İlaçlar ve güneş

Bazı ilaçlar ve maddeler UV ışığına tepki veren moleküller içerir, bu da güneşe maruz kaldıklarında yapılarının değişerek alerjenik ve hatta toksik hale gelmesi anlamına gelir. Bu değişiklikler, güneş ışığına duyarlılaşma olarak bilinen cilt hassasiyetinin artmasına neden olabilir.

Hangi ilaçlar ışığa duyarlı hale getirir?

Çok sayıda vardır: anksiyolitikler, antibiyotikler, antidepresanlar, antidiyabetikler, hormon tedavileri, vb. Tıbbi tedavi görüyorsanız, ilacı alırken güneş ışığının bir kontrendikasyon olup olmadığını görmek için talimatları dikkatlice okuyun. Ve bir tatil planlıyorsanız, ışığa duyarlı olma risklerinden kaçınmak için önceden doktorunuzla konuşun.

av_solaires_reaction_medicament_1x1 473x473

Işığa duyarlılaştırıcı tedavi veya ilaç nedir?

İlaç ve güneş ışığı her zaman birbiriyle anlaşamaz. Bazı tedavi türleri cildin güneşe karşı hassasiyetini arttırır ve güneşe çıkmadan önce ekstra özen gösterilmelidir.

İlaçlardaki bazı moleküller güneşe maruz kaldıklarında alerjik ve hatta toksik hale gelebilir. Bu değişiklikler cildin güneşe duyarlılığının artmasına neden olabilir, buna fotosensitizasyon denir.

UZMAN TAVSİYESİ

Tedavinizi doğru zamanda uygulayın

Mümkünse ilacınızı sabah yerine akşam 5 veya 18:00 civarında alınız.

Güneşin cilde faydaları ve zararları

Fotosensitizasyon nasıl oluşur?

Fotosensitizasyona karşı iki tip reaksiyon vardır.

Fototoksik reaksiyon

Fototoksik reaksiyon, güneş alerjisi ile karıştırılmaması gereken en yaygın reaksiyon türüdür. Bu tip reaksiyon, büyük miktarda ışığa duyarlı ürün kullanıldığında meydana gelir. Güneşe maruz kaldıktan sonraki dakikalar veya saatler içinde kendini gösterir. Yüz, boyun ve dekolte ile kol, bacak ve ayakların güneşe maruz kalan bölgelerinde kırmızı lekelerin oluşmasına neden olur. İlk fototoksik reaksiyondan sonra, daha fazla güneşe maruz kalmak, gecikmiş bir reaksiyonu veya fotoalerjiyi tetikleyebilir.

Fotoallerjik reaksiyon

Fotoallerjik reaksiyon, en nadir görülen reaksiyon türüdür ve cilt tarafından bilinen az miktarda ışığa duyarlı hale getirici ürünün kullanılmasından kaynaklanır. Güneşe maruz kaldıktan sonra 24 saat veya daha fazla süre içinde ortaya çıkar ve güneşe maruz kalan bölgelerde kurdeşen veya egzamaya benzer yoğun kaşıntı görünümüne neden olur ve bu daha sonra vücudun geri kalanına yayılabilir. Kahverengi veya mavimsi renkte pigmentasyon anormallikleri de oluşabilir.

Bir yıllık tedaviden sonra reaksiyon olmaması, risksiz olduğunuz anlamına gelmez. Işığa duyarlı bir alerjik reaksiyonunuz olmadan önce güneşte birkaç kez gezintiye çıkmanız gerekebilir. Ve mutlaka dikkat edin: Aynı tepkiyi solaryum seanslarından sonra da alabilirsiniz!

Fotosensitizasyon reaksiyonunuz varsa ne yapmalısınız?

Bir ışığa duyarlı hale getirme tedavisine reaksiyon olması durumunda, güneşe maruz kalmanın tamamı derhal durdurulmalıdır. Şiddetine bağlı olarak, eczacınız veya doktorunuz kaşıntıyı yatıştırmak ve herhangi bir kabarcığı tedavi etmek için bir krem veya jel önerecektir.

Güneşten kaçının

Önleyici bir önlem olarak, güneşe maruz kalma saatlerinizi minimumda tutmak veya güneşe hiç çıkmamak uygun olacaktır.

Doğru korumayı seçin

Cildinizin size ne söylediğine dikkat edin: güneş yanığı genellikle güneşe çıktıktan on iki saat sonra ortaya çıksa da, hastalar genellikle güneşe çıkma anında bir yanma hissi tarif ederler. Her durumda, UV ışınlarına maruz kalmaktan kaçınmalı ve maksimum UVA/UVB koruması kullanılmalıdır.

Tüm yıl boyunca kendinizi koruyun

İster yaz ister kış mevsiminde, ister yağmurlu hava , ister güneşli hava olsun, güneş ışınlarının cilt üzerinde etkisi vardır, bu nedenle tüm yıl boyunca güvende tutmak içincildinize ihtiyaç duyduğu günlük korumayı sağlamak önemlidir. Şehirde bile, UV ışınlarını filtrelemek için hafif SPF'li bir nemlendirici krem uygulayın, böylece gönül rahatlığıyla açık havada öğle yemeğinin tadını çıkarabilirsiniz!

av_solaires_lucite_estival_1x1 473x473
av_solaires_demangeaison_boutons_1x1 473x473

Antibiyotikler de diğer ilaçlar gibi güneşle uyumsuzdur ve akne, kaşıntı ve hatta pigmentasyon sorunları gibi reaksiyonlara neden olabilir. Tıbbi tedavi görüyorsanız, güneşe maruz kalmayla ilişkili riskleri sınırlamak için güneşe çıkmadan önce talimatları okumanız önemlidir. 

Ve ilaçlar ışığa duyarlı hale getiren tek madde değildir: bazı parfümler ve diğer alkol bazlı kozmetikler, bazı bitki ve meyveler (çim, maydanoz, narenciye, incir, vb.) de ışığa duyarlı hale getirir.   En tipik durum, bir kişinin limon suyu sıkarken koluna dokunması ve güneşte kaldıktan sonra izler oluşmasıdır. Genel bir kural olarak, yemek yedikten veya yemek pişirdikten sonra daima ellerinizi iyice yıkayın.
 

SORULARINIZI CEVAPLIYORUZ

Hayır: sadece güzel havalarda yürümek fototoksik reaksiyona neden olabilir. Açık farkla en yaygın ışığa duyarlılaşma türü olan bu tepkime türü, güneşe maruz kalma düzeyiyle orantısız bir güneş yanığı olarak ortaya çıkar.

Bir yıllık tedaviden sonra reaksiyon olmaması, risksiz olduğunuz anlamına gelmez. Işığa duyarlı bir alerjik reaksiyonunuz olmadan önce güneşte birkaç kez gezintiye çıkmanız gerekebilir.

Işığa duyarlı hale getiren maddeler sadece ilaçlar değildir: bazı parfümler ve diğer alkol bazlı kozmetikler ve ayrıca belirli bitki ve meyveler (çim, maydanoz, narenciye, incir vb.) de ışığa duyarlı hale gelir. En tipik durum, bir kişinin limon suyu sıkarken kollarına dokunması ve ardından güneşte kaldıktan sonra izlerin görülmesidir. Genel bir kural olarak, yemek yedikten veya yemek pişirdikten sonra daima ellerinizi iyice yıkayın.

Back to top