av_solaires_acne_1x1 470x470

Güneşin akneye eğilimli cilt üzerindeki etkileri

Akneye eğilimli cilde sahip kişilerin yaz aylarında deneyimlediği iyileşme genellikle kısa sürelidir. Güneşe maruz kalmanın aslında akneye eğilimli cilt üzerinde çok sayıda olumsuz etkisi vardır. Bu mekanizmalar, akneyi gecikmeli olarak şiddetlendirecek şekilde çalışır.

Keratinizasyon

Başlangıçta UV ışınları epidermisin yüzey tabakasının ve onunla birlikte akneden sorumlu bakteri olan P.acnes'in kurumasına yardımcı olur. Bu cilt hücrelerinin sertleşmesiyle birlikte ortaya çıkan cildin keratinizasyonu olarak bilinir. Cilt dokusu daha pürüzsüz ve düzenli görünür ve akneler azalır. Ancak birkaç hafta sonraakneler geri gelir. Buna akne geri tepme etkisi denir. Tam olarak nasıl işler?   Cilt daha kalın olduğu için ölü hücrelerini yok etmesi aslında daha zordur. Sebum ve cilt kirliliklerini temizlemek daha zordur ve gözenekleri tıkamaya başlar, bu da enfeksiyon riski olan daha fazla siyah nokta ve mikro kist oluşmasına neden olur (bu, kanalizasyonların tıkanması ve artık atıkları boşaltma işlerini yapamamaları demektir). Yaz sıcağı ve ter unsuru, akne ile ilişkili bakterilerin çoğalması için uygun bir ortam yaratır.

 

av_votre-peau_cicatrisation_acne_1x1 473x473

Yağ bezlerinin rolü

Sakin geçen yaz aylarında cilt dinlenmiş ve akneler "kapalı" durumda görünse de, aslında hala saldırı altındadır. Cilt lipitlerden yoksun olduğundan, bu eksikliğini telafi etmek için aşırı sebum üretmeye başlar. Aşırı aktif yağ bezleri aknelere, siyah noktalara ve mikrokistlere yol açabilir, bu nedenle akne yaz ayından sonra tekrarlama eğiliminde olur. Son olarak, güneşte hücrelerin sebum üretmeyi bırakmadığını unutmayın: sadece daha kalın epidermiste sıkışıp kalır. Cilt koruyucu işlemi durdurduğunda, fazla olarak depolanan tüm sebumu dışarı atar.

UZMAN TAVSİYESİ

Doğru bakım rutini oluşturarak, akneye eğilimli cilt bakımını yaparken güneşin faydalarından da yararlanılabilir.

Güneşe maruz kalmayı sınırlayın.

Akneye eğilimli cildin durumunu kötüleştirmemek için çok fazla güneşe maruz kalınmaması önerilmektedir. Aşırı güneşe maruz kalma ve/veya uygun olmayan güneş koruması da pigmentasyon sorunlarına neden olabilir. Akne veya akne izleri olan kişiler özellikle hiperpigmentasyona eğilimlidir. En tehlikeli saatler olan saat 11:00 ile 16:00 arasında güneşe maruz kalmaktan kaçının ve güneşe maruz kalmanın tüm kurallarına uyun. Cildin kalınlaşmasını teşvik ettikleri için solaryum cihazlarından tamamen kaçınılmalıdır.

Cildiniz için uygun güneş koruyucuyu kullanın.

Hiperpigmentasyon risklerini sınırlamak için, akneye eğilimli cilde uygun, yağlı ve komedojenik olmayan formüle sahip etkili güneş koruyucu kullanmak önemlidir. Jel veya sıvı gibi hafif dokulu ürünler, akneye eğilimli ciltler için uygundur. Güneş maruziyeti durumunda, güneş kremini en az 2 saatte bir banyo yaptıktan, havluyla kuruladıktan veya terledikten sonra tekrar uygulayın.

Cilt üzerindeki kirleri ve fazla sebumu yok etmek için yüzünüzü sabah ve gece misel su veya pH nötr temizleme jeli ile yıkamayın. Ölü cilt hücrelerini yok etmek ve gözeneklerin tıkanmasını önlemek için cilde haftada bir veya iki kez peeling ve maske uygulaması yapın. Dengeli bir beslenme ve düzenli su içmek toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

 

  • <span class="ezstring-field">av_solaires_acne_application_produits_4x5_368x460</span>
  • <span class="ezstring-field">av_solaires_acne_soleil_4x5_v1_368x460</span>
  • <span class="ezstring-field">av_votre-peau_cicatrisation_acne_4x5_368x460</span>

GÜNEŞ BAKIMI

GÜNEŞ BAKIMI

Cleanance Solaire SPF 50+

  • %91: ultra hafif doku¹
  • %91: uzun süreli matlaştırıcı etki¹
  • %96:yapışkan olmayan cilt dokusu¹

Hassas, yağlı ve kusurlu cilde sahip yüzler için çok yüksek güneş koruması.

¹ memnuniyet %'si. Tüketici kullanım testi , 12-58 yaş arası (ortalama 30 yaş) 64 kişi, 22 gün uygulama, günde en az 2 uygulama.

Daha fazlasını keşfet
GÜNEŞ BAKIMI
Back to top