"Güneş sermayesi" terimi ne anlama geliyor?

"Güneş sermayesi" terimi, cildin zarar görmeden önce tolere edebileceği UV ışığı miktarını ifade eder. Bu kapasite genetik olarak doğumda belirlenir ve cilt fototipine göre değişir. Güneş sermayemiz sınırlıdır: 20 yaşında kapasitemizin %50'sini çoktan tüketmiş durumda oluruz. "Güneş sermayesi" terimi ayrıca dolaylı olarak, cildin güneş yanığı ve cilt yaşlanmasıgibi güneşin zararlı etkilerine karşı savaşmak için sahip olduğu savunma mekanizmasına atıfta bulunur. Bu doğumda edinilir, yenilenemez ve her bireyin fototipine bağlıdır. Her cilt tipinin kendine has özellikleri ve güneşe karşı farklı tepkileri vardır. 

Güneş sermayenizi neler etkiler?

Güneş sermayesi birçok faktöre bağlıdır.

Cilt fototipiniz

Güneşe çok duyarlı, açık renk fototipler (fototip I ve II) çok düşük güneş sermayesine sahiptir. Daha koyu cilt tonlarının (fototip IV veya V) aksine, yaşamları boyunca bronzlaşma yoğunlukları ve melanosit kapasiteleri sınırlıdır. Bir birey doğal olarak ne kadar fazla melanine sahipse, güneş sermayesi o kadar büyük olur ve birey güneşe karşı daha dayanıklıdır. 

Cildinizin geçmişi önemli bir rol oynuyor

Çocukluk döneminde birden fazla güneş yanığı yaşayan kişiler, güneşin cilt üzerindeki etkileri kümülatif olduğundan ve cilt bu saldırganları hatırladığından, güneş sermayelerinin yıllar içinde azaldığını görürler. Ve kelebek etkisine dikkat edin: Çocuklukta görülen bir güneş yanığı, yetişkinlikte cilt kanserine dönüşebilir. 

Koruma ve maruz kalma alışkanlıklarınız

Güneşe çok duyarlı, açık renk fototipler (fototip I ve II) çok düşük güneş sermayesine sahiptir. Daha koyu cilt tonlarının (fototip IV veya V) aksine, yaşamları boyunca bronzlaşma yoğunlukları ve melanosit kapasiteleri sınırlıdır. Bir birey doğal olarak ne kadar fazla melanine sahipse, güneş sermayesi o kadar büyük olur ve birey güneşe karşı daha dayanıklıdır.  

Çevre

Stres, sigara, kirlilik ve vücudumuzdaki antioksidanların azalmasını , serbest radikallerin çoğalmasını teşvik eder. Bunlar vücutta dolaşan ve cildin yaşlanmasından sorumlu olan, cildin kurumasına katkıda bulunan ve daha az bronzlaşmasını sağlayan serbest elektronlardır.

Melanomlar, güneş sermayenizi nasıl yönettiğinizle doğrudan bağlantılıdır.

Çeşitli faktörler (kimyasal, fiziksel, tıbbi, beslenme, viral) olmasına rağmen, vücudun belirli bölgelerinin yoğun ve tekrarlı olarak güneşe maruz kalması melanomların ortaya çıkmasında aktif bir rol oynuyor. Bu nedenle güneşe maruz kalma kurallarına uyarak ve iyi bir güneş koruması seçerek kendinizi güneşten korumanız önemlidir. Bu, özellikle melanomlara karşı özellikle hassas olan fototip I ve II gruplarındaki kişiler için geçerlidir: en ciddi kanserler arasında yer alan bu cilt kanserinin ortaya çıkışını geciktirmek için tek başına önlem almak yeterli değildir. Ultraviyole radyasyona maruz kalmanın kümülatif etkileri vardır, yani zamanla birikirler veya çoğalırlar. Cilt hasarı erken yaşta başlar ve gözle görülmese de hayatımız boyunca artar. 10 ila 15 yıl boyunca aşırı güneşe maruz kalmak cilt kanseri riskini arttırmaktadır. Bu yüzden güneş sermayenizi koruyun!

 

av_sun-care_intense-protect-50-_social_8_post_3282770141214_hd_5x4 473x473

Melanom insidansı, yaşamınızda cildinizin radyasyona karşı en savunmasız olduğu zaman olan çocukluk döneminde biriken güneş yanığı sayısı ile doğru orantılıdır.

SORULARINIZI CEVAPLIYORUZ

Güneşin zararlarına karşı direnme gücümüz azaldığında, bu biraz lisans üzerinden puan kazanmaya benzer. Güneşin tadını güvenle çıkarmaya devam etmek istiyorsanız, dikkatli olmalısınız. Aslında, yaşamın erken dönemlerinden itibaren aşırı güneşe maruz kalma söz konusu olduğunda dikkatli olmamız gerekir. Ama bu durumu düzeltmek için asla geç değildir. Güneşle ilgili riskleri önlemek, güneşe maruz kalma söz konusu olduğunda, özellikle güneş söz konusu olduğunda birkaç sağduyu kuralına sıkı sıkıya bağlı kalarak, foto koruma veya sürekli dikkatli olmayı gerektirir: güneş ışığının yoğun olduğu saatlerde güneşte çok uzun süre kalmayın, kıyafet giyin, UVA korumalı şapkalar ve güneş gözlükleri ve yüksek SPF koruması kullanın.

Ne yazık ki, güneşin zararlarına karşı direnme gücünüzü ve cildinizin bronzlaşma kapasitesini artırmak için mucizevi bir yöntem yoktur. Güneşin zararlarına karşı direnme gücünüz, cilt tipinize, maruz kalma alışkanlıklarınıza ve cildiniz tarafından halihazırda birikmiş olan UV ışınlarına maruz kalmanıza bağlıdır. Bununla birlikte, güneşin tadını daha uzun süre çıkarmak için genç yaştan itibaren iyi alışkanlıklar edinebilirsiniz: giysi ve güneş korumasını birleştirin, günün en sıcak saatlerinde maruz kalmaktan kaçının, güneşe maruz kaldıktan sonra cildi rahatlatın ve dışarı çıkmadan önce, özellikle bronzluğunuzu arttırmak için peeling yaparak cildinizi güneşe hazırlayın.

Güneş yanığı, onu korumadığınıza dair cildinizden gelen güçlü bir sinyaldir. Cilt yaşlanmasının, kırışıklıkların ve ince çizgilerin, parlaklık eksikliğinin ve elastikiyet kaybının ilk belirtileri, cildinizin UV ışınlarına maruz kalmaya artık tolerans gösteremediğinin ve güneşin zararlarına karşı direnme gücünüzün tükendiğinin işaretleridir. Bunun nedeni, bu belirtilerin, cilt hücresi metabolizmasının yavaşlaması ve UV ışınlarına maruz kalma nedeniyle tekrarlanan serbest radikal saldırıları ile bağlantılı olmasıdır. Melanom veya başka herhangi bir cilt kanserinin ortaya çıkması, cildinizi hiç güneşe maruz bırakmamanız ve benlerinizi izlemeniz ve korumanız gerektiğinin daha da güçlü bir işaretidir.

Back to top