av_solaires_hiver_campagne_1x1 473x473

Cildinizi kışın güneşten korumak için doğru alışkanlıklar

Kışın güneşten korunma alışkanlıklarımıza devam etmeliyiz, örneğin SPF'li bir nemlendirici kullanarak veya sabah cilt bakım rutinimize hafif bir SPF ekleyerek. Yaşam tarzınıza ve ritminize uygun bir koruma şekli seçmek önemlidir: dışarıda çok zaman geçiriyorsanız daha fazla SPF uygulayabilirsiniz, ancak tüm gün bir ofiste bilgisayar başında çalışıyorsanız, günde bir kez uygulanan SPF 15 koruma yeterli olacaktır. 

Kış güneşi cildimizi nasıl etkiler?

Güneş tatil yapmaz! Yaz mevsiminden biraz daha az "agresif" bir şekilde olsa da, tüm yıl boyunca yerindedir. Kışın, güneş yanığından sorumlu UVB ışınları azalır ve daha az tehlikelidir, ancak ilerleyen cilt bozulmasından, cilt yaşlanmasından ve göze hoş gelmeyen güneş lekelerinin ortaya çıkmasından sorumlu olan UVA ışınları için durum böyle değildir. UVA'nın dermisin en derin katmanlarına ulaşabileceğini ve bu nedenle cilt kanserlerinde görülen DNA hasarından sorumlu olabileceğini hatırlamak da önemlidir.

 

av_solaires_hiver_proteger_peau_1x1_472x472

İster terasta ister dağda 15 dakikadan fazla dışarıda kaldığınızda cildiniz korunmalıdır. Kendinizi korumak için uygun kıyafet ve güneş gözlüğü de önemlidir.

UZMAN TAVSİYESİ 

Dağlarda güneş: tehlikeye dikkat

Dağlarda, irtifa ve güneş ışınlarının yansıması nedeniyle cildiniz güneşin zararlı etkilerine daha da fazla maruz kalır. Kar, size ulaşan radyasyon miktarını artırarak UV ışınlarını yansıtır: UV ışınlarının %80'i kardan yansır ve cildinize daha da yoğun bir şekilde vurur.

Ayrıca kabul edilmektedir ki UV miktarı her 300 metrede %4 artaryani 3.000 metre yükseklikte, plaja göre %40 daha fazla UV ışını mevcuttur. Dahası, ortam yanıltıcı olabilir ve size güneş yanığı alıp almayacağınız konusunda her zaman nesnel bir fikir vermez: Cildiniz ferahlık izlenimi veren soğuk ve rüzgar tarafından neredeyse "anestezi altında" kalırken beyaz bulutlar UV ışınlarını çok az filtreler, bunlar da güneş yanığı riskinin düşük olduğuna inanmanıza neden olabilir.

Bu durumda, özellikle kayak yapıyorsanız veya dışarıda çok zaman geçiriyorsanız, kendinizi yüksek SPF'li (en az 30) güneş kremi ve güneş gözlüğü ile korumanız ve bu korumayı en az iki saatte bir yenilemeniz önerilir.

Back to top