Hasar görmüş bir ciltte, güneşe maruz kalmak inflamatuar bir reaksiyonu tetikler ve yara izleri ciltte kalıcı izler bırakabilir. Yara izini güneşten nasıl korursunuz? Yara izini neden güneşe maruz bırakmamalısınız? Cilt ve yara izleri bakımı ile ilgili sorularınıza yanıtlarımız.

av_votre-peau_cicatrisation_genou_enfant_fille_5x4 470x470

Yara izleri neden güneşte daha büyük bir iz bırakır?

Cildiniz, küçük yaralanmaların yanı sıra büyük kazaları da içerebilen hayatınızın hikayesini anlatır. Yara izleri genellikle hoş görülmez, ancak bunlar doğal bir gerçektir. Az ya da çok derin olabilen bu lezyonların iyileşmesi zaman alabilir. Yara izi bölgesinde daha ince ve hassas olan epidermis, tüm cilt onarım süreci boyunca UV ışınlarına karşı çok hassastır.   Güneş ışınlarına maruz kalındığında, hasarlı cilt daha fazla melanin üreterek kendini korumak için daha çok çalışır. Bu, küçük kahverengi lekelerin ortaya çıkmasına neden olabilir (dermatologlar buna yara izi sonrası hiperpigmentasyon derler).

 

Farklı yara izi türleri

Bir yara izinin rengi, ne kadar süreceğinin ve iyileşme sürecinin neresinde olduğunun iyi bir göstergesidir.

Pembe veya kırmızı yara izi

Pembe veya kırmızı bir yara izi, 6 aydan daha önce oluşan "taze" bir yara izidir. Henüz tam olarak onarılmamış cilt, güneşte kolayca kahverengileşir. Çözüm, mümkünse yara izinizi bir giysi veya pansuman ile koruyarak ve gerekirse yüksek bir SPF (en az SPF 50 faktör) ile hiç açığa çıkarmamaktır.

Beyaz yara izi

Beyaz yara izi, onarım sürecini tamamlamış olgun bir yara izidir. Pigmentasyon riski olmasa da yara izi güneşe tepki verebilir. Bu nedenle,yara izine yüksek SPF içeren güneş kremi sürmeye devam etmek en iyi çözümdür.

Yara izlerinizi güneşten korumak için doğru alışkanlıklar

Yara izlerinizi güneşten korumak için doğru alışkanlıklar

  • Tüm yıl boyunca yara izine SPF koruması uygulamak
  • Vücudun geri kalanı için, güneş ışınlarının en yoğun olduğu saatler olan saat 11'den akşam 4'e kadar güneşe maruz kalmaktan kaçının.
  • Yaz aylarında, güneşin en sıcak olduğu zamanlarda yüksek SPF içerikli ürünler kullanın.
  • Kışın,daha hafif bir SPF içerikli ürünler ile değiştirin, ancak SPF 15 faktörün altında ürün kullanmaktan kaçının. Dağ ve benzeri açık alanlarda en az SPF 30 faktör güneş kremi kullanın ve yeterince bronzlaştığınızı düşünseniz bile bunun altına inmeyin.

UZMAN TAVSİYESİ 

Ya çok geçse?

Cilt hasarı oluştu ve yara iziniz kahverengiye döndü veya çevresinde kahverengi lekeler meydana geldi... Şimdi sadece zamanın işini yapmasına izin vermelisiniz. Bazı pigment izleri zamanla solabilir, ancak bu genellikle yıllar alır. Yaranızın görüntüsü sizi rahatsız ediyorsa, pigment karşıtı ürünler, lazer veya operasyon gibi daha kapsamlı tıbbi çözümleri düşünmek isteyebilirsiniz.

Back to top