz için daha iyi olacağı kesinlikle doğrudur. 

  • Doğru boyutta bebek bezleri alın ve havanın dolaşabilmesi için çok sıkı tutmayın.
  • Maserasyonu önlemek için bezi mümkün olduğunca sık değiştirin.
  • Her bez değişiminde çok yumuşak, sabun içermeyen bir ürünle (kızlar için önden arkaya) popoyu temizleyin. Popoyu ve kıvrımları okşayarak iyice kurulayın. 
  • Önleyici bir önlem olarak, her bez değişiminden sonra koruyucu bir krem sürün.
Back to top