av_solaires_shema_epiderme-hypoderme-melanocytes_1x1 473x590 1: Hipodermis. 2: Dermis. 3: Epidermis. 4: UVA. 5: Melanin. 6: Melanositler.

Bronzlaşmak nedir?

Her şeyden önce, "bronzlaşmanın" ne anlama geldiğini anlamamız gerekiyor. Epidermis, hücrelerin daha hızlı yenilendiği en yüzeysel katmandır, dermis ara katmandır ve hipodermisin en derin katmandır. Bronzluğu oluşturan özel hücreler sayesinde bronzlaşan epidermisin hücreleridir: melanositler. UV ışınlarının etkisi altında bu hücreler renkli bir pigment olan melanin üretirler. Melanin daha sonra melanositler tarafından dışarı atılır ve epidermisin diğer hücrelerini renklendirir.  

Bronzlaşma, her şeyden önce, aktif melanosit miktarıyla ve melanin üretme yetisine veya bağlıcilt tipine bağlıdır. Bronzlaşma ve güneş yanığı kısa vadede melanositleri değiştirmez. Üretilen tüm melanin ortadan kaldırıldığında, cilt orijinal rengine geri döner. Bronzlaşma kapasitesi her zaman aynı kalır.

Bronzlaşma kapasitesi

Paragraf: Bronzlaşma kapasitesi bireye özgüdür. Cildin fototipine ve epidermisi pigmentleyen melanini üretmekten sorumlu hücreler olan melanositlerin etkisine bağlıdır. Derideki melanin, UV ışınlarına karşı doğal bir bariyer oluşturur, ancak cildi tamamen korumak için yeterli değildir. Cildin yapısı ve bronzlaşma kapasitesi değiştirilemez.

Altı cilt fototipi

Bu fototip çok nadirdir. Genetik bir eksiklik nedeniyle cildi melanin sentezleyemeyen albinizmli kişilerle ilgilidir. Albinizmli kişilerin belirgin soluk sarımsı beyaz saçları vardır, gözleri renkli değildir, tenleri çok açık beyazdır, güneşe en ufak bir maruziyet güneş yanığına neden olur ve asla bronzlaşmazlar.
Önerilen SPF: 50+

Bu cilt tipi çok açık renkli ve süt rengindedir, genellikle çillidir. Saç rengi genellikle kızıldır. Güneşe çok kısa süre maruz kalmak bile güneş yanığına neden olur ve neredeyse hiç bronzlaşmazlar. Bu grubun güneşten korunması esastır.
Önerilen SPF: 50+

Açık tenli, bazen çilli ve sarı saçlı. Bu insanlar neredeyse her zaman güneş yanığı olurlar, ancak hafif bronzluğa sahip olurlar ve tatillerinin sonunda hafif bronzlaşırlar.
Önerilen SPF: 50+

Bu, Fransa'da çok yaygın olan bir ara fototiptir. Bu insanlar, açık veya koyu tenli, sarı veya kahverengi saçlıdır. Erken güneşe maruz kaldıklarında güneşte yanabilirler, ancak daha sonra klasik bir altın bronzluğa sahip olurlar. Göz ve saç rengi önemlidir. Fototip 3 sarışınlar veya açık gözlü olanlar, tekrar tekrar güneşe maruz kalan esmerlere göre daha hızlı yaşlanır.
Önerilen SPF: 30 veya 50

Bu grup, nadiren güneş yanığı olan koyu tenli ve kahverengi saçlı insanlardan oluşur. Derileri çok fazla melanin içerdiğinden çabuk bronzlaşırlar.
Önerilen SPF: 20 veya 25

Bu fototipe Akdeniz tipi denir. Bunlar, nadiren güneş yanığı olan ve çok çabuk bronzlaşan koyu tenli insanlardır. Koyu bir bronzlukları vardır.
Önerilen SPF: 20 veya 25

Bu grup, güneşe maruz kalmaya çok dayanıklı, siyah tenli ve koyu renkli gözlü insanlardan oluşur. Düşük SPF'li bir güneş kremi onlar için yeterlidir.
Önerilen SPF: 10 (ve cildin daha açık kısımları için 20 ila 25).

Kendi kendine bronzlaşma nedir?

Güneşsiz bronzlaşmak veya bronzluk süresini uzatmak istiyorsanız,bronzlaştırıcı kremler iyi bir çözümdür. Bronzlaştırıcı kremde bulunan aktif bileşen dihidroksiasetondur (veya DHA), cildin yüzey tabakasını renklendirir ve doğal bronzlaşmadaki melanin birikmesinin aksine cildin yüzeyindeki melaninin yüzeysel oksidasyonu ile yavaş yavaş çıkarılır. Genellikle rengi eşitleyen bitki kökenli aktif bir bileşen olan eritruloz ile birleştirilir.

Hangi bronzlaştırıcıyı seçmelisiniz?

Hızlı bir şekilde görünür sonuçlar elde etmek istiyorsanız, birkaç gün içinde size bronzlaşmış bir cilt kazandıracak bronzlaştırıcıürünleri kullanmak daha iyidir. Aşamalı bronzlaştırıcı, açık tenli insanlar için de iyi bir seçenek olabilir.

Bronzlaştırıcı krem nasıl uygulanmalıdır

Bronzlaştırıcı krem uygulamak zor olabilir: izler ve doğal olmayan bir sonuç bırakma riski vardır.

Doğru uygulamalar

Doğru uygulamalar

  •  Eşit bir uygulama için, bronzlaştırıcınızı ellerinizi değiştirerek ve iki elin tüm yüzeyini kullanarak uygulayın.
  • Dizler ve dirsekler gibi cildin daha kalın olduğu bölgelere çok fazla uygulamayın. Bu bölgelerdeki bronzlaştırıcıyı seyreltmek için önceden biraz vücut losyonu uygulayın.
  • Ayak topuklarınıza bronzlaştırıcı ürün uygulamaktan kaçının.
  • Mümkünse, bronzlaşmadan bir gün önce peeling yapın.
  • Uygulamadan sonra ellerinizi iyice yıkamayı unutmayınız.

UZMAN TAVSİYESİ

Beta-karoten açısından zengin bir beslenmenin sağlıklı ışıltısı

Havuç sadece kendinizi iyi hissetmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda iyi görünmenizi de sağlar! Beta-karoten bakımından zengin besinler (havuç dışında, portakal, domates ve biberde de bulabilirsiniz) cildinizin kışın rengini korumasına ve güneş çıktığında güzel bir bronzluk elde etmesine yardımcı olur.

Solaryumlar: dikkat tehlike

Güneş çok az yüzünü gösteriyor ve uzun bir kış... Cildinize sağlıklı bir ışıltı kazandırmak için küçük bir solaryum seansı ilgi çekiyor olabilir. Ancak yanlış koşullar altında solaryumlar cilt için tehlikeli olabilir ve yapay UV, doğal UV'den dört kat daha zararlıdır. Bunun nedeni, esas olarak cildin yaşlanmasından ve kısmen de melanom riskinin artmasından sorumlu olan UVA ışınlarını kullanmasıdır. 

av_solaires_cancer-peau_homme_dos_1x1 473x473

Güneş ve bronzlaşma: Gizli düşmanlara dikkat edin

Güneş her zaman olmasını beklediğiniz yerde değildir... Sahilde keyifli vakit geçirirken, güneşin zararlı etkilerine karşı önlem almayı unutmayınız! Dışarıdayken cildiniz güneşe maruz kalır. Örneğin, arabanızdaki veya evinizdeki pencereler UVB ışınlarını filtrelerken, belirli bir miktarda UVA'nın geçmesine izin verir.

Ve gölge de aldatıcı olabilir. Dolaylı radyasyon, özellikle güneş radyasyonunu (kar, hafif kum, su) yansıtan bir ortamdaysanız gerçek bir tehlikedir. Bu nedenle cildinizi tüm yıl boyunca, her mevsimde korumanız önemlidir; cildinize güneşe karşı koruma sağlayan renkli koruyucu kremler de uygulayabilirsiniz.  

Güneş radyasyonun üç çeşidi bulunur

  • Rakım, enlem, mevsim ve günün saatine göre değişen doğrudan radyasyon
  • Bulutlar, sis ve toz parçacıkları gibi atmosferik bileşenler tarafından yayılan radyasyon
  • Yüzeylerin ne kadar yansıtıcı olduğuna (kar, kum, deniz, çimen vb.) göre değişen yüzeylerden yansıyan radyasyon.

Doğrudan, yayılan ve yansıyan radyasyonun toplamına toplam güneş radyasyonu denir. 

GÜNEŞSİZ

GÜNEŞSİZ BRONZLAŞMA ÇÖZÜMÜ

Nemlendirici Bronzlaştırıcı - İpeksi Jel

Yüz ve vücuttaki hassas ciltler için kademeli, ışıltılı ve doğal bir bronzluk.

 

GÜNEŞSİZ BRONZLAŞMA ÇÖZÜMÜ
Back to top