İçindekiler

Doğru güneş koruyucu seçimi

Piyasada bulunan farklı güneş kremleri arasında cildinize uygun güneş koruyucu ürünseçmeniz gerekmektedir. Karar verirken göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör vardır: 

 • İklim ve Hava koşulları (mevsim, enlem, yükseklik, karlı veya karsız)
 • Güneş maruziyeti süresi (seyir, yürüyüş, güneşlenme)
 • Korunacak alan (kapalı veya genellikle üstü açık olan alanlar)
 • Fototip, cilt tipi (kuru, reaktif, alerjik veya yağlı) ve alerjik veya fotoallerjik geçmişiniz
 • Cilt yaşlanmasına ve güneş kanseri riskine karşı koruma sağlayan UVB ve UVA koruma indeksi.
 • Yaşam tarzı: sportif, şehir içinde, stresli vb. 

İYİ BİR GÜNEŞ KORUMASI İÇİN GEREKLİ OLANLAR

Bir güneş koruma ürünü şunları yapmalıdır:

 • En az 6 SPF (Güneş Koruma Faktörü) sunmak
 • Etikette belirtilen SPF'nin 1/3'üne eşdeğer minimum bir UVA koruması sağlamak
 • En uzun UVA ışınlarını kapsamak: 370 nm'lik minimum bir kritik dalga boyu.

DOĞRU GÜNEŞ KORUYUCU SEÇİMİ

Bir ürünün SPF'si (Güneş Koruma Faktörü), UVB ışınlarına karşı koruma seviyesini gösterir. UVB ışınları en tehlikelidir çünkü ciltte eritem oluşturur ve melanin pigmentleri tarafından yeterince korunmayan ciltte güneş yanığına sebep olur (UVB ışınları cilt kanserlerinin %90'ının nedenidir). Ancak UVA ışınları da zararsız değildir. UVA ışınları dermis tabakasında daha derine nüfuz ederekve cildinsıkılığını ve elastikiyetini koruyan kolajen ve elastinleri yok eder. Bu nedenle UVA ışınları cilt yaşlanmasının birincil nedenidir. 

av_solaires_shema_protection_uva_uvb_filtres-chimique-mineral_16x9 1202x670 1: Epidermis - 2: Dermis- 3: Hipodermis - 4: Absorpsiyon - 5: Yansıma - dağıtım

Farklı SPF'ler

Güneş koruyucularının 4 farklı koruma kategorisi bulunmaktadır:

 • Düşük koruma: SPF 6 veya 10
 • Orta koruma : SPF 15, 20 veya 25
 • Yüksek koruma: SPF 30 veya 50
 • Çok yüksek koruma SPF 50+

Bununla birlikte, yüksek koruma aralığında, bir SPF 50 ürünü için %98'e kıyasla SPF 30 ürünü UVB ışınlarını %96,7'yi filtrelediğinden, en yüksek iki koruma biçimi arasındaki fark minimum olur.

UZMAN TAVSİYESİ 

Kullanım talimatlarına uyulması tavsiye edilmektedir

Kullanılan SPF içerikli güneş koruyucularıyla ilgili en önemli şey düzenli olarak uygulamaktır. Önerilen miktarda kullanıldığında %50'lik bir azalmanın etkinlikte %75'lik bir azalmaya yol açtığı kanıtlanmıştır. Gün boyunca düzenli olarak uygulanan bir SPF20 veya SPF30 ürünü,yalnızca bir kez uygulanan bir SPF50 ürününden daha etkilidir.

Güneş koruyucu krem doğru şekilde nasıl uygulanır?

 • Bir ürünü ilk kez kullanmadan önce kullanım talimatlarını ve önlemlerini dikkatlice okuyun.
 • Güneşe çıkmadan önce ürünü vücudun açık olantüm bölgelerine eşit şekilde uygulayın. 
 • Özellikle uzun süre güneşe maruz kalındığında ve/veya banyodan, havluyla kurulandıktan sonra,terleme sonrası mutlakagüneşten koruyucu ürünün uygulamasını yenileyin.
 • Ürünün yeterli miktarda uygulamaya özen gösterin: Yeterli miktarda güneş kremi uygulamamak, güneşe maruz kalmaya karşı koruma seviyesini önemli ölçüde azaltır.
av_sun-care_spray-50-_social_3282770100617

Hangi fototipe hangi SPF seviyesi uygundur?

SPF seçimi güneş yoğunluğuna, güneşe maruz kalma süresine ve bireysel fototipe göre belirlenmelidir. Cilt (fototip 1) ne kadar açık renkse, SPF o kadar yüksek olmalıdır.

Fototip I

Bu cilt tipi çok açık renkli ve genellikle çillidir. Saç rengi genellikle kızıldır. Güneşe çok kısa süre maruz kalmak bile güneş yanığına neden olur ve neredeyse hiç bronzlaşmazlar. Bu grubun güneşten korunması esastır.
Önerilen SPF: 50+

Fototip II

Açık tenli, bazen çilli ve sarı saç rengine sahiptirler. Bu cilt tipindeki kişiler neredeyse her zaman güneş yanığı olurlar ve hafif bronzluğa sahip olurlar.
Önerilen SPF: 50+

Fototip III

Bu insanlar, açık veya koyu tenli, sarı veya kahverengi saç rengine sahiptir. Erken güneşe maruz kaldıklarında güneşte yanabilirler, ancak daha sonra altın bronzluğa sahip olurlar. Göz ve saç rengi önemlidir. Fototip 3 sarışınlar veya açık renk gözlü olanlar, güneşe maruz kalan esmerlere göre cildi daha hızlı yaşlanır.
Önerilen SPF: 30 veya 50.

Fototip IV

Bu fototipe sahip kişiler, nadiren güneş yanığı olan koyu tenli ve kahverengi saçlı insanlardan oluşur. Kolayca bronzlaşırlar.
Önerilen SPF: 20 veya 25.

Fototip V

Bunlar, nadiren güneş yanığı olan ve çok çabuk bronzlaşan koyu tenli kişilerdir. Koyu tonda bir bronzlukları vardır.
Önerilen SPF: 20 veya 25.

Fototip VI

Bu grup, güneşe maruz kalmaya çok dayanıklı, siyah tenli ve koyu renkli gözlü kişilerden oluşur. Düşük SPF'li bir güneş kremi onlar için yeterlidir.
Önerilen SPF: 10 (ve cildin daha açık kısımları için 20 ila 25).

 • <span class="ezstring-field">av_solaires_protection_phototype-1_4x5 367x460</span>
 • <span class="ezstring-field">av_solaires_protection_phototype-3_4x5 367x460</span>
 • <span class="ezstring-field">av_solaires_protection_phototype-5_4x5 367x460</span>

Doğru dokuyu seçmek 

Dokuyu seçerken hatırlanması gereken iki gösterge vardır: kişisel tercih ve cilt tipi. Cilt ne kadar kuru olursa, seçilebilecek doku o kadar yağlı olur. Bu nedenle krem formda güneş koruyucular kuru ciltler için, akışkan güneş koruyucular da karma ve yağlı ciltler içiniçin uygundur. Güneş kreminizin doku veya biçiminin seçimi, korunacak vücut bölgesine ve tercih ettiğiniz uygulama yöntemlerine de bağlı olabilir: sprey, süt, stick vb.

 

 

av_solaires_protection_choisir_textures_1x1 473x473

Bir Avène ürünü seçmek, güneş bakımında 30 yıllık araştırma ve yeniliklerimizden yararlanmanız anlamına gelir.

Hassas cilt Çocuklar ve yetişkinler için
Turuncu ürün serisi tam size göre

Aşırı hassas cilt, kimyasal filtrelere ve parfümlere karşı toleranssız Çocuklar ve yetişkinler için
Mineral ürün serisi tam size göre

Hassas cilt Çocuklar ve yetişkinler için
Güneşsiz ürün serisi sizin için 

UZMAN TAVSİYESİ

Güneş kremi mutlak koruma sağlamaz!

"Güneş koruyucu krem" ve "tam koruma" terimleri artık terk edilmiştir çünkü hiçbir güneş kremi ürünü UV ışınlarına karşı tam korumayı garanti edemez. 2006'dan beri 50'nin üzerindeki SPF (60, 80 ve hatta %100) Avrupa Komisyonu tarafından tek bir 50+ endeksinde gruplandırılmıştır. Bu önlem, tüketicilerin %100 SPF'li bir güneş kremi ile tekrar güneş kremi sürmeye gerek kalmadan ve güneşin cilt üzerindeki etkilerinden etkilenmeden tüm gün güneşte kalabileceklerini düşünmekten korunması için alınmıştır.

av_solaires_sport_jogging_1x1 473x473

Güneş ve spor

Güneşte, özellikle güneş ışınlarının yansımasına maruz kaldığınız dış mekanlarda spor risklidir. Bu tarz aktivitelerde , güneş kreminizi iki saatte bir uygulamayı unutmanız daha olasıdır. Bu nedenle, suya ve terlemeye karşı dayanıklı dokuya sahip, hareketlerinize uyum sağlayan bir koruma seçmelisiniz.

Daha fazla oku

 

Cildinizi güneşe hazırlama

Güneşe maruz kalırken cildinizi korumak çok önemlidir. Ancak özellikle uygun bir diyetle önceden cildinizi güneşe hazırlayarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca bronzluğun etkilerini uzatmak için güneşe maruz kaldıktan sonra cilde bakım yaparak, cildiyatıştırabilirsiniz.

Daha fazla oku

av_solaires_hydrater_1x1 473x473
av_solaires_cicatrices_proteger_1x1 473x473

Yara izlerinizi koruma

Yara izleri güneşi sevmez. Güneşe maruz kalan bir yara izi ciltte kalıcı iz bırakabilir. Yaranızın oluştuğu ilk birkaç ayda,güneşe maruz bırakmaktan kaçınmak en iyisidir. Altı ay sonra yara izi beyaza döndükten sonra uygun bir yüksek güneş koruyucu krem ile cilt korunmalıdır. Ve bu hayatınız boyunca geçerlidir.

Daha fazla oku

Benlerinizi korumak

Bir kişi ne kadar çok bene sahipse, melanom geliştirme riski o kadar fazladır: Ciltkanserlerinin %35'i mevcut bir benden dolayı gelişir. Bu nedenle, cilt tipinize uygun bir güneş kremi ile yeni benlerin ortaya çıkmasını mümkün olduğunca sınırlamak için cildinizi güneşten etkili bir şekilde korumak önemlidir. Ek olarak, mevcut benlerin aşırı güneşe maruz kalması, kanserli hale gelebilecek lezyonların gelişimi üzerinde etkilidir.

Daha fazla oku

av_solaires_proteger_grains-de-beaute_1x1 473x473
av_sun care_lotion 50-_social_1_post_3282770100747_hd

SPF50+ GÜNEŞ SÜTÜ

Hoş bir dokuya sahip, iz bırakmayan ve çok kolay uygulama yapılabilen etkili bir ürün. Toleranssız cildimde gerçekten tolerans gösterebildiğim tek ürün! Tüm Güneş Bakım ürünlerimizi keşfedin
Back to top