av_solaires_taches-brunes_closeup_1x1 470x470
Kahverengi güneş lekeleri nedir?

Güneş lekeleri veya tıp dilinde lentio olarak bilenen yaşlılık lekeleri, güneşe çok fazla maruz kalmaktan kaynaklanır. Melaninin epidermis veya dermiste birikmesinin sonucudur. Açık kahverengi ila siyah renkli küçük, düz, koyu alanlar olarak görünen yaygın bir hiperpigmentasyon şeklidir. Güneş lekeleri yüz, boyun, omuzlar, boyun çizgisi, ön kollar ve ellerin arkasında bulunabilir. 

Nedenleri nelerdir?

Güneş lekelerine, cildi renklendiren doğal pigment olan melanin üretiminden sorumlu hücreler olan melanositlerdeki bir dengesizlik neden olur. Güneş lekeleri durumunda, cilt UV ışınlarına maruz kaldıktan sonra çok fazla melanin üreterek, "leke" oluşumuna sebep olmaktadtır.

Güneşten kaynaklanan cilt yaşlanmasının tek belirtisi kahverengi lekeler değildir. Cilt yaşlanması iki düzeyde etki eder. Epidermis üzerinde, UVB ışınları küçük güneş lekelerinin ortaya çıkmasına neden olur. Dermiste, UVA ışınları derin kırışıklıkların oluşmasına neden olur.

Güneş lekelerinden kimler etkilenir?

Kadın veya erkek ayrımı olmadan herkes. Kahverengi lekeler 40 yaşın üzerindeki kişilerde daha yaygındır, ancak daha önce de ortaya çıkabilirler. Bununla birlikte, lekelerin varlığı ten rengine ve güneşte geçirilen süreye bağlı olmaktadır: cilt ne kadar açık renkli olursa, güneşin etkilerine karşı o kadar savunmasız olur. Cildin yaşlanmaması için, akşamları kırışıklık karşıtı krem sürmek yeterli değildir. Güneş söz konusu olduğunda, korunma tedaviden daha iyidir! Dermatologlar genellikle güneş güvenliği kavramından bahseder, yani kendinizi güneşten korumak ve cildinizi çok fazla maruz bırakmamak. Bu nedenle güneşten korunma, yaşlılık lekelerinin oluşumunu önlemede en önemli adımdır. 

 

av_solaires_taches-brunes_1x1 470x470

Güneşin cilde faydaları ve zararları

Yüz ve boyundaki güneş lekeleri nasıl önlenir?

İyi bir güneş koruyucu seçimi

Tüm yıl boyunca güneşten cildi korumak

Güneşin cilt yaşlanması üzerindeki etkilerini önlemek, fotokoruma, yani güneşe maruz kalmaya karşı sürekli dikkatli bir tutum gerektirir: günün en yoğun saatlerinde güneşe çıkmayın, giysi, şapka ve (onaylı) güneş gözlüğü takın ve cilt tipinize uygun yüksek SPF'li güneş koruyucu ürünleri kullanın. 

Güneş ışınları bulutlu günlerde bile cilde etki eder, bu nedenle cildinize tüm yıl boyunca güvende kalması için ihtiyaç duyduğu günlük korumayı sağlamak önemlidir. UV ışınlarını filtrelemek için hafif SPF'li bir nemlendirici kullanın: açık havada öğle yemeğinin tadını çıkarmanın tek yolu!

UZMAN TAVSİYESİ

Aşırıya kaçmayın

Güneşte geçirdiğiniz zamanı sınırlandırın, en sıcak saatlerde güneşten uzak durun, mümkün olduğunca güneşten korunmak için uygun kıyafetler giyip veşapka takın. Cilt güneşe maruz kaldığında, cilt tipinize uygun SPF düzeyine sahip bir güneş kremi ürününü düzenli olarak uygulayın ve tekrarlayın.

30 yılı aşkın bir süredir Eau Thermale Avène, hassas cildinizi korumak için Güneş Bakım ürünlerinin en iyisini sunmaya kendini adamıştır. Bugün,Güneş Bakım ürünlerimiz Avrupa eczanelerinde* foto koruma pazarında bir numaradır.

*IQVIA - Pharmatrend International - 2018 yılı - hacim ve değer olarak.
Back to top