İyileşmesine yardımcı olmak için cildinizi anlamak 

Cildiniz, saldırganlarla temas ettiğinde kendini doğal olarak onaran 3 katmanlı (epidermis, dermis, hipodermis) süper bir kalkan gibidir. Ameliyattan sonra bir çok aşamalı iyileşme süreci dokularınızı yenilemek için otomatik olarak tetiklenir.
Bir yara izinin olgunlaşma süreci (epidermal yeniden şekillenme) 2 yıla kadar sürebilir! Ancak cildiniz zaman içinde kendini doğal olarak onarmak için inanılmaz bir güce sahip olsa da, bu, onu kendi haline bırakmanız gerektiği anlamına gelmez. İyileşme sürecinin en başından itibaren uygun bakımlar ile birlikte ona yardımcı olabiliriz.

Farklı cilt izi türleri vardır: beyaz ve gizli, hipertrofik, keloid ve atrofik. Ancak hepsi için geçerli olan bir kural vardır: Yaptığınız her küçük hareket cilt izinizin görünümünü iyileştirmede büyük bir fark yaratabilir. Ve ne kadar erken o kadar iyi!

Cilt izinizin görünümünü nasıl iyileştirebilirsiniz? 

Cildinize - - asla yeteri kadar özen gösteremezsiniz. Tavsiyemize uyun (tamam, kurallar!).

Kural 1: disiplinli olun İyileşmeyi geciktirebilecek herhangi bir enfeksiyondan kaçınmak için cerrahınızın tavsiyelerine harfiyen uyun: yarayı temizlemek, pansuman değiştirmek vb.

Kural 2: harekete geçmeye hazır olun Yara iyileşmesinin erken aşamalarından itibaren onarıma yardımcı olmak ve hoş olmayan yara izlerine neden olabilecek kabukları önlemek için uygun bir tedavi uygulayabilirsiniz.

Kural 3: her şeyden önce kararlı olun!
Yaranın etrafındaki epidermis yenilenir yenilenmez
(epidermal yeniden şekillenme aşaması), hedeflenen ürünlerin kullanımını 5 dakika boyunca günde iki kez düzenli masajlarla birleştirin. Bu, dokuyu yumuşatmaya, yapışıklıkları azaltmaya ve dolaşımı uyarmaya yardımcı olur.

av_votre-peau_cicatrisation_ameliorer-aspect_1x1 473x473

YARAYA NASIL MASAJ YAPILIR
 

İlk ve önemli adım, yara izinin ne kadar olgun olduğunu belirleyin.
Çok basit: Parmağınızın baskısı altında beyazladıktan sonra cildin rengini yeniden kazanması için geçen süreyi kontrol etmeniz yeterlidir.

 • 1 saniyeden az: olgunlaşmamış yara izi (genellikle yara kapandıktan sonra 1 aya kadar).
 • 1 ila 2 saniye arasında: yarı olgun yara izi.
 • 3 saniye veya daha fazla: olgun yara izi (genellikle 3 ay sonra).

Dikkat: çok fazla bastırarak masaj yapmak, yara izinin gelişimini ve görünümünü kötüleştirebilir. Hala iltihaplı bir yara izine masaj yapmayın.
Bu küçük testi tamamladınız mı? Uygun bir onarıcı bakımı bulun ve masaj yapın!

 • <p><strong>Olgun olmayan izler: HASSAS B&#304;R &#350;EK&#304;LDEUYGULAYIN</strong></p><p>Bak&#305;m&#305; cilt izine ve &ccedil;evredeki alana nazik&ccedil;e ve hafif bir bask&#305; uygulayarak ba&#351;lay&#305;n. Ard&#305;ndaniz y&ouml;n&uuml;nde d&uuml;zle&#351;tirici hareketler yap&#305;n.</p>
  Olgun olmayan izler: HASSAS BİR ŞEKİLDEUYGULAYINBakımı cilt izine ve çevredeki alana nazikçe ve hafif bir baskı uygulayarak başlayın. Ardındaniz yönünde düzleştirici hareketler yapın.
 • <p><strong>Olgun cilt izi: GERMEK VE MASAJ</strong></p><p>Cildi , yukar&#305; do&#287;ru ve yara y&ouml;n&uuml;nde bak&#305;m &uuml;r&uuml;n&uuml; n&uuml;fuz edene kadar (yakla&#351;&#305;k 5 dakika) ba&#351;parma&#287;&#305;n&#305;z ve i&#351;aret parma&#287;&#305;n&#305;z aras&#305;nda nazik&ccedil;e gerin.</p>
  Olgun cilt izi: GERMEK VE MASAJCildi , yukarı doğru ve yara yönünde bakım ürünü nüfuz edene kadar (yaklaşık 5 dakika) başparmağınız ve işaret parmağınız arasında nazikçe gerin.
 • <p><strong>Olgun cilt izi: GERMEK</strong></p><p>Bak&#305;m &uuml;r&uuml;n&uuml; n&uuml;fuz edene kadar (yakla&#351;&#305;k 5 dakika) cilt izinizi, i&#351;aret ve orta parmaklar&#305;n&#305;zla yara izi y&ouml;n&uuml;nde gerin.</p>
  Olgun cilt izi: GERMEKBakım ürünü nüfuz edene kadar (yaklaşık 5 dakika) cilt izinizi, işaret ve orta parmaklarınızla yara izi yönünde gerin.

UZMAN TAVSİYESİ

Daha da güzel bir cilt izi için bonus ipuçları! 

- Cilt izinizi pansuman, giysi veya çok yüksek korumalı güneş kremi ile güneşten koruyun (SPF50+), özellikle yüzdeki kozmetik cerrahi veya dermatolojik prosedürlerin ardından bu çok önemlidir. 

- Giysilerin cildinize sürtünmesinden ve tahriş etmesinden kaçının (örn. sezaryen sonrası, meme dikleştirme ameliyatı, meme küçültme vb.).

- Kendinize karşı nazik olun. Cildinizi çok fazla zorlamamak için bir süre ağır çekimde yaşamak zorunda kalacağınızı kabul edin. 

- İyileşmeyi destekleyen C vitamini, protein ve demir açısından zengin dengeli bir beslenme uygulayın. Alkol ve tütün kullanımını sınırlayın.

Back to top