Hamilelik lekesi nedir?

Melazma olarak da bilinen hamilelik lekesi neredeyse sadece hamile kadınları etkiler.

Hamilelik lekelerinin belirtileri

Hamilelik lekesi yüzde (alın, burun, elmacık kemikleri veya dudağın üstü), boyunda veya dekoltede düzensiz şekilde pigment lekeleri olarak ortaya çıkan bir cilt sorunudur. Hamilelik lekesi bazı hamile kadınlarda hamileliğin ilk üç ayından sonra ortaya çıkar ve doğumdan sonra bebek altı aylık olana kadar sürebilir.

 

av_solaires_taches-brunes_1x1 473x473

Melazmanın nedenleri

Hamilelik lekesi, epidermisin renginden sorumlu pigment olan melaninin, hiperfonksiyon durumunda olan bronzlaşma konusunda uzmanlaşmış hücreler olan melanositler tarafından aşırı üretilmesi nedeniyle oluşur. Aşırı melanin üretiminden, hamileliğin neden olduğu hormonal değişimler ve hormon seviyelerindeki farklılaşmanın nedeni,östrojendeki artıştır. Güneş ışınlarına maruz kalmanın türü ve yeri de oluşumunda rol oynar. Çok düşük bir güneş ışığı seviyesinin bile hamilelik lekesinin ortaya çıkması için yeterli bir sebeptir. Genetik faktörler de gebelik lekesinin ortaya çıkmasında rol oynayabilir (fototip, aile öyküsü vb.). 

av_solaires_melasma_femme_enceinte_1x1 473x473

Hamilelik lekesinden kimler etkilenir?

Hamilelik lekelerinden sadece hamileler muzdarip değildir.

Hamilelik lekelerinden en çok hamile kadınlar etkilenir.

Fransa'da hamile kadınların %5'inin hamilelik lekelerinden etkilendiği düşünülüyor, ancak yaygınlığı bir ülkeden diğerine büyük farklılıklar gösteriyor. Koyu tenli kadınlar genellikle açık tenli kadınlara göre hamilelik lekelerinden daha fazla etkilenir. Her kişinin fototipi,cilt ve saç rengi bu cilt sorununun gelişme riskini belirler. Fototipler 4 ve 5 olanlar en çok etkilenenlerdir. 

 

Hamilelik sırasında hamilelik lekesine sahipseniz, uygun bir güneş kremi ile cildinizi korumayı unutmamanız gerekir. Bunun nedeni, hamilelik lekesinden etkilenen kadınların sonraki hamileliklerinde tekrar aynı durumu yaşamaları riski altında olmalarıdır.

Bununla birlikte, erkekler de bu sorundan etkilenebilir.

Bazı erkekler yüzlerinde hamilelik lekelerine benzeyen güneş lekeleriyle karşılaşabilir. Buna melazma veya kloazma denir. Bu sorun,prostat kanseri durumunda östrojenik tedavinin kullanılmasından veya güneşe çok sık maruz kalmaktan dolayı kaynaklanabilir. 

 

av_solaires_masque-de-grossesse_homme_1x1

DOST, UZMAN TAVSİYESİ 

Hamilelik lekeleri nasıl önlenir

Güneş yanığı durumunda olduğu gibi, "sıfır risk = sıfır güneş maruziyeti" formülü geçerlidir. Hamilelik lekelerini önlemek için güneşe maruz kalmamak, şapka takmak ve yüksek korumalı uygun bir güneş kremi kullanmak suretiyle kendinizi güneşten korumak önemlidir. 

Hamilelik lekesi için tedaviler

Hamilelik lekesi için tedaviler

Melazma genellikle doğumdan sonra kaybolur. Eğer kaybolmadıysa, size hidrokinon bazlı depigmentasyon kremleri reçete edecek bir dermatoloğa danışabilirsiniz. Depigmentasyon peelingi, yani cilt pigmentasyon bozukluklarıyla mücadeleye yardımcı olan aktif maddelerden oluşan bir maske de önerebilir.

 

Aynı aralıktan

GELECEĞİMİZİ KORUMAK İÇİN ÇÖZÜMLERİMİZ

Cildi ve okyanusları korumak için geliştirilmiş Eau Thermale Avène cilt bakım ürünleri.

Yüksek Korumalı Renkli Kompakt Kum SPF 50

Yüksek Korumalı Renkli Kompakt Kum SP...

Makyaj yapmak - korur - Cildi korur. - Cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olur.

Yüksek Korumalı Renkli Kompakt Altın SPF 50

Yüksek Korumalı Renkli Kompakt Altın...

Makyaj yapmak - korur - Cildi korur. - Cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olur.

Back to top