Cilt kanseri rakamları dünya çapında yükseliyor.
Dünyada her 14 saniyede bir cilt kanseri teşhisi konuluyor. Dünyada teşhis edilen tüm kanserlerin üçte biri cilt kanserleridir ve bunların %10'u ölümcüldür. İki tür cilt kanseri vardır: lokal olarak kötü huylu olan karsinomlar ve vücudun geri kalanına yayılabilen ve en tehlikeli cilt kanseri türü olan melanomlar.
Cilt kanseri türü için semptomlar, tedaviler ve teşhisler nelerdir? Güneşin melanom gelişimindeki rolü nedir ve nasıl önlenebilir?

av_solaires_cancer-peau_homme_dos_1x1 473x473

Cilt kanseri nedir?

Cilt kanseri, epidermisi etkileyen çok yaygın bir kanser türüdür. Bir tümöre neden olana kadar çok sayıda çoğalan melanin üretiminden sorumlu hücreler olan melanositlerde kök salmaktadır. Bu melanosit anormalliği büyük ölçüde UVA ışınlarına maruz kalmaktan kaynaklanmaktadır. Cilt kanseri erken teşhis edilirse iyi huylu bir kanserdir. Kanserli dokunun çıkarılması lokal bir operasyonla gerçekleştirilir. Kanser geç tespit edilirse, özellikle kanser hücreleri ilerleyip tüm vücuda yayılmışsa, prognoz daha kötüdür.

Güneş ışınlarının cilt kanserindeki rolü. 

Güneşin cilt üzerinde kümülatif bir etkisi vardır. Güneşin bazı faydaları olmasına rağmen, ayrıca birçok risk barındırır: güneş yanığı, güneş alerjisi, cilt yaşlanması vb. Güneşe korumasız uzun süre maruz kalmanın DNA hasarı şeklinde zararlı sonuçları da vardır. Güneşin neden olduğu hasar çok genişse ve zamanla birikirse cilt kanserine yol açabilir. Güneş ışınları ultraviyole ışığı (UV) içerir. UVC'ler en tehlikeli ışınlardır, ancak ozon tabakası tarafından engellenirler. UVB ışınları epidermisin hücrelerini etkilerken, UVA ışınları dermisin en derin katmanlarına ulaşarak DNA hasarına neden olabilir. Son zamanlarda, cilt için yeni bir düşman keşfedildi: görünür ışık radyasyonu (yüksek enerjili görünür mavi ışık olarak). Bu ışınlar zararlıdır çünkü tüm hücre bileşenlerine saldırır: lipidler, proteinler ve DNA. Hasar uzun vadede birikir, bu nedenle kendinizi en küçük yaştan ve yaşam boyunca korumak mutlak zorunluluktur. 

av_solaires_cancer-peau_3-types_1x1   473x590

Cilt kanserinin farklı türleri

İki ana türü olan birkaç farklı cilt kanseri türü vardır:

  • Onkolojik tedavilerin gerekli olduğu çok nadir durumlar (cilt kanserlerinin %90'ı) dışında, lokal olarak habis olan ve cerrahinin genellikle yeterli tedavi olduğu karsinomlar,
  • hücrelerin hızla çoğaldığı ve lezyon çok geç çıkarılırsa vücudun geri kalanını istila etme eğiliminde olan melanomlar: bu en tehlikeli kanser türüdür.
20-gouttes_logo_eta le don d_apaiser_ft carre

Farklı karsinom türleri

Aktinik keratoz

Aktinik keratoz (AK), cildin güneş ışığına çok fazla maruz kalmasından kaynaklanan kanser öncesi bir lezyondur; cildin açıkta kalan bölgelerinde gelişir. Aktinik Keratoz, skuamöz hücreli karsinom gibi cilt kanserlerinin gelişimine yol açan ilk aşama olarak kabul edilir.

Kimler etkilenir?

Aktinik keratoz en çok denizciler ve kırsal alanlarda ve dağlarda yaşayan insanlar gibi güneşe yüksek oranda maruz kalan kişilerde görülür. Avrupa'da erkeklerin %15'i ve kadınların %6'sı etkilenmektedir.

Nasıl oluşur?

Aktinik keratoz nadiren tek bir lezyon olarak ortaya çıkar: geniş bir alana yayılarak kanser alanları oluştururlar. İlk başta görülemeyecek kadar küçüktürler, bu da her zaman ciltte görünenlerden çok daha fazla görünmez lezyon olduğu anlamına gelmektedir. Daha sonra, renkleri kırmızıdan kahverengiye değişebilen, iyi tanımlanmış kaba pullu lekelere dönüşürler. (Kaynak: Avrupa Cilt Kanseri Vakfı, Avrupa Dermatoloji Forumu)

Tedavi

Cerrahi ablasyon, kuru buz veya sıvı nitrojen veya topikal ilaçların uygulanması. 

av_solaires_cancer_keratose-actinique_16x9_473_430

Skuamöz hücreli karsinom

Skuamöz hücreli karsinom (SCC), ikinci en yaygın cilt kanseridir. Çok agresif bir cilt kanseri türüdür. Çoğu durumda, skuamöz hücreli karsinomlar, güneş ışığına kronik maruziyetten kaynaklanır. SCC, anormal keratinositlerin kontrolsüz bir şekilde büyümesidir. Skuamöz hücreli karsinomların %40-60'ı tedavi edilmemiş aktinik keratozlardan kaynaklanır.

SCC'den kimler etkilenir?

60 yaş üstü kişiler ve özellikle güneşe maruz kalınan mesleklerde çalışanlar (çiftçiler, denizciler, inşaat işçileri vb.). Her yıl yaklaşık 1.800 kişiden 1'i SCC'den etkilenmektedir.

Nasıl oluşur?

Bu kanser türü, düzensiz kenarları olan kalıcı, kaba kırmızı bir plak ile karakterizedir. Ayrıca kenarları yükseltilmiş yuvarlak bir açık yara şeklini alabilir. Skuamöz hücreli karsinomların yaklaşık %2-10'u daha sonra lenf sistemine yayılarak yaşamı tehdit eder hale gelir. 

Tedavi

Cerrahi tedavi, deri yoluyla uygulanan kemoterapi ve kanser yayılmışsa oral veya onkolojik tedaviler.

av_solaires_cancer-peau_carcinome-epidermoide_16x9

Bazal hücreli karsinom

Bazal hücreli karsinom (BCC), cilt kanserinin ve tüm organ kanserlerinin en yaygın fakat en az agresif türüdür. Genellikle kümülatif ve yoğun UV maruziyeti ile ara sıra maruz kalmanın bir kombinasyonundan kaynaklanan bazal hücreli karsinomlar, epidermisin en derin tabakasındaki derinin bazal hücrelerinden gelişir.

BCC'den kimler etkilenir?

Her yıl yaklaşık 1.500 kişiden 1'i BCC'den etkilenir. Esas olarak 50 yaşın üzerindeki kişileri etkiler ve erkeklerde kadınlardan daha yaygındır.

Nasıl oluşur?

Bu kanser türü, yüz, boyun, eller vb. gibi lokalize alanlarda kırmızı veya pembemsi renkte nodüller, yamalar, yaralar veya anormal cilt topakları olarak ortaya çıkar. Büyümelerine izin verilirse büyük estetik bozukluğa neden olabilirler, ancak normalde diğer organlara yayılmazlar ve nadiren hayati tehlike teşkil ederler. (Kaynak: Avrupa Cilt Kanseri Vakfı, Avrupa Dermatoloji Forumu)

Tedavi 

Yüzeysel tümörlerde tercih edilen tedavi cerrahi yöntemdir, ancak doktor topikal ilaçlar da önerebilir.

Melanom

Melanom cilt kanserinin en tehlikeli türüdür. Cilt kanserlerinin %5'ini ve kötü huylu tümörlerin %1'ini oluşturur.

Melanom, uzun süreli güneşe maruz kalma birikiminden ziyade yoğun güneşe maruz kalmanın (güneş yanığı) bir sonucu olarak gelişir ve genetik yatkınlığı olan kişilerde ortaya çıkma eğilimindedir. Tümör, önceden var olan bir ben veya yeni sentezlenmiş bir ben üzerinde oluşabilir. Melanin üreten hücreler olan melanositlerden kaynaklanır. Melanom, metastaz yoluyla diğer organlara nispeten erken yayılır.

av_solaires_cancer-peau_melanome_16x9 473x590

SORULARINIZI CEVAPLIYORUZ

Melanom nasıl teşhis edilir?

Melanom sıklıkla kahverengi veya çok renkli, asimetrik, düzensiz bir nokta veya zamanla büyüyen ve dokunması rahatsız etmeyen bir yumru olarak görünür. Düz bir nokta olarak başlayabilir ve daha sonra daha belirgin hale gelebilir. Nadir durumlarda, pigmentli olmayabilir. Bir bene benzerliği bazen teşhisi zorlaştırabilir. Şüpheniz varsa, biyopsi için bir dermatoloğa danışılmalıdır. (Kaynak: Avrupa Cilt Kanseri Vakfı).

Cilt kanserinin oluştuğu yer, melanomun tipine, kişinin cinsiyetine ve fototipine göre değişiklik gösterir. Genel olarak, kötü huylu melanomlar beyaz ırkta alt ekstremitelerde, gövdede, kafada ve daha nadir olarak üst ekstremitelerde bulunurken, siyah ırkta ayak tabanları ve mukoza zarlarında daha yaygındır.

Çeşitli faktörler (kimyasal, fiziksel, tıbbi, beslenme, viral) olmasına rağmen, vücudun belirli bölgelerinin yoğun ve tekrarlı olarak güneşe maruz kalması melanomların ortaya çıkmasında aktif rol oynuyor gibi görünmektedir. Bu nedenle, özellikle melanomlara karşı özellikle hassas olan fototip 1 ve 2'deki kişiler için, güneşe maruz kalma kurallarına uyarak ve iyi korumayı seçerek güneşten korunmak önemlidir: tümörlerin ortaya çıkmasını geciktirmek için tek başına önlem yeterli değildir.

Erken teşhis, tedavi şansını artırır. Daha sonraki teşhisler, kanser hücrelerinin vücutta yayılmasını önlemek için daha kapsamlı tedavi gerektirir. Önlem alma tek başına bu tür tümörün gelişmesini engelleyemez.
Melanom tedavisi gelişim evresine göre değişir: Evre I ve II melanomlar ameliyatla tedavi edilir. Evre III melanomlar ameliyatla ve bazen Braf/Mek inhibitörleri veya immünoterapi ile tedavi edilir. Evre IV melanomlar cerrahi, Braf/Mek inhibitörleri veya immünoterapi ile tedavi edilir.

UZMAN TAVSİYESİ 

Güneş yanığı ve çok sık güneş maruziyeti : dikkat!

Cildiniz çok erken yaşlardan itibaren bir kamera filmi gibi her şeyi hatırlar. Güneş yanığı açısından, bu nedenle aşmamanız gereken bir "kotanız" vardır. 10 ila 15 yıl aşırı güneşe maruz kalmanın cilt kanserine neden olduğu kabul edilir. Bu yüzden güneş sermayenizi koruyun!

Melanom gelişimini önlemek için, benlerinizi yakından takip etmeyi öğrenmelisiniz. Pigmentli noktalar (ve benler) doku, kontur ve renkte asimetrik değişiklikler gösterdiklerinde şüpheli kabul edilir. Herhangi bir şüpheniz varsa, bir dermatoloğa danışın.

Eau Thermale Avène'in kanseri önleme taahhüdü

Eau Thermale Avène'in kanseri önleme taahhüdü

Eau Thermale Avène, cilt kanserlerikonusunda bilinçlendirmek, eğitmek ve önlemek için Avrupa Cilt Kanseri Vakfı ile birlikte çalışmaya kararlıdır. Eau Thermale Avène, 30 yıldır, foto korumasındaki benzersiz uzmanlığı sayesinde, optimum korumayı garanti eden yüksek kaliteli, yüksek performanslı güneş bakım ürünleri geliştirmek için çalışmaktadır.

CİLT KANSERİNİ ÖNLEME TAAHHÜDÜMÜZ
Back to top